غیر پزشکی, اخبار سلامت

آزمایش غلظت خون

آزمایش غلظت خون

آزمایش غلظت خون

در رابطه با  آزمایش غلظت خون اول باید در رابطه با بیماری غلظت خون بدانید. افزایش تعداد گلبول های قرمز در واحد حجم خون ، منجر به غلظت خون می شود. گلبول های قرمز خون، اکسیژن را به اندام ها و بافت های بدن منتقل می کنند. وجود بیش از حد این سلول ها باعث غلیظ شدن خون شده و می تواند منجر به لخته شدن خون و سایر عوارض شود.

همچنین لخته ها می توانند جریان خون را به اندام های حیاتی مانند قلب یا مغز مسدود کنند و در ادامه منجر به حمله قلبی یا سکته در فرد شوند. به نوعی دیگر می توانیم بگوییم که غلظت خون به معنای افزایش تعداد گلبول های قرمز خون در بدن بوده و نوعی بیماری محسوب می شود. افزایش تعداد گلبول های قرمز خون در بدن به این معنا که جریان خون به سمت اندام ‌های بدن کاهش ‌یافته و حتی گاهی لخته خون در بدن تشکیل می‌شود.

برای درک بهتر این بیماری باید بگوییم که حجم اصلی گلبول ‌های قرمز را هموگلوبین یا همان پروتئین حمل ‌کننده اکسیژن تشکیل داده است و غلظت خون هم زمانی بوجود می آید که اکسیژن کافی در بدن وجود نداشته باشد. به همین دلیل با کمبود اکسیژن  هورمونی به نام اریتروپویتین از کلیه ترشح می‌ شود که این هورمون، مغز استخوان را برای ساخت بیشتر گلبول قرمز تحریک می‌کند تا بتواند کمبود اکسیژن ‌رسانی به بافت ‌های بدن را با افزایش گلبول قرمز جبران کند.

به همین دلیل اگر میزان هموگلوبین خون در آقایان بیشتر از ۱۸ و در خانم ‌ها بیشتر از ۱۶ در دسی‌ لیتر باشد، می‌ گویند که فرد به غلظت خون مبتلا شده است. ما در این مطلب از مجله سلامتی ازپزشک تصمیم داریم در رابطه با آزمایش غلظت خون صحبت کنیم. چنانچه غلظت خون دارید تا انتهای این مطلب همراه ما باشید و به خواندن ادامه دهید.

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

آزمایش غلظت خون و دریافت مشاوره آنلاین

آزمایش غلظت خون و دریافت مشاوره آنلاین

در صورت نیاز به ویزیت پزشک آنلاین هم کافیست همین الان اپلیکیشن ازپزشک را بر روی گوشی همراه خود نصب کنید و در هر زمان و مکان از بهترین متخصصان تیم ویزیت پزشک آنلاین بگیرید. شما با نصب اپلیکیشن بیمار ازپزشک بر روی گوشی همراه خود و بدون نیاز به مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک و مراکز درمانی ، می توانید در هر زمان و مکان ازپزشک مشاوره بگیرید و درمان شوید.

شاید با جستجو در اینترنت بتوانید پزشک متخصص زیادی پیدا کنید و با هر کدام از آنها به هر طریقی ارتباط بگیرید ، اما باید بدانید که لازمه اطمینان به پزشک متخصص و ویزیت پزشک آنلاین ، داشتن تجربه کافی، اعتماد به موسسات معتبر، توجه به گستردگی ارتباط پزشک با سایر اعضای سیستم درمانی  چون آزمایشگاه ها، تجهیزات تشخیصی و سایر متخصصان است . به همین دلیل سامانه آنلاین ازپزشک با داشتن بهترین پزشکان و متخصصان در هر زمینه پزشکی و ایجاد حس اعتماد به بیماران، کار را برای تمامی کاربران راحت کرده است.

شما با استفاده از خدمات آنلاین ازپزشک می توانید در کمترین زمان و بدون داشتن کوچکترین دغدغه ای جز بیماری، اولین نوبت خالی پزشک متخصص را ثبت کنید و در زمان درست و در آرامش خانه  ویزیت پزشک آنلاین  داشته باشید.

همچنین می ‌توانید میانگین زمان انتظار را در صفحه پزشک مورد نظر خود مشاهده کنید که این مقدار، قطعا کمتر از زمان انتظار در مطب، ترافیک شهری و آلودگی است و بدون کوچکترین اتلاف وقتی در خانه ویزیت می شوید. بی شک ممکن است شما و یا اطرافیانتان، دریافت نوبت از بیمارستان ‌ها و مراکز درمانی را که بسیار دشوار و خسته کننده است تجربه کرده باشید.

در برخی زمان ها هم برای دریافت نوبت از مراکز درمانی لازم است تا به صورت حضوری به آن ها مراجعه کنید و ساعت ها در انتظار بمانید، اما با استفاده از اپلیکیشن ازپزشک دیگر به مراجعه حضوری نخواهید داشت. می توانید در آرامش خانه بدون مراجعه حضوری به مراکز درمانی،  ویزیت پزشک آنلاین را ثبت کنید و از پزشک متخصص ، مشاوره درمانی دریافت کنید.

یکی از خدمات فوق‌العاده سامانه از پزشک که باعث محبوبیت آن در بین بیماران و پزشکان عزیز شده است امکان دریافت ویزیت پزشک آنلاین و یا مشاوره پزشک تصویری می‌باشد در واقع سامانه ازپزشک با قرار دادن این خدمات ارزشمند در سامانه خود باعث شده تا در هر مکانی و هر زمانی بتوانید به راحتی از این خدمات استفاده نمائید. فقط کافی است همین الان اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات این مجموعه برخوردار شوید.

درباره آزمایش غلظت خون بیشتر بدانید:

درباره آزمایش غلظت خون بیشتر بدانید:

اینکه چرا غلظت خون در فردی بالا می رود به علل اولیه و ثانویه ارتباط دارد . در علل اولیه مغز استخوان تعداد زیادی گلبول قرمز را بدون هیچ محرک خارجی تولید می کند که به آن پلی سیتمی (polycythemia) و یا اریتروسیتوز (erythrocytosis) می گویند. اریتروسیتوز اولیه گاهی ارثی است و این بیماری به دلیل جهش در ژن هایی که تعداد گلبول های قرمز خون در مغز استخوان را کنترل می کنند، ایجاد می شود.
در علل ثانویه افزایش گلبول های قرمز به دلیل یک بیماری زمینه ای یا استفاده از برخی داروها رخ می دهد. در واقع، هنگامی که مقدار کافی اکسیژن به بافت ها نمی رسد، بدن در پاسخ به این کمبود اکسیژن و برای جبران آن از طریق کلیه ها هورمون اریتروپویتین تولید و ترشح می کند که این هورمون محرک مغز استخوان برای تولید گلبول قرمز است. در نتیجه کمبود اکسیژن رسانی به بافت ها با افزایش تعداد گلبول های قرمز جبران خواهد شد.  علل اریتروسیتوز ثانویه عبارتند از استعمال دخانیات مانند سیگار، قلیان و… ، کمبود اکسیژن به علت بیماری های مزمن ریوی یا زندگی در ارتفاعات، مصرف بعضی از داروها مانند استروئیدها و دیورتیک ها و کیست های کلیوی و تومورها.

پیشنهاد ویژه:فشارخون بالا (هایپرتانسیون)

چه مواردی در آزمایش غلظت خون بررسی می‌شود؟

آزمایش غلظت خون هم شامل آزمایش های زیر می شود:

  1. آزمایش خون CBC:در آزمایش CBC تعداد گلبول های قرمز، گلبول های سفید، پلاکت ها، میزان هموگلوبین و هماتوکریت مشخص می شود.
  2. آزمایش خون اریتروپویتین (EPO)
  3. آزمایش مغز استخوان:به منظور بررسی جهش ژنتیکی به نام JAK-2 و یا سایر جهش ها.

منابع علمی این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.