روانشناسی

نشانه‌ها و درمان اختلال هویت جنسی یا ترنس

نشانه‌ها و درمان اختلال هویت جنسی یا ترنس

ترنس

نشانه‌ها و درمان اختلال هویت جنسی یا ترنس

جنسیت و کشش جنسی به عنوان یکی از ابعاد گرایش جنسی، از عوامل مهم تعیین کننده سلامت در جامعه است. هویت جنسی به معنی تصور یک فرد از خود به عنوان مذکر و مذکر یا زن و مؤنث، یا دوسوگرا، تا حدی بر اساس ویژگی های فیزیکی، پاسخ های خانواده و فشارهای روانی و اجتماعی است. این تجربه درونی نقش جنسیتی است. جز عاطفی اختلالات هویت جنسی معمولاً ملال جنسی (dysphoria gender) نامیده می‌شود. که به صورت: 1. نارضایتی مربوط به جنس انتخاب شده به هنگام تولد 2.تمایل شدید به داشتن بدن جنس مقابل 3.آرزوی شمرده شدن به عنوان عضوی از جنس مقابل ظاهر می‌شود. این اختلال جنسیتی در بزرگسالان با عنوان ترنس سکسوالیسم transsexualism  یا تراجنسیتی نامیده می‌شود. در ادامه به نشانه‌ها و درمان اختلال هویت جنسی یا ترنس می‌پردازیم.

 

عوامل سبب شناسی اختلال جنسیتی

اختلال جنسیتی یا ترنس می‌تواند هم به دلیل زیست شناختی و هم عوامل روانی-اجتماعی به وجود آید.

 • عامل زیست شناختی:

استروئیدها جنسی در ابراز رفتار جنسی مرد یا زن بالغ تاثیر دارد. یعنی تستسترون می‌تواند میل جنسی و پرخاشگری را در زن افزایش داده و استروژن موجب کاهش میل جنسی و پرخاشگری در مرد گردد. اما نرینگی مادینگی و  اختلال جنسیتی بیشتر حاصل حوادث پس از تولد است تا سازمان هورمونی قبل از تولد. همان اصل زنانه شدن و مردانه شدن قابل انطباق بر مغز نیز هست. تستسترون بر سلول‌های مغزی موثر است که بر مردانه شدن مغز در قسمت‌هایی نظیر هیپوتالاموس سهیم است. اینکه آیا تستسترون سهمی در الگوهای رفتاری به اصطلاح زنانه یا مردانه در اختلال جنسیتی دارد یا خیر هنوز مشخص نشده است. یافته‌های اخیر به تفاوت‌هایی در مغز ترنس سکشوال های مرد به زن اشاره کرده است.

 • عوامل روانی-اجتماعی:

کودکان هماهنگ با جنسی که با آن پرورش می‌یابند sex of rearing که جنس تعیین شده assigned sex نیز نامیده می‌شود و بر پایه مزاج کودک، کیفیت والدین و تعامل بین آنها متکی است، هویت جنسی پیدا می‌کند. از نظر جنسی نقش‌های جنسی مقبولی وجود دارد: از پسرها انتظار نمی‌رود که دخترانه بار بیایند و از دخترها انتظار پسرانه نمی‌رود. بازی‌ها نیز به پسرانه مثل دزد و پلیس و دخترانه مثل عروسک و خاله بازی تقسیم می‌شوند. این نقش‌ها آموخته می‌شوند. هرچند برخی از محققین معتقدند که بعضی از پسرها ذاتا ظریف حساس هستند و برخی از دخترها پرخاشگرتر و پر انرژی‌تر هستند.

 

تغییر جنسیت

تغییر جنسیت

 

 • کیفیت رابطه مادر_کودک:

این رابطه در سال‌های اول زندگی اهمیت فوق العاده‌ای در برقراری هویت جنسی دارد. ضمن این سال‌ها مادر احساس غرور نسبت به جنس خود را در کودک بیدار می‌کند. کودک به عنوان پسر یا دختری کوچک ارزش داده می‌شود. مادر خشن می‌تواند در رشد هویت جنسی کودک اختلال ایجاد کند. برخی از کودکان با این پیام مواجه می‌گردند اگر هویت جنسی جنس مقابل را بپذیرند مطلوب‌تر خواهند بود.

 

پیشنهاد مقاله: مجوز تغییر جنسیت و مراحل آن در ایران

کودکان آزار دیده و مطرود ممکن است طبق این باور رفتار کنند که اگر متعلق به جنس مقابل باشند مدارای بهتری با آنان خواهد شد. مسائل اختلال جنسیتی یا ترنس ممکن است در نتیجه مرگ، غیبت طولانی، افسردگی مادر باشد که پسر بچه کوچک ممکن است با همانند سازی کامل به او واکنش نشان دهد یعنی تبدیل به مادر شدن به منظور جایگزینی او پدید آید.

 • نقش پدر:

نقش پدر نیز در این سال‌های اولیه حائز اهمیت است. وجود او به طور طبیعی به فرایند پیدایش هویت جنسی به کودک کمک می‌کند. فقدان پدر، باقیماندن مادر و کودک را در پیوندی نزدیک دچار مخاطره می‌سازد. برای دختر بچه پدر نمونه فردی محبوب آتی است و برای پسر بچه پدر الگویی برای همانندسازی مردانه است.

علائم و نشانه‌ها:

در دختران مبتلا به  اختلال  جنسیتی یا ترنس:

 • معمولاً همنشین‌های پسر دارند.
 • علاقه شدید به ورزش‌های خشن و بازی‌های بی‌نظم و ترتیب
 • علاقه‌ای به عروسک بازی نشان نمی‌دهند،مگر در آن نقش پدر یا فرد مذکر دیگری را به عهده بگیرند.
 • از ادرار کردن در حالت نشسته امتناع کرده و ادعا می‌کنند که آلت مردانه دارند.
 • تمایل به داشتن پستان و قاعده شدن نشان نمی‌دهند.
 • قاطعان اظهار می‌کند که وقتی بزرگ شد مرد خواهد شد.
 • بیزاری بارز نسبت به لباس معمول دخترانه
 • بیزاری از آرایش کردن و لاک زدن
 • رفتارهای خشن

در پسران مبتلا به اختلال جنسیتی یا ترنس:

 • پسرهای مبتلا به این اختلال با فعالیت‌های دخترانه اشتغال ذهنی پیدا می‌کنند.
 • ترجیح میدن که لباس دخترانه یا زنانه بپوشند.
 • میل شدید برای شرکت در بازی‌ها و وقت گذرانیی‌های دخترانه
 • عروسک‌های ماده اسباب بازی مورد علاقه آنها است.
 • همبازی‌های مورد علاقه آنها دخترها هستند.
 • علاقه به آرایش کردن
 • با ادا و اطوارهای دخترانه رفتار کردن.
 • دوست دارند در خانه نقش زنانه بازی کنند و کارهای خانه را انجام دهند.
 • چنین پسرهایی در گروه‌های همتا مورد اذیت و آزار قرار گرفته یا طرد می‌شوند.
 • اظهار می‌کنند که تبدیل به زن خواهند شد.

پیشنهاد مقاله: تراجنسیتی یا ترنس به چه معناست؟

 

اختلال جنسیتی

اختلال جنسیتی

 

پیشنهاد مقاله: تغییر جنسیت و تاثیر آن بر سلامت روانی و روانشناختی فرد

 

نشانه ها در هر دو جنس:

 • اختلال جنسیتی یا ترنس با علائمی نظیر اشتغال ذهنی با از بین بردن صفات اولیه و ثانویه جنسی ظاهر می‌گردد.
 • میل برای مدارا شدن و زیستن به عنوان جنس مخالف
 • احساس ناراحتی مستمر با جنس خود یا احساس نامتناسب بودن در نقش جنس خود
 • آرزو می‌کنند که مثل فردی متعلق به جنس مقابل زندگی کنند
 • تلاش می‌کنند که ویژگی‌های جنس مقابل را کسب کنند
 • دستگاه تناسلی آنها برای خودشان نفرت آور است به همین دلیل مصرانه درخواست عمل جراحی می‌کنند.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

پیش آگهی در اختلال جنسیتی یا ترنس

در کودکان:

در پسر بچه‌های قبل از ۴ ساله اختلال شروع می‌شود و تعارض با همتایان در سال‌های اول مدرسه حدود ۷ یا ۸ سالگی آغاز می‌گردد. ادا و اطوار دخترانه ممکن است وقتی سن پسر بچه بالا می‌رود کاهش یابد، به خصوص اگر چنین رفتارهایی مورد تشویق قرار نگیرد. مبدل پوشی ممکن است بخشی از اختلال باشد ۷۵ درصد این کار را قبل از ۴ سالگی شروع می‌کند. در دخترانی سن شروع پایین است اما اکثر دخترها قبل از نوجوانی رفتارهای پسرانه را رها می‌کنند. اکثر موارد نخستین نشانه آشکار پوشیدن لباس خواهر یا مادر توسط پسر بچه‌ها است.

در بزرگسالان:

برخی از تظاهرات اختلال جنسیتی یا ترنس آنها در دوران نوجوانی و اوان جوانی،به دلیل تلاش برای در آمیختن با جامعه بزرگتر سیر پنهانی داشته باشد. همچنین ممکن است فکر بکنند و امیدوار باشند که اختلال جنسیتی از بین می‌رود. علاقه جسمی به یار همجنس در اوان بلوغ ظاهر می‌شود و ممکن است برخی خود را همجنسگرا بشمارند. اما متوجه می‌گردند که با جامعه همجنس‌گراها قادر به یکپارچه شدن نیستند.

تغییر جنسیت

وقتی اختلال جنسیتی بیمار شدید و مقاوم است، تغییر جنسیت با جراحی احتمالاً بهترین راه حل است.

جراحی تغییر جنسیت افراد ترنس که از نظر تشریحی مرد متولد شده‌اند اساساً مشمول بر برداشتن احلیل، کیسه بیضه‌ها و بیضه‌ها است و ایجاد لب فرج و واژینوپلاستی می‌باشد. عوارض پس از عمل مشتمل بر تنگی اورترال،فیستول مقعدی_مهبلی، ناکافی بودن عرض یا طول واژن است. بعضی از بیماران مرد که با سال‌ها هورمون درمانی سینه‌هایشان به قدر کافی رشد نیافته است ممکن است ماموپلاستی تکمیلی را انتخاب کنند. این افراد باید تحت توانبخشی صوتی قرار بگیرند که صدا را زیرتر می‌کند. نتایج این عمل‌ها متغیر است. تغییر جنسیت افراد ترنس زن به مرد معمولاً تحت ماستکتومی دو طرفه قرار می‌گیرند.

 

ترنس

ترنس

 

در مورد توانایی بیمار پس از جراحی برای تحریک جنسی ابهام و تضاد وجود دارد. برخی از بیماران اظهار می‌کنند که به ارگاسم می‌رسند. آنها احساس ارگاسم خود را قوی‌تر از ارگاسم‌های قبلی خود توصیف می‌کنند. از طرف دیگر برخی از افراد پس از جراحی پاسخ دهی جنسی اندکی را گزارش می‌کنند. تا به امروز ارزیابی کافی در مورد کارکرد فیزیولوژیکی پس از عمل در افراد ترنس مرد به زن در ارتباط با چرخه پاسخ دهی جنسی انسان به عمل نیامده است. بسیاری از افراد از بابت اینکه با مردی رابطه جنسی مهبلی برقرار می‌کنند اظهار رضایت می‌نمایند.

 

پیشنهاد ویژه: چگونه متوجه شویم ترنس ھستیم؟

خدمات لازمه برای انتقال موفقیت آمیز

زنان تراجنسیتی یا ترنس (هویت جنسیتی زنانه، تعیین جنسیت مذکر در بدو تولد) ممکن است به دنبال انواع درمان‌های پزشکی و جراحی پلاستیک و دیگر جراحی ها باشند تا از نظر فیزیکی به جنسیت تأیید شده خود برسند. انتقال موفقیت آمیز معمولاً به طیف وسیعی از خدمات نیاز دارد که معمولاً توسط سازمان هایی با ظرفیت ارائه طیف کاملی از مراقبت های روانی، پزشکی و جراحی ارائه می شود. درمان پزشکی اغلب شامل هورمون‌هایی است که بافت‌های هدف پاسخ‌دهنده به استروئیدهای جنسی را در معرض استروژن بیشتری قرار می‌دهند و فعالیت آندروژن را مسدود می‌کنند. جراحی هایی که معمولا انجام می شود شامل زنانه سازی صورت (روش های فک و صورت)، جراحی سینه (“بالا”) (به عنوان مثال، بزرگ کردن سینه) و جراحی تناسلی (“پایین”) (به عنوان مثال، ارکیکتومی و واژینوپلاستی است).

و در آخر باید در نظر داشته باشیم افراد تراجنسیتی یا ترنس چه قبل از عمل تغییر جنسیت و چه پس از این عمل احتیاج فراوانی به حمایت جامعه و اعضای خانواده خود دارند. با تمسخر و سرزنش رنجی که از این اختلال را به دوش می‌کشند را بیشتر نکنیم. حمایت ما می‌تواند قوت قلبی برای این افراد در حین درمان باشد.

 

1 دیدگاه در “نشانه‌ها و درمان اختلال هویت جنسی یا ترنس

 1. دنیا گفت:

  خیلی جامع و کامل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.