روماتولوژی

پارگی رباط صلیبی زانو و درمان آن به کمک اپلیکیشن پزشک متخصص

پارگی رباط صلیبی زانو و درمان آن به کمک اپلیکیشن پزشک متخصص

پارگی رباط صلیبی زانو و اپلیکیشن پزشک متخصص

زانو بزرگترین و پیچیده ترین مفصل در بدن انسان است؛ علاوه بر آن،مفصل زانو نقش بسیار مهمی در حرکت های بدن دارد. رباط های زانو استخوان ران را به استخوان های پایین پا متصل می کنن. پارگی رباط زانو یا کشیدگی آن در نتیجه انجام فعالیت های ورزشی مسئله ای عادی محسوب می شود و ورزشکارانی که فعالیت های ورزشی دارای برخورد مستقیم همچون فوتبال انجام می دهند، با احتمال بیشتر با این نوع از آسیب دیدگی در ناحیه رباط پا مواجه می شوند. چنانچه به علائم پارگی رباط صلیبی زانو دچار شدید پیشنهاد می کنیم قبل از اقدام هر کاری، اپلیکیشن پزشک متخصص ازپزشک را بر روی گوشی همراه خود نصب کنید و از پزشک متخصص مشاوره بگیرید.

ازپزشک با داشتن بهترین و حاذق ترین دکترها ، آماده است تا از بیمارانی که تمایل دارند به صورت تلفنی، تصویری و یا ارسال پیام در خانه ویزیت شوند میزبانی کند . شما در هر زمان و هر مکان می توانید با استفاده از اپلیکیشن پزشک متخصص ازپزشک و یا وب سایت ، مشاوره آنلاین بگیرید و با استفاده از بخش جستجو و فیلترهای موجود در اپلیکیشن پزشک متخصص ، بهترین پزشک آنلاین را جستجو کنید و با کلیک بر روی ویزیت شو مراحل مشاوره آنلاین و یا ویزیت پزشک را انجام دهید.

همچنین با استفاده از برنامه کاری پزشکان آنلاین می توانید در زمان های تعیین شده وقت بگیرید و ویزیت شوید. ازپزشک با ایجاد اپلیکیشن پزشک متخصص، ویزیت آنلاین و صفحاتی چون مشاهده نظرات دیگر بیماران با پزشک منتخب، این امکان را به شما می دهد که  ویزیت پزشک متخصص را با شناسایی بهترین دکتر انجام دهید و نوبت دریافت کنید. در ادامه بیشتر درباره رباط صلیبی زانو صحبت می کنیم؛ همراه ما باشید

 

پارگی رباط صلیبی زانو و درمان آن به کمک اپلیکیشن پزشک متخصص

پارگی رباط صلیبی زانو و درمان آن به کمک اپلیکیشن پزشک متخصص

 

آسیب رباط صلیبی

به خاطر اینکه ثبات مفصل زانو فقط بر رباط ها و عضلات اطراف زانو متکی است، این مفصل می تواند به سادگی آسیب ببیند. در این حالت یک ضربه مستقیم به زانو یا انقباض بیش از حد عضله می تواند به مفصل زانو آسیب وارد کند و فرد آسیب رباط صلیبی را تجربه کند.آسیب رباط صلیبی زانو در اصطلاح پیچ خوردگی و پارگی نامیده می شود و بر اساس شدت به گروه های زیر قابل تفکیک است:

آسیب دیدگی نوع ۱: که در این حالت رباط بطور خفیف دچار آسیب می شود. به این ترتیب رباط کمی دچار کشیدگی می شود، اما با این وجود می تواند به حفظ ثبات مفصل زانو کمک کند.

آسیب دیدگی نوع ۲: که در این حالت رباط آسیب دیده به خاطر شدت آسیب وارد شده در محل سست می شود. به این مشکل اغلب پارگی ناقص رباط گفته می گویند.

آسیب دیدگی نوع ۳: که  این نوع از آسیب دیدگی در اکثر مواقع اشاره به پارگی کامل رباط دارد. به این ترتیب رباط به دو قسمت کاملاً مجاز تفکیک شده و به خاطر این شرایط مفصل زانو بی ثبات می گردد.

پیشنهاد مقاله: درمان ضرب دیدگی استخوان با پزشک ارتوپد

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

علائم پارگی رباط صلیبی

چنانچه فردی به ارگی رباط صلیبی دچار شود، علائم پارگی رباط صلیبی صرف نظر از اینکه کدام یک از رباط ها آسیب دیده، مشابه است. در این حالت شدت علائم پارگی رباط صلیبی بستگی به میزان آسیب وارد شده به رباط دارد. برای مثال، یک رباط که بطور کامل پاره شده می تواند علائم شدید تری در مقایسه با حالتی داشته باشد که رباط فقط دچار کشیدگی شده باشد. از علائم پارگی رباط صلیبی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 1. شنیدن صدا از محل مفصل که در این حالت معمولاً صدا از محل مفصل آسیب دیده در زمانی شنیده می شود که رباط بطور کامل پاره شده باشد.
 2. ورم مفصل زانو. هنگامی که یک رباط دچار آسیب دیدگی می شود، ممکن است مقداری خون ریزی در داخل مفصل زانو در نتیجه آسیب دیدگی رباط ایجاد شود.این شرایط می تواند باعث ورم کردن مفصل شود.
 3. درد در محل مفصل زانو که در این حالت باز هم میزان درد بستگی به شدت آسیب دیدگی زانو دارد.
 4. احساس ناراحتی در اطراف مفصل زانو در هنگام دست زدن به آن که در این شرایط یک ناراحتی خفیف در موارد آسیب دیدگی خفیف تا ناراحتی شدید در موارد پارگی کامل رباط ایجاد می شود.
 5. عدم توانایی در استفاده یا حرکت دادن عادی زانو. در مواردی که رباط بطور کامل دچار پارگی شده باشد، قابلیت حرکتی آن بطور جدی کاهش پیدا می کند.
 6. إحساس بی ثباتی زانو یا خالی شدن آن در زمان تلاش برای ایستادن بر روی پاها که می تواند باعث لنگیدن فرد شود. مجدداً، علائم مشاهده شده در این حالت بستگی به شدت آسیب وارد شده به رباط دارد. در صورتی که فرد دچار آسیب دیدگی خفیف شده باشد، احتمالاً توانایی ایستادن وی تحت تاثیر قرار نمی گیرد.
 7. کبودی در اطراف زانو که بطور موقت ایجاد می شود.

 

 

علائم پارگی رباط مچ پا

درد مهمترین و اولین نشانه و علائم پارگی و کشیدگی رباط مچ پا شناخته می شود. در ورزش و تمرین بروز درد می تواند بدنبال یک حادثه خاص و ناگهانی و یا بتدریج و بدنبال حرکات مکرر و تکراری بصورت تدریجی رخ دهد.
تورم ناحیه آسیب دیده دراثر پارگی و کشیدگی رباط مچ پا  هم از علائم پارگی رباط مچ پا بوده و تقریباً‌ همیشه وجود دارد . ظهور آن می تواند ناگهانی یا بتدریج طی چند ساعت باشد.

از دیگر علائم پارگی رباط مچ پا می توان به کبودی اشاره کرد. هرگاه فیبرهای تاندون, رباط یا عضله آسیب ببینند مقداری خونریزی رخ می دهد البته این خونریزی امکان دارد طول بکشد تا بطور واضح زیر پوست مشاهده شود.

و اما اسپاسم که از علائم پارگی رباط مچ پا محسوب می شود.خاطر درد و تورم  دراثر پارگی و کشیدگی رباط مچ پا  معمولاً عضلات اطراف ناحیه آسیب دیده دچار انقباض می شوند. بدن با ایجاد درد, تورم و اسپاسم سبب می شود که از آن ناحیه کمتر استفاده شود تا روند بهبودی آن زودتر رخ دهد.

 

درمان پارگی رباط صلیبی زانو

درمان پارگی رباط صلیبی زانو

 

درمان پارگی رباط صلیبی زانو

درمان پارگی رباط صلیبی زانو به عواملی مانند شدت آسیب و سن بیمار و شغل وی بستگی دارد.

برای مثال اگر یک جوان دچار پارگی رباط صلیبی زانو شده باشد قطعا به عمل جراحی نیاز دارد. اما فرد مسنی که زندگی آرام و طبیعی را ترجیح می‌دهد، معمولا بدون عمل جراحی نیز می‌تواند سلامتی خود را به دست بیاورد.

اگر پارگی به صورت کنده شدن بخشی از استخوان در ناحیه اتصال رباط باشد، برای درمان، عمل جراحی پیشنهاد می‌شود و در این عمل قسمت شکسته شده را با پیچ فیکس می‌کنند و بهم متصل می‌کنند. بعضی از روش ‌های غیر‌جراحی، این امکان را به بیمار می‌دهد تا بتواند به سطح فعالیت‌های قبلی خود برسد. هدف اصلی از این روش‌های درمانی، کاهش درد و تورم، بازیابی دامنه حرکت طبیعی مفصل به صورت کامل، بهبود استقامت و ثبات مفصل، بازگشت توانایی و انجام فعالیت‌های قبل از آسیب‌دیدگی است.

با این حال روش ‌های درمان پارگی رباط صلیبی زانو عبارتند از:

 

 • تزریق پی آر پی
 • تزریق گاز اوزون
 • فیزیوتراپی زانو
 • دارو درمانی
 • تجویز زانوبند‌های طبی و مخصوص
 • انجام تمرینات و فعالیت‌های ورزشی
 • تزریق استروئید

پیشنهاد ویژه: مطالعه مقاله علائم پارگی مینیسک زانو و ویزیت آنلاین رایگان

منابع علمی این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.