جنسی

باید ها و نبایدهای رابطه در بارداری!

باید ها و نبایدهای رابطه در بارداری!

رابطه جنسی در دوران بارداری

اگه باردار هستید و نمی دانید که داشتن رابطه در دوران بارداری و نزدیکی یا همسرتان ایمن است یا خیر! یا اینکه تمایل دارید بدانید که رابطه در بارداری ممکن است به جنین شما صدمه بزند! یا اینکه نمی دانید برای نزدیکی و برقراری رابطه جنسی چه پوزیشن هایی ممکن است خطرناک باشد! همراه ما باشید و به خواندن این مطلب از مجله سلامتی ازپزشک ادامه دهید. ما در این مطلب درباره بایدها و نبایدهای رابطه در بارداری! صحبت خواهیم کرد. اینکه رابطه در بارداری چگونه باید باشد. مزایای برقراری سکس در بارداری ، پوزیشنهای مناسب رابطه در دوران بارداری و از همه مهم‌تر، ممنوعیتهای رابطه جنسی در دوران بارداری. در این میان چنانچه به مشاوره پزشکی آنلاین هم نیاز داشتید پیشنهاد می کنیم همین الان اپلیکیشن ازپزشک را نصب کنید و ازپزشک زنان مشاوره بگیرید.

 

رابطه جنسی در دوران بارداری

اینکه در دوران بارداری هم با همسر خود رابطه جنسی برقرار کنید امری کاملا طبیعی است البته در صورتی که بارداری شما هم کاملا طبیعی و بدون نیاز به درمان‌های خاصی صورت گرفته باشد. رابطه جنسی و نزدیکی با همسرتان هیچ آسیبی به جنین شما که تحت حفاظت  رحم و جدار عضلانی شکم است وارد نمی‌کند. همچنین جنین توسط مایع آمنیوتیک تحت محافظت قرار دارد و به همین دلیل سکس و رابطه در بارداری آسیبی به جنین نمی‌رساند. برخی پزشکان به منظور جلوگیری از خطرات احتمالی توصیه می‌کنند که در هفته‌های نهایی بارداری از برقراری رابطه جنسی به شدت خودداری شود. چرا که این پزشکان معتقدند هورمون‌های موجود در مایع چون پروستاگلاندین می‌توانند انقباضات رحمی را تحریک کنند. به همین دلیل پزشکان باور دارند که پروستاگلاندین‌های موجود در مایع منی می‌توانند زایمان را تسریع ببخشند. ژل‌هایی که برای عمل آوردن گردن رحم و القای زایمان مورد استفاده قرار می‌گیرند هم حاوی پروستاگلاندین هستند. برخی دیگر نیز معتقدند که ارتباط بین مایع منی و زایمان صرفا فرضیه بوده و رابطه جنسی باعث تسریع زایمان نمی‌شود.

 

رابطه در بارداری

رابطه در بارداری

 

پوزیشن های مناسب رابطه جنسی در دوران بارداری

شرایط بارداری هر زنی با دیگری چون احساسات در رابطه با سکس و نزدیکی کاملا متفاوت است. به طور مثال برخی از زنان در دوران بارداری تمایل زیادی به سکس دارند اما برخی دیگر در دوران بارداری میل جنسی شان را کاملا از دست می دهند.  به همین دلیل میل داشتن رابطه در دوران بارداری ممکن است تحت تاثیر تغییرات هورمونی، افزایش و یا کاهش پیدا کند.  بسیار مهم است که در رابطه با احساسات جنسی که دارید حتما با شریک خود صحبت کنید. شاید تمایل به رابطه در بارداری دارید اما دلتان می خواهد پوزیشن خاصی داشته باشید. این موضوع بسیار مهم است و علی الخصوص در اواخر بارداری که راحتی و در عین حال تحریک پذیری مادر مطرح می‌شود، اهمیت زیادی پیدا می کند. ازپزشک پیشنهاد می کند پس از ماه چهارم بارداری، از دراز کشیدن به پشت در هنگام رابطه جنسی به شدت خودداری کنید. این کار از وارد شدن فشار جنین در حال رشد به عروق بزرگ جلوگیری می کند. در این زمان بهتر است پوزیشن پهلو به پهلو داشته باشید و یا اینکه از پوزیشن نشستن زن بر روی مرد استفاده کنید.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

مزایای برقراری سکس در بارداری

رابطه‌ در بارداری می‌تواند فواید زیادی برای زنان داشته باشد. از جمله مزایای برقراری سکس در بارداری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارگاسم زنان: افزایش جریان خون به اندام‌های تناسلی می‌تواند از مزایای برقراری سکس در بارداری و به معنای افزایش تعداد ارگاسم برای زنان باشد.
 • تناسب اندام: همانگونه که در دیگر مطالب ازپزشک عنوان کردیم سکس کالری می‌سوزاند و می‌تواند به تناسب اندام زن و مرد کمک کند.
 • پیوند قوی: سکس و رابطه در بارداری، پیوند میان زن و مرد را قوی‌تر می‌کند.
 • تقویت سیستم ایمنی بدن: رابطه در بارداری باعث افزایش IgA می‌شود. IgA آنتی بادی بوده  و به جلوگیری از سرماخوردگی و سایر عفونت‌ها کمک می‌کند.
 • ترشح هورمون شادی: ارگاسم باعث ترشح اندورفین می‌شود که این هورمون می‌تواند به مادر و کودک برای داشتن احساس شادی و آرامش بیشتر کمک کند.

بیشتر بخوانید: شرایط قبل برای بارداری

 

مزایای برقراری سکس در بارداری

مزایای برقراری سکس در بارداری

 

ممنوعیت های رابطه جنسی در دوران بارداری

ممکن است در بارداری های پر خطری که در ادامه به آنها اشاره می کنیم، پزشک شما بخواهد که از رابطه در دوران بارداری خودداری کنید. ممنوعیتهای رابطه جنسی در دوران بارداری می‌تواند به دلایل زیر باشد:

 1. خطر سقط یا داشتن سابقه سقط جنین
 2. خطر زایمان زودرس
 3. نشت مایع از کیسه آمنیوتیک و یا پارگی آن
 4. باز شدن زود هنگام گردن رحم
 5. دوقلو و چند قلو بودن
 6. قرارگیری جفت در بخش تحتانی رحم
 7. خونریزی یا ترشحات واژینال یا درد کرامپی و بدون علت شکم

به یاد داشته باشید که اگر پزشک رابطه در دوران بارداری را ممنوع کرد یعنی هرگونه ارگاسم و برانگیختگی جنسی هم ممنوع خواهد بود و تنها شامل نزدیکی و سکس نمی‌شود.

 

تصویر دکتر مهری رشیدی

مهری رشیدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر ریحانه صاحب کشاف

ریحانه صاحب کشاف

زنان و زایمان

تصویر دکتر انسیه همتی

انسیه همتی

زنان و زایمان

تصویر دکتر الهه ذبیحی

الهه ذبیحی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سپیده محمدی

سپیده محمدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر الهام صدیقی

الهام صدیقی

زنان و زایمان

تصویر دکتر نادره معصومی کاشانی

نادره معصومی کاشانی

زنان و زایمان

تصویر دکتر //// ////

//// ////

زنان و زایمان

تصویر دکتر سوسن رضایی

سوسن رضایی

زنان و زایمان

تصویر دکتر نیر صادقی

نیر صادقی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سیده طاهره قاضی میر سعید

سیده طاهره قاضی میر سعید

زنان و زایمان

تصویر دکتر راحله رضائی آشتیانی

راحله رضائی آشتیانی

زنان و زایمان

تصویر دکتر کبری آقاسفید

کبری آقاسفید

زنان و زایمان

تصویر دکتر فرحناز امینی

فرحناز امینی

زنان و زایمان

تصویر دکتر بهناز قاضی سعیدی

بهناز قاضی سعیدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر افروز یار احمدی

افروز یار احمدی

زنان و زایمان

تصویر دکتر سوگل عرب

سوگل عرب

زنان و زایمان

تصویر دکتر بهاره مرادیان

بهاره مرادیان

زنان و زایمان

تصویر دکتر سعیده شمس

سعیده شمس

زنان و زایمان

تصویر دکتر مهری آذرفخرائی

مهری آذرفخرائی

زنان و زایمان

منابع علمی این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.