غیر پزشکی, اخبار سلامت

مشاوره با پزشک سنگ کلیه

مشاوره با پزشک سنگ کلیه

مشاوره با پزشک سنگ کلیه

حرکت سنگ های کلیوی بسیار دردناک است و فرد را آزار می دهد ؛ اما در صورت تشخیص به موقع و مشاوره با پزشک سنگ کلیه ، آسیب دائمی به بدن فرد وارد نمی شود. ما در این مطلب تصمیم داریم در رابطه با بیماری سنگ کلیه صحبت کنیم و تا جایی که نیاز باشد سوالات شما را پاسخ دهیم. اگر نیاز به مشاوره پزشکی دارید و به دنبال یک متخصص برای درمان می گردید، همراه ما باشید.

چرا که اگر در معرض این بیماری و خطر تولید سنگ های کلیوی باشید، تنها پزشک متخصص اورولوژی می تواند راهی برای پیشگیری از سنگ به شما توصیه کند. شما تا قبل از مشاوره با پزشک سنگ کلیه ، نیاز دارید با انواع سنگ های کلیوی، علائم و درمان آن هم آشنا شوید ؛ پس ما را همراهی کنید

با تغییر سبک زندگی که امروزه به وضوح می بینیم و افزایش چاقی که به شدت شایع شده است، بیماری سنگ کلیه هم در کشور رو به افزایش بوده و افراد بسیاری را درگیر خود کرده است. سنگ های کلیه  رسوبات بسیار سختی هستند که معمولا با بالا رفتن غلظت املاح و نمک در ادرار فرد ایجاد می شوند. ایجاد این سنگ ها هم دلایل گوناگونی دارد و ممکن است در دستگاه ادراری افراد مانند کلیه و یا مثانه دیده شوند.

افرادی که حداقل برای یکبار هم که شده این بیماری را تجربه کرده اند از آن به عنوان بدتری دردی که در طول زندگی داشتند یاد می کنند. متاسفانه اگر کلیه فردی هم یکبار سنگ کلیه تولید کند، 10 درصد احتمال دارد که در آینده مجدد به سنگ کلیه دچار شود.

انواع سنگ کلیه

انواع سنگ کلیه

گروه اول: شایع ترین نوع سنگ های کلیوی، سنگ های کلسیمی هستند و به دلیل مصرف بالای غذاهایی که اگزالات دارند مانند سیب زمینی، شکلات و یا اسفناج در افراد ایجاد می شوند.

گروه دوم: سنگ های اسید اوریکی که معمولا در مبتلایان به بیماری نقرس و یا افرادی که شیمی درمانی می شوند مشاهده می شود. مصرف بالای پروتئین های حیوانی چون گوشت قرمز ریسک ابتلا به سنگ کلیه را بالا می برد.

گروه سوم: سنگ های استروایتی که بیشتر در زنانی که به عفونت ادرار مبتلا هستند ایجاد می شود.

گروه چهارم: سنگ های سیستئینی که این نوع از سنگ های کلیوی از نادر ترین هستند و در افرادی که به اختلال سیستئینوری مبتلا هستند ایجاد می شود.

مشاوره پزشکی در تشخیص نوع سنگ به بیمار کمک می کند ؛ چرا که  برای درمان سنگ کلیه نیاز دارید در ابتدا از نوع سنگ خود آگاه باشید. پزشک سنگ کلیه برای انواع سنگ ها درمان های گوناگونی را تجویز می کند. شما با داشتن ویزیت آنلاین و استفاده از خدمات پزشکی “ازپزشک” می توانید با پزشک متخصص تماس صوتی و یا تصویری داشته باشید و در آرامش خانه روند درمان را سپری کنید.

پیشنهاد مطالعه آزاد: اگر نیاز به اطلاعات بیشتری درباره  این بیماریدارید با خواندن مقاله کامل و جامع سنگ کلیه اطلاعات بیشتر بدست آورید.

چرا مشاوره با پزشک سنگ کلیه لازم و ضروری است؟

 

درمان سنگ کلیه

برای داشتن مشاوره با پزشک متخصص سنگ کلیه لازم است شما ابتدا اپلیکیشن بیمار ازپزشک را نصب نمایید و در هر مکان چه در منزل یا محل کار خود بدون مراجعه حضوری توسط دکتر متخصص نرولوژی بصورت آنلاین  و ویدیوی ویزیت شوید و مشکلات خود را مطرح نمایید.

مشاوره با پزشک متخصص سنگ کلیه بصورت تصویری میتواند زمانی صورت پذیرد که شما دچار علائم سنگ کلیه هستید. برای تشخیص دقیقتر در طول درمان خود و یا حتی بررسی آزمایشات و نحوه استفاده از داروها و هر سوالی که امکان مراجعه حضوری به پزشک را ندارید، می توانید با نصب اپلیکیشن ازپزشک تمامی مراحل ویزیت را به صورت آنلاین انجام دهید؛ سامانه ازپزشک با داشتن دکترهای متخصص آماده ارائه خدمات پزشکی نوین به شما عزیزان است تا بتوانید در زمان مشاوره با پزشک متخصص به نحوه احسنت از وقت خود استفاده نمایید. آیا با علائم سنگ کلیه آشنا هستید؟

ویزیت پزشک آنلاین یکی از خدماتی است که با استفاده از آن می‌توانید بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر و… با دکتر مورد نظر خود مشاوره و ویزیت شوید .  ازپزشک با قرار دادن این خدمات ارزشمند در سامانه خود باعث شده تا در هر مکانی و هر زمانی بتوانید به راحتی از این خدمات استفاده نمائید. فقط کافی است همین الان اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات این مجموعه برخوردار شوید.

مشاوره با پزشک سنگ کلیه و علائم آن

مشاوره با پزشک سنگ کلیه و علائم آن

بیشتر سنگ ها تا وقتی درون کلیه هستند از خود علائمی ایجاد نمی کنند و به محض وارد شدن در حالب ایجاد درد کرده و علائمشان آغاز می شود. حالب لوله ای است که ادرار را از کلیه به سمت مثانه هدایت می کند و زمانی که سنگ وارد این لوله ها می شود درد به قدری زیاد است که تا کشاله ران فرد هم شروع به تیر کشیدن می کند. این درد معمولا با حالت تهوع و استفراغ همراه است و بهبود هم نمی یابد.

خون در ادرار هم از دیگر علائم سنگ کلیه است که این حالت می تواند حتی قبل از ایجاد درد در فرد دیده شود. متاسفانه افرادی که به سنگ کلیه مبتلا هستند همیشه احساس پری در مثانه داشته و مدام برای تخلیه ادرار به توالت نیاز دارند ؛ اما زمانیکه مثانه را تخلیه می کنند میبینند که مقدار ادراری که داشتند بسیار کم بوده است که قطعا این حالت می تواند فرد را آزار دهد. همین حالات آزار دهنده باعث شده است تا بیمار برای مشاوره با پزشک سنگ کلیه اقدام کند و زودتر به مراحل درمان دسترسی داشته باشد.

درمان سنگ کلیه

درمان سنگ کلیه

معمولا پزشک سنک گلیه  از روش درمان دارویی برای درمان سنگ استفاده می کند؛ البته در مواردی که سنگ بیشتر از 6 – 8 میلی متر باشد و همانند یک عارضه در کلیه ایجاد شود، پزشک از درمان های مداخله ای جهت سنگ استفاده می کند.

درمان

برای درمان سنگ کلیه و مشاوره با پزشک سنگ کلیه لازم است که ، اندازه سنگ، نوع سنگ، تعداد ، محل قرار گیری ، وجود انسداد و تورم کلیه و آزمایشات خود را به پزشک ارائه نمایید به راحتی در اپلیکیشن از پزشک این فضا با عکس گرفتن و یا اسکن کردن آزمایشات خود را به پزشک سنگ کلیه می توانید ارائه نمایید تا دکتر متخصص بتواند بهتر شما را برای درمان مشاوره نماید.

مهم است که در ابتدا بیماری برای درمان، مشاوره با پزشک سنگ کلیه را انجام دهد؛ چرا که برای درمان، اندازه سنگ، نوع سنگ، تعداد ، محل قرار گیری ، وجود انسداد و تورم کلیه و …. امری بسیار مهم و ضروری محسوب می شود و نیاز به تشخیص درست دارد.

اما یکی از متداول ترین روش های درمان سنگ کلیه و سنگ حالب که البته کم عارضه ترین هم شناخته می شود درمان با سنگ شکن برون اندامی (ESWL) بوده که ای روش برای درمان اطفال و بزرگسالان صورت می پذیرد. از  مزایای این روش درمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عدم نیاز به بیهوشی

کاهش هزینه درمان

کاهش احتمال ایجاد عوارض

استفاده از آن برای اطفال و یا افراد دارای یک کلیه

اغلب سنگ ها را می توان با استفاده از این روش درمان کرد و مشاوره پزشکی در این زمینه به بیمار کمک شایانی می کند. چرا که برخی افراد نمی توانند از این روش درمان برای بهبودی خود استفاده کنند. مانند افرادی که به عفونت ادراری حاد مبتلا هستند ، افرادی که مسکلات انعقادی دارند و زنان باردار.

از آنجایی که این روش با استفاده از امواج مافوق صوت خارج از بدن صورت می گیرد، زنان باید به دلیل تاثیر سوء امواج سنگ شکن بر روی سیستم شنوایی جنین، حتما قبل از انجام آن تست بارداری بدهند تا عدم بارداری آنها ثابت شود. این روش در افراد چاق هم به سختی انجام می شود . افراد دارای فشار خون هم ممکن است بعد از درمان سنگ کلیه با   (ESWL) چند عوارض احتمالی را تجربه کنند مانند:

درد و خونریزی

‏باقی ماندن مقداری از سنگ

‏عفونت

ایجاد انسداد

بیماران با داشتن مشاوره پزشکی متوجه می شوند که باید در 24 ساعت اول بعد از درمان استراحت مطلق داشته باشند. همچنین اگر بیماری بین 3 تا 4 روز خون در ادرار مشاهده کرد این حالت کاملا طبیعی بوده و جای هیچ نگرانی ندارد. در ضمن بهتر است که افراد بعد از درمان سنگ کلیه بسیار نوشیدنی طبیعی مصرف کنند. و فعالیت زیادی داشته باشند تا از این طریق بتوانند سنگ ریزه ها را هم دفع کنند.

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک امکان ویزیت آنلاین بیمار توسط پزشک متخصص است، چراکه با استفاده از این خدمات بیماران می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

منابع علمی این مطلب

  Kidney Stone: Symptoms, Causes, Treatment, and More (healthline.com)

Kidney stones – NHS (www.nhs.uk)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.