نشانه های ریزش مو

ریزش مو-نشانه‌ها

• ریزش مژه و ابرو یکی از نشانه های ریزش مو است. پس اگر متوجه شده اید که در قسمت های دیگری از بدن جز کف سر، دچار ریزش مو شده اید، باید بدانید که مشکل جدی ای وجود دارد. ریزش مژه ها یا ابروها احتمالاً به این معنی است که دچار شکل جدی ای از آلوپسی یا همان ریزش مو شده اید که یک مشکل خودایمنی به شمار می رود. برخلاف آلوپسی آندروژنیک که به آن طاسی با الگوی مردانه هم گفته می شود، دیگر انواع این مشکل مثل آلوپسی آره آتا (طاسی منطقه ای) یا آلوپسی یونیورسالیس (ریزش موی تمام بدن) می توانند باعث ریزش موها در مقادیر زیاد و در نواحی مختلفی از بدن، علاوه بر کف سر شوند.از دیگر مشکلات خودایمنی ای که می توانند باعث ریزش مو در قسمت هایی غیر از کف سر شوند می توان به بیماری تیروئید و لوپوس اشاره کرد. پزشکان با استفاده از آزمایش خون می توانند علت دقیق ریزش موها را تشخیص دهند.

• دائماً بی حال هستید. ریزش مویی که با کمبود انرژی همراه باشد ممکن است به این معنی باشد که دچار سوء تغذیه یا کمبود مواد مغذی مورد نیاز بدن تان هستید. اگر کسی به اندازه ی کافی زینک دریافت نکند، ممکن است دچار اسهال، کاهش وزن شدید، ریزش مو شود و احساس بی حالی و کسل بودن کند. سوء تغذیه ی کلی هم می تواند منجر به ریزش موها شود. بهترین راه برای اینکه مطمئن شوید مواد مغذی مورد نیازتان را به اندازه ی کافی دریافت می کنید یا نه، این است که رژیم غذایی متعادلی شامل محصولات غذایی تازه، چربی های سالم مثل دانه ها و مغزهای خوراکی، پروتئین و آب داشته باشید.

• از دردهای عضلانی رنج می برید. اگر ریزش مو با دردهای عضلانی همراه باشد، احتمالاً به این معنی است که دچار کم کاری تیروئید شده اید، نوعی مشکل خودایمنی که در اثر برهم خوردن تعادل هورمونی بدن رخ می دهد. فردی که دچار کم کاری تیروئید شده ابتدا هیچ نشانه ای ندارد، اما برهم خوردن تعادل هورمونی رفته رفته بدن را تحت تأثیر قرار می دهد و بعد از مدتی ممکن است فرد دچار مشکلاتی مثل احساس خستگی، افزایش وزن، دردهای عضلانی و ریزش مو شود.

• ناخن های شکننده. کمبود آهن، که نوعی کم خونی به شمار می رود، زمانی رخ می دهد که بدن قادر نباشد به اندازه ی مورد نیاز گلبول قرمز تولید کند. اگر کسی به اندازه ی کافی گلبول قرمز نداشته باشد، ممکن است دچار مشکلات جانبی ای مثل شکنندگی ناخن ها و ریزش موها شود. همچنین کمبود آهن می تواند باعث یک احساس خستگی و ضعف دائمی هم در شخص شود. دیگر نشانه های این مشکل عبارت است از احساس درد در قفسه سینه و سردی دست و پا.

• فشار خون یا کلسترول بالایی داشته باشید و برای آن دارو مصرف کنید. مصرف داروهای مخصوص کاهش کلسترول مانند سیمواستاتین و آتورواستاتین، اغلب با عارضه ی جانبی ریزش مو همراه است. احتمال بروز این مشکل در اثر مصرف این داروها بسیار پایین است، به طوری که تنها ۱ درصد از مصرف کنندگان داروهایی که بر پایه ی استاتین هستند دچار ریزش مو می شوند. داروهای مخصوص فشار خون دارای خاصیت بلوک کنندگی بتا هم باعث ریزش مو می شوند، گرچه پزشکان هنوز مطمئن نیستند دقیقاً طبق چه مکانیزیمی این اتفاق رخ می دهد.

برای دیدن نوشته هایی که به دنبال آن هستید تایپ کنید