زنان و زایمان

محاسبه بارداری از آخرین پریود

محاسبه بارداری از آخرین پریود

محاسبه بارداری

محاسبه بارداری از آخرین پریود

می توانید تاریخ زایمان خود را با استفاده از تاریخ آخرین قاعدگی محاسبه کنید. تاریخ زایمان به شما کمک می کند برنامه ریزی کنید و به پزشک شما شما کمک می کند تا بهترین مراقبت را به شما و جنین ارائه دهد. اما این محاسبه بارداری فقط یک تخمین است. تاریخ زایمان شما ممکن است تغییر کند..

 

ماشین حساب سررسید چیست؟

یک حساب سررسید به شما کمک می کند زمان تولد نوزادتان را تخمین بزنید. با محاسبه بارداری خود، ایده ای از تولد کودک خود خواهید داشت. اما به خاطر داشته باشید که تاریخ سررسید شما فقط یک تخمین است. تعداد بسیار کمی از نوزادان در روزی که موعد مقرر متولد می شوند، به دنیا می آیند.

دانستن تاریخ زایمان و محاسبه بارداری به دلایل مختلفی مهم است. این به شما کمک می کند تا برای آمدن کودک خود برنامه ریزی و آماده شوید. شما می توانید تاریخ زایمان خود را در خانه با استفاده از چند روش مختلف محاسبه کنید. اما این روش ها همیشه دقیق نیستند. هنگامی که به پزشک خود مراجعه می کنید، ممکن است بر اساس اندازه نوزاد در سونوگرافی و تاریخ آخرین قاعدگی، تاریخ زایمان متفاوتی به شما بدهند.

 

سررسید چیست؟

حدود 38 هفته (266 روز) طول می کشد تا نوزاد انسان به طور کامل در رحم رشد کند. تاریخ زایمان شما روزی است که انتظار می رود بر اساس این پروسه بارداری 38 هفته ای زایمان کنید. اما به خاطر داشته باشید که پزشکان، بارداری را بین هفته های 37 تا 42 به صورت کامل در نظر می گیرند. نوزادان می توانند در هر زمانی به دنیا بیایند و عوامل زیادی در تعیین زمان زایمان و زمان بارداری نقش دارند.

پیشنهاد ویژه: مطاله مقاله تاثیر تغییرات ھورمونی در نتایج آزمایش بارداری

تاریخ زایمان

تاریخ زایمان

چگونه تاریخ زایمان خود را محاسبه کنم؟

با استفاده از:

تاریخ آخرین قاعدگی شما

اگر از اولین روز آخرین قاعدگی (LMP) قبل از بارداری مطلع باشید، می توانید تاریخ زایمان خود را محاسبه کنید. تاریخ زایمان شما 40 هفته پس از روزی است که آخرین قاعدگی خود را شروع کرده اید.

این روش روش خوبی برای تخمین زمان تولد نوزاد شما است. اما ممکن است همیشه دقیق نباشد، مخصوصاً اگر سیکل قاعدگی نامنظم دارید یا در حال کنترل بارداری هستید.

 

سن بارداری (باردار شدن)

اگر روز دقیق بارداری خود را می دانید، می توانید از این اطلاعات برای تعیین زمان تولد نوزادتان استفاده کنید. 38 هفته از روزی که باردار شدید را حساب کنید. آن روز موعد مقرر شماست.

این روش تنها در صورتی دقیق است که از روز بارداری مطمئن باشید و روز تخمک گذاری را بدانید. تخمک گذاری زمانی اتفاق می افتد که تخمدان های شما (بخشی از سیستم تناسلی شما) یک تخمک آزاد می کنند. معمولاً زنان حدود 14 روز پس از اولین روز پریود تخمک گذاری می کنند. شما می توانید تخمک گذاری خود را با موارد زیر پیگیری کنید:

  • اندازه گیری دمای پایه بدن در زمانی که فکر می کنید ممکن است در حال تخمک گذاری هستید.
  • ردیابی علائم تخمک گذاری، مانند درد تخمک گذاری (mittelschmerz) و مخاط دهانه رحم.
  • استفاده از کیت پیش بینی تخمک گذاری این کیت ها از ادرار شما برای تشخیص زمان تخمک گذاری استفاده می کنند.

اما حتی اگر بدانید چه زمانی تخمک گذاری کرده اید، تشخیص دقیق زمان بارداری دشوار است. اسپرم می تواند در داخل لوله های فالوپ شما (لوله هایی که تخمک ها را به رحم شما حمل می کند) تا پنج روز زندگی کند. شما فقط حدود 12 تا 24 ساعت از زمان تخمک گذاری می توانید باردار شوید. بنابراین، اگر چند روز پس از رابطه جنسی تخمک گذاری کردید، ممکن است باردار شده باشید.

 

در صورت انجام IVF  محاسبه بارداری چگونه است؟

اگر از لقاح آزمایشگاهی (IVF) برای باردار شدن استفاده کرده اید، می توانید از تاریخ انتقال IVF برای محاسبه تاریخ زایمان خود استفاده کنید. اگر ارائه‌دهنده شما جنین‌ها را پنج روز پس از بازیابی تخمک‌های شما منتقل کرده است، 261 روز از تاریخ انتقال پیش‌بینی کنید.

چنانچه پزشک شما جنین ها را سه روز پس از بازیابی تخمک منتقل کرده است، برای تعیین تاریخ زایمان خود، 263 روز پیش حساب کنید. در روز انتقال شما، پزشک شما تاریخ سررسید شما را محاسبه می کند و این اطلاعات را با شما به اشتراک می گذارد.

 

یکی از خدمات فوق‌العاده سامانه از پزشک که باعث محبوبیت آن در بین بیماران و پزشکان عزیز شده است امکان دریافت ویزیت پزشک آنلاین و یا مشاوره پزشک تصویری می‌باشد در واقع سامانه ازپزشک با قرار دادن این خدمات ارزشمند در سامانه خود باعث شده تا در هر مکانی و هر زمانی بتوانید به راحتی از این خدمات استفاده نمائید. فقط کافی است همین الان اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات این مجموعه برخوردار شوید.

 

حساب تاریخ زایمان نوزاد چقدر دقیق است؟

این فقط یک تخمین است. پزشک شما جنین در حال رشد شما را معاینه می کند تا تاریخ زایمان شما را تایید کند.

برای دریافت ایده دقیق تر از زمان تولد نوزاد، پزشک شما یک سونوگرافی انجام می دهد. در طول سونوگرافی، پزشک جنین را اندازه گیری می کند. این اندازه‌گیری‌ها به پزشک شما کمک می‌کند سن حاملگی را تعیین کند و تاریخ زایمان شما را تأیید کند.

 

چرا محاسبه تاریخ زایمان من مهم است؟

مهم است که تاریخ زایمان خود را برای اهداف برنامه ریزی بدانید – دانستن تاریخ مورد انتظار زایمان به شما کمک می کند تا برای استقبال از کودک خود آماده شوید. شما زمان خواهید داشت تا وسایل خود را برای بیمارستان ببندید و وسایل مورد نیاز کودک مانند صندلی ماشین را تهیه کنید. اگر فرزندان دیگری دارید، شمارش معکوس روزها تا رسیدن نوزاد جدید می تواند به خواهر و برادرها کمک کند تا برای عضو جدید خانواده آماده شوند.

دانستن زمان موعد مقرر نیز به شما امکان می دهد مراقبت های دوران بارداری مناسب را دریافت کنید. این شامل مصرف ویتامین های دوران بارداری و انجام غربالگری های دوران بارداری در زمان های مناسب در دوران بارداری است. پزشک شما همچنین اندازه و موقعیت جنین را در طول بارداری اندازه گیری می کند تا مطمئن شود که به درستی رشد می کند.

 

اگر تاریخ آخرین قاعدگی خود را نمی دانم چگونه تاریخ زایمان خود را محاسبه کنم؟

در صورتیکه تاریخ آخرین قاعدگی یا زمان بارداری خود را نمی دانید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها یک معاینه انجام می دهند که احتمالاً شامل سونوگرافی قبل از تولد می شود تا مشخص شود که شما چقدر در دوران بارداری خود قرار دارید.

 

زمان بارداری

زمان بارداری

 

آیا تاریخ زایمان من می تواند تغییر کند؟

پزشکان، بارداری را پس از 37 هفته کامل تر می دانند. بنابراین، به خاطر داشته باشید که ممکن است نوزاد خود را قبل یا بعد از موعد زایمان به دنیا بیاورید.

هنگامی که برای محاسبه بارداری با سونوگرافی به پزشک مراجعه می کنید، ممکن است به شما بگویند که تاریخ زایمان شما تغییر کرده است. گاهی اوقات اندازه گیری جنین نشان می دهد که شما آنقدر که فکر می کردید از زایمان دور نیستید. یا اگر جنین بر اساس تاریخ زایمان شما بزرگتر از حد انتظار باشد، پزشک شما ممکن است تاریخ زایمان شما را طوری تنظیم کند که چند روز زودتر انجام شود. این همه کاملا طبیعی است.

 

حمل چند قلو چه تاثیری بر زمان بارداری من دارد؟

انتظار داشتن دوقلو یا سه قلو از بسیاری جهات، از جمله تاریخ زایمان، با انتظار داشتن یک نوزاد متفاوت است. اگر چند قلو باردار هستید، پزشک از آخرین دوره قاعدگی و سونوگرافی برای محاسبه بارداری شما استفاده می کند. با این حال، هر بارداری منحصر به فرد است و پزشک شما ممکن است زایمان را قبل از تاریخ تخمینی زایمان توصیه کند. در مورد زمان زایمان دوقلو یا سه قلو با پزشک خود صحبت کنید.

بیشتر بخوانید: باید ها و نباید های ماه اول بارداری

تصویر دکتر مهری رشیدی

مهری رشیدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر ریحانه صاحب کشاف

ریحانه صاحب کشاف

زنان و زایمان

تصویر دکتر انسیه همتی

انسیه همتی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سوسن رضایی

سوسن رضایی

زنان و زایمان

تصویر دکتر فرزانه حسنی

فرزانه حسنی

زنان و زایمان

تصویر دکتر نادره معصومی کاشانی

نادره معصومی کاشانی

زنان و زایمان

تصویر دکتر نیر صادقی

نیر صادقی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سیده طاهره قاضی میر سعید

سیده طاهره قاضی میر سعید

زنان و زایمان

تصویر دکتر راحله رضائی آشتیانی

راحله رضائی آشتیانی

زنان و زایمان

تصویر دکتر کبری آقاسفید

کبری آقاسفید

زنان و زایمان

تصویر دکتر فرحناز امینی

فرحناز امینی

زنان و زایمان

تصویر دکتر بهناز قاضی سعیدی

بهناز قاضی سعیدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر بهاره مرادیان

بهاره مرادیان

زنان و زایمان

تصویر دکتر مهری آذرفخرائی

مهری آذرفخرائی

زنان و زایمان

تصویر دکتر نازنین یوسفی

نازنین یوسفی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سمانه جلالی

سمانه جلالی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سعیده شمس

سعیده شمس

زنان و زایمان

تصویر دکتر زهرا صالحی

زهرا صالحی

زنان و زایمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.