روانشناسی

تراجنسیتی یا ترنس به چه معناست؟

تراجنسیتی یا ترنس به چه معناست؟

ترنس

تراجنسیتی یا ترنس به چه معناست؟

آیا می خواهید بفهمید که تراجنسیتی یا ترنس به چه معناست؟ یا تنوع جنسیتی چیست؟ در اینجا مروری بر اصول اولیه همراه با تعاریف اصطلاحات رایجی که برای توصیف هویت جنسیتی استفاده می شود مانند: ترنسکشوال آمده است که در ادامه این مطلب با آنها بیشتر آشنا می شویم. اصطلاحات «تراجنسیتی» یا «ترنس» یا «ترنسکشوال» طیفی از هویت‌های جنسیتی و بیان جنسیتی را پوشش می‌دهند. این عبارات از این ایده عبور می کنند که همه افراد را می توان تنها به عنوان یکی از دو جنسیت زن یا مرد طبقه بندی کرد. هویت جنسی حس درونی مرد یا زن بودن و یا هیچکدام یا ترکیبی از هر دو است. بیان جنسیت معمولاً شامل نحوه نشان دادن هویت جنسیتی به دنیای بیرون از طریق ظاهر یا رفتار یک فرد است. بیان جنسیت ممکن است شامل لباس، رفتار، سبک ارتباطی و علایق و موارد دیگر باشد.

افراد ترنس چه کسانی هستند؟

در افراد ترنس در بدو تولد جنسیت تعیین شده معمولاً بر اساس اندام تناسلی خارجی با هویت جنسی فرد یعنی حس روانشناختی فرد از جنسیت خود هماهنگ نیست. برخی از افرادی که تراجنسیتی هستند «نارسایی جنسیتی» را تجربه خواهند کرد که به ناراحتی روانی اشاره دارد که ناشی از ناهماهنگی بین جنسیت تعیین شده در بدو تولد و هویت جنسی است. اگرچه نارسایی جنسی اغلب در دوران کودکی شروع می شود برخی از افراد ممکن است آن را تا بعد از بلوغ یا خیلی دیرتر تجربه نکنند.

 

ترنسکشوال

ترنسکشوال

 

افرادی که ترنسجندر هستند ممکن است چندین حوزه تأیید جنسیت را دنبال کنند. از جمله:

 1. تأیید اجتماعی (مثلاً تغییر نام و ضمایر)
 2. تأیید قانونی (مثلاً تغییر نشانگرهای جنسیت در اسناد صادر شده توسط دولت)
 3. تأیید پزشکی (مثلاً سرکوب بلوغ یا جنسیت) یا (هورمون های تایید کننده)
 4. تایید جراحی (به عنوان مثال واژینوپلاستی، جراحی زنانه سازی صورت، بزرگ کردن سینه، بازسازی قفسه سینه مردانه و غیره).

توجه داشته باشید همه افرادی که ترسجندر هستند تمایلی به همه حوزه های تایید جنسیت ندارند زیرا این تصمیمات کاملا شخصی و فردی هستند.

 

پیشنهاد مقاله: نشانه‌ها و درمان اختلال هویت جنسی یا ترنس

تشخیص

DSM-5-TR  ناهنجاری جنسیتی را در نوجوانان و بزرگسالان به عنوان یک ناهماهنگی مشخص بین جنسیت بیان شده و جنسیت اختصاص داده شده تعریف می کند. که حداقل 6 ماه طول می کشد و حداقل با دو مورد از موارد زیر آشکار می شود:

 • تمایل شدید به جنسیت دیگر
 • در پسران ترجیح قوی برای لباس پوشیدن متقابل یا شبیه سازی لباس زنانه یا در دختران ترجیح قوی برای پوشیدن لباس های معمولی مردانه و مقاومت شدید در برابر پوشیدن لباس های معمولی زنانه.
 • ترجیح قوی برای نقش های متقابل جنسیتی در بازی های ساختگی یا بازی های فانتزی.
 • ترجیح قوی برای اسباب‌بازی‌ها، بازی‌ها یا فعالیت‌هایی که به‌ طور کلیشه‌ای مورد استفاده یا درگیر شدن توسط جنس دیگر قرار می‌گیرد.
 • ترجیح قوی برای همبازی با جنس دیگر.
 • در پسران رد شدید اسباب‌بازی‌ها، بازی‌ها و فعالیت‌های معمولاً مردانه و اجتناب شدید از بازی‌های خشن یا در دختران رد شدید اسباب بازی ها، بازی ها و فعالیت های معمولاً زنانه.
 • بیزاری شدید از آناتومی جنسی.
 • میل شدید به خصوصیات جنسی فیزیکی که با جنسیت با تجربه فرد مطابقت دارد.

این وضعیت ها باید با ناراحتی یا اختلال بالینی قابل توجه در عملکرد اجتماعی، شغلی یا سایر زمینه های مهم مرتبط باشد.

 

یکی از خدمات فوق‌العاده سامانه از پزشک که باعث محبوبیت آن در بین بیماران و پزشکان عزیز شده است امکان دریافت ویزیت پزشک آنلاین و یا مشاوره پزشک تصویری می‌باشد در واقع سامانه ازپزشک با قرار دادن این خدمات ارزشمند در سامانه خود باعث شده تا در هر مکانی و هر زمانی بتوانید به راحتی از این خدمات استفاده نمائید. فقط کافی است همین الان اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات این مجموعه برخوردار شوید.

 

چالش های افراد ترنس

حمایت از افراد مبتلا تراجنسیتی ممکن است شامل کاوش بی‌پایان احساسات و تجارب آن‌ها از هویت و بیان جنسیتی باشد. این افراد در زندگی متاسفانه با چالش های زیادی رو به رو هستند.

 

ترنسجندر

ترنسجندر

 

پیشنهاد مقاله: تغییر جنسیت و تاثیر آن بر سلامت روانی و روانشناختی فرد

 

در ادامه به این چالش ها میپردازیم:

 • طرد خانواده و جامعه برخی از قوی‌ ترین پیش‌بینی‌ کننده‌های مشکلات سلامت روان در میان افرادی است که ترنسجندر هستند.درمان خانواده و زوج‌ها می‌تواند برای ایجاد یک محیط حمایتی که به سلامت روان فرد کمک میکند مهم باشد.
 • افراد ترنسجندر از سطوح بالایی از انگ، تبعیض و قربانی بودن رنج می برند که به تصور منفی از خود و افزایش نرخ سایر اختلالات سلامت روان کمک می کند. این افراد بیشتر از عموم مردم در معرض خطر قربانی شدن و جرایم هستند. نرخ خودکشی در میان افراد ترنسکشوال به طور قابل توجهی بالاتر از جمعیت عمومی است.
 • کودکان و نوجوانان تراجنسیتی اغلب قربانی قلدری و تبعیض در مدرسه هستند که می تواند منجر به پیامدهای نامطلوب جدی سلامت روان شود. مداخلات اغلب برای ایجاد محیط های امن و تایید کننده مدرسه مورد نیاز است.
 • افراد ترنسجندر همچنین ممکن است در دسترسی به مراقبت های بهداشتی مناسب و پوشش بیمه ای خدمات مرتبط با چالش هایی مواجه شوند.

 

پیشنهاد ویژه: مجوز تغییر جنسیت و مراحل آن در ایران

عکس العمل والدین در برابر فرد ترنس

والدین ممکن است نگران کودکی باشند که به دلایل مختلف به نظر می رسد با جنسیت ناسازگار است. برخی از کودکان در هنگام تولد یا نقش های جنسیتی که انتظار می رود از آنها پیروی کنند احساس ناراحتی زیادی می کنند. برخی از کودکان به دلیل بیان جنسیت خود، تعاملات اجتماعی دشواری را با همسالان و بزرگسالان تجربه می کنند. والدین ممکن است زمانی نگران شوند که آنچه آنها معتقد بودند سپری نشود. والدین کودکان ترنسکشوال ممکن است نیاز به همکاری با مدارس و سایر موسسات داشته باشند تا به نیازهای خاص فرزندان خود رسیدگی کنند و از ایمنی فرزندان خود اطمینان حاصل کنند.

مشورت با متخصصان بهداشت روانی و پزشکی که با مسائل جنسیتی در کودکان آشنا هستند برای تصمیم گیری در مورد چگونگی رسیدگی به این نگرانی ها مفید هستند. وادار کردن کودک به رفتاری که مطابق با جنسیت است مفید نیست.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.