علائم شکستگی استخوان

علائم شکستگی استخوان

فهرست مطالب

علائم شکستگی استخوان

شکستن استخوان گاهی به شدت دردناک است و گاهی تا مدت ها هیچ علائمی ندارد. در این میان زمین خوردن هم خطری است که نه تنها کودکان بلکه بزرگسالان و سالمندان را بسیار تهدید می کند. تصادفات هم از حوادثی هستند که ممکن است برای افراد اتفاق بیافتد و منجر به شکستگی شود.

در هر صورت بسیار مهم است بدانیم که با استخوانی که دچار شکستگی شده است چگونه رفتار کنیم چرا که اقدام غلط عواقب خطرناکی همانند فلج شدن ، قطع عضو و یا آسیب رسیدن به مغز را به همراه دارد. ما در این مطلب از مجله سلامتی ازپزشک ، به علائم شکستگی استخوان پرداخته ایم.

 دریافت مشاوره آنلاین درباره علائم شکستگی استخوان

چنانچه تمایل دارید در خانه بمانید و مشاوره پزشکی آنلاین داشته باشید ، همین الان با نصب اپلیکیشن بیمار ازپزشک ، بهترین متخصص آنلاین را جستجو کنید و در هر زمان و مکان ، مشاوره پزشکی آنلاین داشته باشید. شما با نصب اپلیکیشن ازپزشک بر روی تلفن هوشمند خود می توانید بدون نیاز به مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک و مراکز درمانی ، در هر زمان و مکان درمان شوید.

شاید با جستجو در اینترنت بتوانید پزشک متخصص زیادی پیدا کنید و با هر کدام از آنها به هر طریقی ارتباط بگیرید ، اما باید بدانید که لازمه اطمینان به پزشک متخصص و مشاوره پزشکی آنلاین، داشتن تجربه کافی، اعتماد به موسسات معتبر، توجه به گستردگی ارتباط پزشک با سایر اعضای سیستم درمانی  چون آزمایشگاه ها، تجهیزات تشخیصی و سایر متخصصان است .

به همین دلیل سامانه آنلاین ازپزشک با داشتن بهترین پزشکان و متخصصان برای مشاوره تلفنی با بهترین دکترها ، کار را برای تمامی کاربران راحت کرده است. شما با استفاده از خدمات آنلاین ازپزشک می توانید در کمترین زمان و بدون داشتن کوچکترین دغدغه ای جز بیماری، اولین نوبت خالی پزشک متخصص را ثبت کنید و در زمان درست و در آرامش خانه  مشاوره پزشکی آنلاین داشته باشید.

همچنین می‌توانید میانگین زمان انتظار را در صفحه پزشک مورد نظر خود مشاهده کنید که این مقدار، قطعا کمتر از زمان انتظار در مطب، ترافیک شهری و آلودگی است و بدون کوچکترین اتلاف وقتی در خانه ویزیت می شوید. بی شک ممکن است شما و یا اطرافیانتان، دریافت نوبت از بیمارستان ‌ها و مراکز درمانی را که بسیار دشوار و خسته کننده است را تجربه کرده باشید. در برخی زمان ها هم برای دریافت نوبت از مراکز درمانی لازم است تا به صورت حضوری به آن ها مراجعه کنید و ساعت ها در انتظار بمانید،

اما با استفاده از اپلیکیشن ازپزشک دیگر به مراجعه حضوری نخواهید داشت. می توانید در آرامش خانه بدون مراجعه حضوری به مراکز درمانی،  ویزیت پزشک  و مشاوره تلفنی با بهترین دکترها را  ثبت کنید و از پزشک متخصص مشاوره درمانی دریافت کنید. در ادامه به علائم شکستگی استخوان می پردازیم، همراه ما باشید.

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

علائم شکستگی استخوان چیست؟

شکستگی در علم پزشکی یعنی از بین رفتن تداوم و پیوستگی استخوان های بدن. باید بدانید که شکستگی دو نوع دارد شکستگی باز و شکستگی بسته. در شکستگی باز قطعات شکسته استخوان ، پوست را پاره می‌کند و از بدن بیرون می‌آید. اما در شکستگی بسته قطعات به بیرون از بدن راه پیدا نکرده و در داخل این عارضه رخ می دهد. در هر دو نوع شکستگی علائم مشترکی وجود دارد که در ادامه آنها را عنوان می کنیم:

 • محل آسیب ‌دیده حساس شده و با لمس ناحیه درد بگیرد.
 • محل آسیب دیده دچار تورم و کبودی شده باشد.
 • اختلال عمل عضو آسیب ‌دیده به این صورت که فرد آن ناحیه را نتواند تکان دهد
 • عضو آسیب ‌دیده تغییر شکل داده باشد .
 • لمس فاصله بین دو سر استخوان شکسته .

تشخیص علائم شکستگی استخوان

اگر شکستگی را با این علائمی که عنوان کردیم تشخیص دادید پیشنهاد می کنیم قبل از امداد نیروهای درمانی، در رابطه با اینکه برای شکستگی هر یک از قسمت های بدن چه کمک های اولیه ای نیاز است آگاهی داشته باشید. ازپزشک پیشنهاد می کند اگر احتمال می‌دهید شکستگی وجود دارد  هر چند مطمئن هم نباشید ، حتما کمک‌ های اولیه مربوط به شکستگی را انجام دهید. در ادامه کمک های اولیه که باید به خوبی آنها را بدانید عنوان می کنیم:

 • راه هوایی ، تنفس و نبض مصدوم را بررسی کنید.
 • با توجه به علائم شکستگی استخوان که عنوان کردیم ، محل آسیب را مشخص کنید. بدون آن‌که بی ‌جهت مصدوم را حرکت دهید، به ترتیب ناحیه سر و جمجمه، ستون فقرات و در آخر اندام ‌ها را بررسی کنید .
 • در صورتی که فرد به شکستگی باز دچار شده بود و خونریزی داشت ، زخم را ببندید و پانسمان کنید. تحت هیچ شرایطی استخوانی که بیرون زده را به داخل بدن باز نگردانید .
 • اگر شکستگی در دست و پا رخ داده بود ، حتما نبض را پایین تر از محل آسیب دیده بررسی کنید. اگر نبض وجود نداشت باید یدانید که خطر شکستگی در فرد بسیار جدی است و باید بلافاصله مصدوم را به مراکز درمانی برسانید.
 • عضو آسیب دیده را با آتل ثابت نگه دارید.
 • معمولا آسیب دیدگی سر با آسیب دیدن گردن همراه است بنابراین چنانچه سر مصدوم. در اثر ضربه دچار آسیب شد، احتمال آسیب دیدن گردن را هم در نظر داشته باشید.

یکی از خدمات فوق‌العاده سامانه از پزشک که باعث محبوبیت آن در بین بیماران و پزشکان عزیز شده است امکان دریافت ویزیت پزشک آنلاین و یا مشاوره پزشک تصویری می‌باشد در واقع سامانه ازپزشک با قرار دادن این خدمات ارزشمند در سامانه خود باعث شده تا در هر مکانی و هر زمانی بتوانید به راحتی از این خدمات استفاده نمائید. فقط کافی است همین الان اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات این مجموعه برخوردار شوید.

در هنگام مواجه شدن با علائم شکستگی استخوان چه کارهایی باید انجام دهیم

در هنگام مواجه شدن با علائم شکستگی استخوان چه کارهایی باید انجام دهیم

اگر ستون فقرات دچار آسیب شده باشد باید هر چه سریع تر از امداد کمک بگیرید چرا که ممکن است برای مصدوم خطر فلج شدن به همراه داشته باشد. شکستگی ستون فقرات یکی از خطرناک ‌ترین انواع شکستگی‌ها محسوب می شود. ممکن است در اثر فشار قطعات شکسته استخوان، در رفتگی مهره‌ها یا خونریزی، به نخاع و اعصابش آسیب وارد کند. بسیار مهم است که بدانید آسیب ‌رسیدن به نخاع ، معادل است با اختلالات حسی و حرکتی و در نهایت فلج ‌‌شدن. بنابراین وقتی مصدوم از جایی سقوط کرده است، باید هر نوع درد یا جراحت در پشت و اطراف ستون فقرات را نشانه ‌ای برای شکستگی مهره ‌ها بدانیم.

در چه مواردی احتمال آسیب به ستون فقرات وجود دارد؟

در مواردی که قید می کنیم همیشه احتمال بدهید که ممکن است به ستون فقرات آسیب  رسیده باشد :

 • افتادن از بلندی
 • افتادن شدید هنگام ژیمناستیک
 • شیرجه ‌زدن داخل استخر کم ‌عمق و برخورد به کف استخر
 • افتادن از اسب یا موتورسیکلت
 • افتادن یک جسم سنگین روی کمر
 • زیرِ آوارماندن
 • آسیب ‌های سر و صورت
 • تصادف ‌های رانندگی و موتورسیکلت
 • نشانه‌های شکستگی ستون فقرات

همچنین اگر یکی از علائم زیر را در مصدوم مشاهده کردید حتما به شکستگی ستون فقرات فرد مشکوک شوید.

پیشنهاد ویژه: مطالعه مقاله پوکی استخوان

علائم شکستگی استخوان در ناحیه ستون فقرات

علائم شکستگی استخوان در ناحیه ستون فقرات

 • درد شدید مهره شکسته هنگام لمس
 • بی ‌اختیاری ادرار و مدفوع یا ناتوانی در دفع
 • درد در ناحیه کمر یا گردن که ممکن است به دلیل درد شدیدتر در دیگر قسمت‌ های بدن مورد توجه نباشد.
 • مصدوم ممکن است نتواند دست ‌ها یا پاهایش را حرکت دهد.
 • ممکن است وقتی چیزی با بدن مصدوم (مثلا دست‌ها یا پاها) تماس پیدا می‌کند، آن را لمس نکند.
 • وقتی مهره‌های مصدوم را با ملایمت لمس می‌کنید، ممکن است علاوه بر درد شدید، متوجه نامنظم ‌بودن آنها شوید. »

 

سوالات متداول

منابع علمی این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس Turnstile CloudFlare مورد نیاز است که مشمول سیاست حفظ حریم خصوصی CloudFlare و شرایط استفاده است.

برای دیدن نوشته هایی که به دنبال آن هستید تایپ کنید