زنان و زایمان, غیر پزشکی

قرص ضد بارداری

قرص ضد بارداری

قرص ضد بارداری

قرص ضد بارداری

یکی از مهم ترین مسائل که زنان باید از آن آگاهی کامل داشته باشند روش های جلوگیری از بارداری و مصرف قرص ضد بارداری برای جلوگیری از حاملگی است. اطلاع از روش های جلوگیری و قرص ضد بارداری گستردگی و تنوع بسیار زیادی دارد اما در کنار آشنایی باید بدانند که هر کدام از این قرص ها با توجه شرایط جسمانی و موقعیت زنان می تواند نتایج متفاوتی بر آنها داشته باشد. به این معنا که  نمی توان تمامی روش ها را کاملا کاربردی و مناسب برای تمامی افراد دانست و تنها دانستن به یک مورد اکتفا کرد. ما در این مطلب از مجله سلامتی ازپزشک ، در رابطه با قرص ضد بارداری صحبت خواهیم کرد. چنانچه به مشاوره پزشک تصویری با پزشک متخصص نیاز داشتید می توانید اپلیکیشن بیمار ازپزشک را بر روی تلفن همراه خود نصب کنید و در هر زمان و مکان بدون نیاز به مراجعه حضوری به مطب پزشکان ویزیت شوید. پیشنهاد می کنیم در صورت مشاهده هر نوع بیماری مربوط به زنان و یا داشتن سوالات برای بارداری، زایمان و مادر و نوزاد، از طریق اپلیکیشن بیمار ازپزشک، یکی از بهترین متخصص زنان را انتخاب کنید و به صورت ویزیت پزشک زنان مشاوره پزشک تصویری با پزشک متخصص دریافت کنید.

جلوگیری از بارداری

جلوگیری از بارداری

پزشکان تیم ازپزشک در هر زمان آماده پاسخگویی هستند تا بتوانند بیماران را ویزیت کنند. پس بدون نگرانی و اتلاف وقت در مطب و کلینیک ها در خانه بمانید و از ویزیت آنلاین پزشک زنان در هر مکان بهره ببرید. پزشکان فعال در اپلیکیشن ازپزشک در واقع می‌توانند مشکلات و بیماری‌ های مربوط به دستگاه تناسلی بانوان را تشخیص دهند و درمان کنند و همچنین مادران باردار و نوزادان آن‌ ها را نیز در طی نه ماه بارداری و مراقبت ‌های بعد از آن همراهی کنند. با داشتن مشاوره پزشک تصویری دیگر نیازی نیست در گرما و یا سرما ، در حالی که باردار هستید و یا نوزاد چند ماهه دارید و یا مشکلات مربوط به زنان دارید به دنبال نوبت دهی پزشک و مشاوره پزشک متخصص زنان برای مشاوره پزشک تصویری باشید و ساعت ها در ترافیک و آلودگی شهر بمانید. با ابداع این سبک از خدمات پزشکی، دیگر بدون نیاز به صرف زمان و هزینه برای مراجعه به مطب پزشک، بدون این که مجبور باشید ساعت های متوالی در ترافیک و مطب به انتظار دریافت نوبت و یا نوبت ویزیت شدن بنشینید، می توانید به راحتی مشکل خود را به صورت آنلاین با پزشک زنان در میان بگذارید و از آنها مشاوره پزشک تصویری بگیرید. سامانه آنلاین ازپزشک با ایجاد چنین بستری سعی بر این دارد که ارتباط تصویری، تلفنی و حتی به صورت چت را برای بیمار با پزشکان آسان کند تا تنها در صورت نیاز فردی برای ویزیت حضوری مجبور به مراجعه فیزیکی نزد پزشک باشد. با داشتن ویزیت پزشک زنان تنها در صورت نیاز به ویزیت حضوری، پزشک  از شما می خواهد که برای معاینه به مطب مراجعه کنید. در غیر این صورت به صورت تلفنی مشکل شما را حل کرده و مراحل درمان را برای شما انجام می دهد.

پیشنهاد ویژه : مطالعه مقاله ویزیت پزشک متخصص زنان 
در این مطلب همراه ما باشید تا به طور مفصل به موضوع قرص ضد بارداری بپردازیم.

 

برای جلوگیری از بارداری گزینه های بسیار زیادی وجود دارد که انتخاب هر کدام از آنها کاملا به افراد بستگی دارد . در این میان  قرص ضد بارداری یکی از روش های موثر محسوب شده و به صورت خوراکی مصرف می شود. قرص ضد بارداری، نوعی داروی پیشگیری از بارداری هورمونی بوده و به صورت ورقه ‌ای در داروخانه ها عرضه می‌شود. برای جلوگیری از بارداری کافیست هر روز یک عدد قرص ضد بارداری میل کنید. اگر همیشه و به ‌موقع قرص خود را مصرف کنید، این روش مقرون ‌به ‌صرفه، تأثیر خود را خواهد گذاشت. قرص ضد بارداری علاوه بر جلوگیری از بارداری، فواید سلامتی دیگری نیز دارد به نوعی که از لقاح جلوگیری می‌کنند. اگر سوال پیش آمده که چگونه این کار را انجام می دهد باید بگوییم که دو روش دارد:

اول اینکه هورمون ‌های موجود در قرص، تخمک‌ گذاری را متوقف می ‌کنند و بدون تخمک گذاری، تخمکی برای لقاح با اسپرم وجود ندارد و از این رو بارداری رخ نمی دهد.

دوم اینکه هورمون‌ موجود در قرص ضد بارداری، مخاط دهانه رحم را ضخیم می‌کند که از این طریق غلظت بالای مخاط دهانه رحم، مسیر اسپرم را مسدود کرده و  نمی ‌تواند به سمت تخمک حرکت کند.

انواع قرص ضد بارداری

قرص ضد بارداری  با توجه به میزان و مصرف ممکن است برای برخی مناسب و برای برخی دیگر نامناسب باشد. پس بهتر است با انواع قرص ضد بارداری قبل از خرید آنها آشنا شوید تا بتوانید یکی از بهتری آنها را برای جلوگیری از بارداری خود انتخاب کنید.

  1. قرص ضد بارداری به صورت ترکیبی که حاوی استروژن و پروژسترون مصنوعی هستند
  2. قرص های مونوفازیک که در دوره های یک ماهه استفاده می شوند و هر قرص ضد بارداری مونوفازیک دوز یکسانی از هورمون داده و در هفته آخر زنان با خوردن قرص پریود می شوند.
  3. قرص های چند فازی که در چرخه ‌های یک ماهه استفاده می شوند و سطح متفاوتی از هورمون ‌ها را در طول دوره فراهم می‌کنند .
  4. قرص هایی با دوره های طولانی که از این قرص ها در چرخه های ۱۳ هفته ‌ای استفاده می شود. به این صورت که زنان به مدت ۱۲ هفته قرص‌های فعال و در هفته آخر چرخه، قرص ‌های غیر فعال را مصرف می کنند و پریود می ‌شوند. در نتیجه زنان هر سال فقط سه تا چهار بار پریود می شوند .
  5. قرص های حاوی پروژسترون که تمام دوزهای موجود در ورقه قرص ‌های پروژسترونی، در چرخه فعال بوده و هیچ قرص غیر فعالی وجود ندارد، بنابراین ممکن است هنگام مصرف قرص ‌های پروژسترون پریود شوید.
  6. قرص‌های ضد بارداری LD با دوز کم که در دو مدل ترکیبی و پروژسترونی عرضه شده و تفاوت این قرص‌ ها در میزان دوز قرص آنهاست. بسیار مهم است بدانید کم بودن دوز قرص ضد بارداری، احتمال عوارض جانبی جدی را کاهش می ‌دهد.
  7. قرص ‌های ضد بارداری اورژانسی که از این قرص ها تنها در شرایط اضطراری استفاده می شود . قرص اورژانسی یک روش پیشگیری از بارداری نیست بلکه زمانی که فکر می ‌کنید روش جلوگیری از بارداری دائمی‌ شما ممکن است جواب ندهد، باید از آن استفاده کنید.
انواع قرص ضد بارداری

انواع قرص ضد بارداری

روش های جلوگیری از بارداری

جلوگیری از بارداری به معنای استفاده از روش ها، داروها، ابزارها، مواد و یا عمل های جراحی است که می تواند از تشکیل نطفه و به دنبال آن، بارداری در زنان جلوگیری کند. روش هایی که می توانند که به تناسب جنسیت، هم برای زنان و هم برای آقایان مورد استفاده قرار بگیرند. برخی از روش ها به نسبت سایر موارد، قابل اطمینان تر هستند، اما مسئله تعیین کننده و حیاتی در انتخاب این روش ها، موقعیت و شرایط جسمانی افراد است که می تواند سلامتی آنها را تحت الشعاع قرار دهد. برای مثال زنان بالای 40 سال که سیگاری هستند و یا چربی خون بالا دارند، نمی توانند از قرص های هورمونی استفاده کنند. علاوه بر این استفاده از کاندوم برای جلوگیری از بارداری آن هم در زمانی که از شروع رابطه گذشته باشد به هیچ عنوان توصیه نمی شود. اگر هم بخواهیم روش های جلوگیری از بارداری به صورت طبیعی را بازگو کنیم باید بگوییم که این روش ها احتمال خطای بالایی دارند و توصیه نمی شوند. با توجه به صحبت های ما متوجه خواهید شد که هر کدام از این روش های جلوگیری از بارداری  مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند و برای انتخاب آنها نیز لازم است که از پزشک متخصص کمک بگیرید .

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک امکان ویزیت آنلاین بیمار توسط پزشک متخصص است، چراکه با استفاده از این خدمات بیماران می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.