زنان و زایمان

نکات مهم در پیشگیری از خونریزی در بارداری

نکات مهم در پیشگیری از خونریزی در بارداری

خونریزی در بارداری

لکه بینی معمولاً مقدار کمی خون صورتی، قرمز یا قهوه ای تیره روی لباس زیر است. سبک تر از پریود شماست و آستر شورت را نمی پوشاند. در دوران بارداری، لکه بینی معمولاً جای نگرانی نیست. مشاهده خونریزی در بارداری می تواند احساس وحشتناکی داشته باشد، اما همیشه نشانه این نیست که چیزی اشتباه است. بسیاری از افرادی که در دوران بارداری لکه بینی دارند، یک نوزاد سالم به دنیا می آورند. مهم است که توجه داشته باشید که لکه بینی متفاوت از خونریزی شدید است، جایی که شما به یک پد یا تامپون برای جلوگیری از جاری شدن خون در لباس زیر خود نیاز دارید. اگر در دوران بارداری خونریزی شدید داشتید به دنبال مراقبت های اورژانسی باشید.

در صورت مشاهده لکه بینی یا خونریزی در بارداری به پزشک خود اطلاع دهید. اگر در سه ماهه دوم یا سوم بارداری خود دچار خونریزی شدید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید یا به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید.

 

لکه بینی در سه ماهه اول

طبق گزارش کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان، حدود 15 تا 20 درصد از افراد باردار در سه ماهه اول خونریزی در حاملگی را تجربه می کنند. در مطالعه‌ای در سال 2010 که بر روی 4539 زن باردار انجام شد، حدود 1 نفر از هر 4 زن در طول سه ماهه اول خونریزی داشتند. این مطالعه نشان داد که لکه بینی بیشتر در هفته های ششم و هفتم بارداری دیده می شود. این همیشه نشانه سقط جنین نیست.

خونریزی در بارداری در 12 هفته اول ممکن است به دلایل زیر نسبت داده شود:

 • لانه گزینی
 • حاملگی خارج رحمی
 • سقط جنین
 • علل ناشناخته

 

خونریزی در حاملگی

خونریزی در حاملگی

 

لانه گزینی

6 تا 12 روز پس از لقاح رخ می دهد. اعتقاد بر این است که این نشانه ای از جا شدن جنین در دیواره رحم است. همه افراد این موضوع را تجربه نمی کنند، اما برای کسانی که این کار را می کنند، این معمولا یکی از اولین علائم بارداری است. رنگ خونریزی لانه گزینی معمولاً صورتی روشن تا قهوه ای تیره است. این با دوره معمول قاعدگی شما متفاوت است زیرا فقط لکه بینی خفیف است.

شما آنقدر خونریزی نخواهید داشت که نیاز به تامپون یا پوشاندن نوار بهداشتی داشته باشید. همچنین هنگام استفاده از دستشویی، خون به داخل توالت نمی چکد. این موضوع چند ساعت یا تا 3 روز طول می کشد و خود به خود متوقف می شود.

 

پیشنهاد مقاله: پریودی در بارداری چگونه است؟

حاملگی خارج رحمی

حاملگی خارج از رحم یک اورژانس پزشکی است. زمانی اتفاق می افتد که تخمک بارور شده در خارج از رحم به جایی بچسبد. لکه بینی یا خونریزی خفیف تا شدید واژن می تواند از علائم حاملگی خارج از رحم باشد.

خونریزی یا لکه بینی در حاملگی خارج از رحم معمولاً همراه با موارد زیر مشاهده می شود:

 • درد شدید یا مبهم شکم یا لگن
 • ضعف، سرگیجه یا غش
 • فشار مقعدی

در صورت مشاهده این علائم بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

 

سقط زودرس یا سقط جنین

بیشتر سقط جنین در 13 هفته اول بارداری اتفاق می افتد. اگر می دانید باردار هستید و خونریزی قهوه ای یا قرمز روشن با یا بدون گرفتگی عضلات را تجربه می کنید، در مورد درمان خونریزی در بارداری با پزشک خود صحبت کنید.

با سقط جنین، ممکن است علائم زیر را نیز مشاهده کنید:

 • کمر درد خفیف تا شدید
 • کاهش وزن
 • مخاط سفید صورتی
 • گرفتگی یا انقباض
 • بافتی با مواد لخته مانندی که از واژن عبور می کند
 • کاهش ناگهانی علائم بارداری

 

علل ناشناخته و موارد دیگر

خونریزی در بارداری ممکن است به دلیلی غیرقابل شناسایی باشد. در اوایل بارداری شما تغییرات بدنی زیادی را تجربه می کنید. در برخی افراد، تغییرات در دهانه رحم می تواند باعث لکه بینی خفیف شود. شاید در موارد دیگر، تغییرات هورمونی ممکن است مسئول این امر باشد. همچنین ممکن است پس از رابطه جنسی، لکه بینی خفیف را تجربه کنید. عفونت یکی دیگر از دلایل احتمالی لکه بینی است، به همین دلیل مهم است که با پزشک خود در مورد هرگونه لکه بینی در دوران بارداری صحبت کنید. آنها می توانند علل جدی تر را رد کنند و خیال شما را راحت کنند.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

لکه بینی در سه ماهه دوم

خونریزی در بارداری در سه ماهه دوم  ممکن است به دلیل تحریک دهانه رحم، معمولاً پس از رابطه جنسی یا معاینه دهانه رحم ایجاد شود. این شایع است و معمولاً جای نگرانی نیست. پولیپ دهانه رحم یکی دیگر از دلایل احتمالی خونریزی در سه ماهه دوم است. اگر خونریزی واژینال شدیدی مانند دوره قاعدگی را تجربه کردید،این خونریزی در بارداری را فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. خونریزی شدید در سه ماهه دوم ممکن است نشانه اورژانس پزشکی باشد، مانند:

 

درمان خونریزی در بارداری

درمان خونریزی در بارداری

 

خونریزی در بارداری در سه ماهه سوم

لکه بینی در اواخر بارداری ممکن است پس از رابطه جنسی یا معاینه دهانه رحم رخ دهد. این شایع است و معمولاً جای نگرانی نیست. اگر در اواخر بارداری دچار خونریزی شدید واژن شدید، برای درمان خونریزی در بارداری به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید. می تواند ناشی از یک:

 • جفت سرراهی
 • جدا شدن جفت
 • مراقبت اضطراری به موقع برای ایمنی شما و کودک شما ضروری است.

پیشنهاد ویژه: آیا رابطه در بارداری ضرر دارد؟

علائم سقط جنین

اگر لکه بینی یا خونریزی واژن را تجربه کردید که پس از چند ساعت به خودی خود متوقف نمی شود، به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین ممکن است درد یا گرفتگی در ناحیه کمر یا شکم، یا خروج مایع یا بافت از واژن همراه با علائم زیر را تجربه کنید:

 • کاهش وزن
 • مخاط سفید صورتی
 • انقباضات
 • کاهش ناگهانی علائم بارداری

 

علاوه بر این در سه ماهه اول، یا در صورت وجود عوارض، ممکن است به روشی به نام اتساع و کورتاژ (که معمولاً D و C نامیده می شود) نیاز داشته باشید تا خونریزی در بارداری را متوقف کنید و از عفونت جلوگیری کنید. مهم است که در این دوران از نظر عاطفی نیز مراقب خود باشید.

 

علائم سقط جنین اواخر بارداری (پس از 13 هفته)

 • عدم احساس حرکت جنین
 • خونریزی واژینال یا لکه بینی
 • گرفتگی کمر یا درد شکم
 • مایع یا بافت غیر قابل توضیحی که از واژن خارج میشود
 • اگر این علائم را دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

تجربه سقط جنین می تواند ویرانگر باشد. بدانید که سقط جنین تقصیر شما نیست. برای حمایت در این دوران سخت به خانواده و دوستان تکیه کنید.

 

تصویر دکتر مهری رشیدی

مهری رشیدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر الهه ذبیحی

الهه ذبیحی

زنان و زایمان

تصویر دکتر ریحانه صاحب کشاف

ریحانه صاحب کشاف

زنان و زایمان

تصویر دکتر سپیده محمدی

سپیده محمدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر الهام صدیقی

الهام صدیقی

زنان و زایمان

تصویر دکتر //// ////

//// ////

زنان و زایمان

تصویر دکتر انسیه همتی

انسیه همتی

زنان و زایمان

تصویر دکتر نادره معصومی کاشانی

نادره معصومی کاشانی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سوسن رضایی

سوسن رضایی

زنان و زایمان

تصویر دکتر نیر صادقی

نیر صادقی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سیده طاهره قاضی میر سعید

سیده طاهره قاضی میر سعید

زنان و زایمان

تصویر دکتر راحله رضائی آشتیانی

راحله رضائی آشتیانی

زنان و زایمان

تصویر دکتر کبری آقاسفید

کبری آقاسفید

زنان و زایمان

تصویر دکتر فرحناز امینی

فرحناز امینی

زنان و زایمان

تصویر دکتر بهناز قاضی سعیدی

بهناز قاضی سعیدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر افروز یار احمدی

افروز یار احمدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سوگل عرب

سوگل عرب

زنان و زایمان

تصویر دکتر بهاره مرادیان

بهاره مرادیان

زنان و زایمان

تصویر دکتر سعیده شمس

سعیده شمس

زنان و زایمان

تصویر دکتر مهری آذرفخرائی

مهری آذرفخرائی

زنان و زایمان

منابع علمی این مطلب

https://www.healthline.com/health/pregnancy/spotting-in-pregnancy

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.