غیر پزشکی, اخبار سلامت

قند خون در آزمایش

قند خون در آزمایش

قند خون در آزمایش

قند خون در آزمایش چیست؟ قند خون یا گلوکز خون یکی از اجزای بسیار مهم و ضروری خون است و اگر از محدوده نرمال تجاوز کند می تواند در فرد منجر به مشکلات فراوانی شود. گلوکز از طریق مواد غذایی که دریافت می کنیم به بدن می رسد و بدن پس از هضم کربوهیدرات‌ ، آن‌ ها را به قندی تبدیل می‌کند تا در خون گردش‌کند.

قند خون برای دریافت انرژی توسط بدن بسیار ضروری بوده و به اصطلاح منبع انرژی بدن است و چنانچه سطح قند خون از مقدار مورد نیاز بدن بالاتر باشد، بدن آن را ذخیره می‌کند تا بعدا از آن استفاده کند.
به همین دلیل سطح قند خون در طول روز ثابت نیست و دائما در حال تغییر است ، به نوعی که قند خون پس از صرف غذا بالا رفته و پس از یک ساعت شروع به پایین آمدن می‌کند .
قند خون درست مانند هورمون، سیستم ایمنی و باکتری‌ های روده، نه باید خیلی بالا باشد و نه خیلی پایین. چنانچه به این عارضه مبتلا باشید و یا اینکه دوست دارید بدانید وضعیت قند خون تان چقدر است باید آزمایش خون بدهید. قند خون ناشتا در آزمایش خون با عنوان FBS مشخص می ‌شود و به عقیده پزشکان ، قند خون نرمال بدن در حالت ناشتا  باید 99 mg/dl یا کمتر باشد.

قند خون در آزمایش و اندازه گیری روزانه آن

قند خون در آزمایش و اندازه گیری روزانه آن

اگر هم نیاز دارید روزانه در خانه قند خون خود را اندازه گیری کنید باید با استفاده از دستگاه گلوکومتر یا تست قند خون خانگی این کار را انجام دهید. چنانچه آزمایش قند خون داده اید و نیاز به تفسیر آن دارید می توانید با استفاده از خدمات آنلایپ پزشکی ازپزشک ، آزمایش و یا تصاویر و تمام پرونده های پزشکی را در قسمت آپلود مدارک بارگزاری کنید و پزشک را از وضعیتی که دارید مطلع سازید.
ازپزشک با داشتن کارآمدترین دکترهای آنلاین غدد ، آماده کمک به بیمارانی است که تمایل دارند ویزیت آنلاین داشته باشند و از خدمات مشاوره پزشکی آنلاین در منزل بهره ببرند.

شما با نصب اپلیکیشن بیمار ازپزشک می توانید از پزشکان متخصص آنلاین غدد و متابولیسم مشاوره آنلاین بگیرید و مراحل درمان را در آرامش خانه سپری کنید. شما با استفاده از بخش جستجو و فیلترهای موجود در اپلیکیشن می توانید بهترین پزشکان آنلاین غدد و متابولیسم را جستجو کرده و با کلیک بر روی کلید  ویزیت شو ، مشاوره آنلاین دریافت کنید.

از پزشک یک اپلیکیشن عملگرا می‌باشد که سال‌ها است در حوزه ارائه خدمات پزشکی فعالیت دارد و به لطف خدمت صادقانه در این سال‌ها توانسته اعتماد بسیاری از پزشکان متخصص را به خود جلب کرده و این افتخار را داشته باشد تا از خدمات بهترین پزشکان متخصص بهره‌مند شود کاربران عزیز می‌توانند تنها با نصب ساده  اپلیکیشن از پزشک از خدمات فوق‌العاده این سامانه نظیر مشاوره و ویزیت پزشک به صورت آنلاین بهره‌مند شوند.

درباره قند خون در آزمایش بیشتر بدانید

درباره قند خون در آزمایش بیشتر بدانید

قند خون در آزمایش انواع گوناگونی دارد. مانند :

 1. قند خون ناشتا. که برای انجام این آزمایش لازم است به مدت ۸ تا ۱۲ ساعت ناشتا باشید.
 2. تست هموگلوبین گلیکوزیله. که در این تست سطح قند خون در طی سه ماه را مورد بررسی قرار می ‌دهد و در زمان تست بیمار نیاز به ناشتا بودن ندارد.
 3. آزمایش چالش گلوکز که به آزمایش قند خون بارداری هم شهرت داشته و چند مرحله‌ایی است. در مرحله اول باید به مدت ۸ تا ۱۲ساعت ناشتا باشید. سپس یک محلول گلوکز به شما داده خواهد شد و سپس در بازه ‌های زمانی یک،‌ دو  و سه ساعته نمونه خون گرفته می‌شود.
 4. تست تحمل گلوکز خوراکی که این مورد نیز دو مرحله‌ایی است و بیمار باید شرایط ناشتایی را برای این آزمایش به مدت ۸ تا ۱۲ ساعت رعایت کند. پس از آن یک محلول گلوکز به بیمار خورانده خواهد شد و دو ساعت بعد نمونه‌گیری انجام می ‌شود.
 5. آزمایش قند خون تصادفی که برای برای انجام این آزمایش لازم نیست شرایط ناشتایی را رعایت کنید.
 6. آزمایش 2hpp . که این نوع آزمایش همان آزمایش تحمل گلوکز است که در دو مرحله‌ اجرا می‌ شود. در مرحله اول باید ناشتا بودن برای آزمایش خون را به مدت ۸ تا ۱۲ ساعترعایت کنید. در مرحله دوم صبحانه میل کرده و دقیقا دو ساعت بعد از شروع صبحانه، برای نمونه‌گیری به آزمایشگاه مراجعه کنید.

در ادامه علائم قند خون بالا و قند خون پایین را بررسی می کنیم .

علائم قند خون بالا :

قند خون در آزمایش و علائم قند خون بالا چیست؟

 1. افزایش اشتها
 2. ادرار مکرر
 3. تاری دید
 4. کسالت
 5. قرمزی صورت
 6. خشکی و گرمی پوست
 7. حواس پرتی
 8. خستگی
 9. تشنگی

علائم قند خون پایین :

قند خون در آزمایش و علائم فند خون پائین چیست؟

 1. خستگی
 2. گرسنگی
 3. تحریک پذیری
 4. سوزن سوزن شدن یا بی‌حسی لب، زبان یا گونه
 5. گیجی
 6. اختلالات بینایی
 7. تشنج
 8. از دست دادن هوشیاری
 9. ضربان قلب نامنظم
 10. پوست رنگ پریده.
 11. لرز
 12. اضطراب
 13. تعریق

بررسی قند خون در آزمایش

بررسی قند خون در آزمایش

قند خون در آزمایش و بررسی قند خون در آزمایش  روشی موثر برای بررسی وضعیت قند خون و کنترل آن است. به طور کلی از آزمایش قند خون می‌توان به مواردی چون تنظیم و کنترل رژیم غذایی ، افزایش فعالیت بدنی و یا کاهش آن بررسی تاثیر ورزش بر سطح قند خون ، کنترل تاثیر داروهای دیابت و انسولین ، کنترل سطح قند خون افراد مبتلا به دیابت بصورت دوره‌ ای و روزانه و اهداف درمانی اشاره کرد و با استفاده از این آزمایش می توان این موارد را به راحتی بررسی کرد.
ازپزشک  با ایجاد چنین بستری آماده است تا از بیمارانی که تمایل دارند به صورت تلفنی ، تصویری و یا ارسال پیام در خانه ویزیت شوند میزبانی کند .

شما در هر زمان و هر مکان می توانید با استفاده از اپلیکیشن ازپزشک و یا وب سایت ، از ویزیت پزشک غدد مشاوره بگیرید و با استفاده از بخش جستجو و فیلترهای موجود در اپلیکیشن ، بهترین پزشک متخصص را جستجو کنید و مراحل مشاوره آنلاین و یا ویزیت با پزشک متخصص را انجام دهید.

همچنین با استفاده از برنامه کاری پزشکان آنلاین می توانید در زمان های تعیین شده وقت بگیرید و ویزیت شوید. ازپزشک با ایجاد صفحاتی چون مشاهده نظرات دیگر بیماران با پزشک منتخب، این امکان را به شما می دهد که  ویزیت پزشک متخصص آنلاین را با شناسایی بهترین دکتر انجام دهید و نوبت دریافت کنید.

اگر نیاز به اطلاعات بیشتری درباره بیماری قند خون و عوارض ان دارید می‌توانید با سامانه از پزشک به صورت آنلاین از پزشک متخصص مشاوره دریافت نمائید برای دریافت اطلاعات بیشتر از نحوه برقراری ارتباط انلاین با پزشکان این سامانه جذاب مقاله ویزیت پزشک غدد را مطالعه نمائید.

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک امکان ویزیت آنلاین بیمار توسط پزشک متخصص است، چراکه با استفاده از این خدمات بیماران می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

منابع علمی این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.