غیر پزشکی, سلامت جسم

علائم و درمان پارگی رباط صلیبی

علائم و درمان پارگی رباط صلیبی

ذرباره علائم و درمان پارگی رباط صلیبی بیشتر بدانید:

رباط صلیبی درست در قسمت مرکزی زانو، میان استخوان ران و ساق پا قرار دارد به نوعی که از بیرون قابل لمس نبوده و قابل مشاهده نمی باشد. رباط صلیبی با جلوگیری از سر خوردن استخوان ساق به جلو به نگهداری در راستای صحیح مفصل زانو کمک می کند . همچنین  رباط صلیبی از پیچش و چرخش اضافی بین دو استخوان ساق و ران جلوگیری می کند،

به همین دلیل پارگی رباط صلیبی یک مشکل بسیار جدی در افراد محسوب می شود. ما در این مطلب از مجله سلامتی ازپزشک به علائم و درمان پارگی رباط صلیبی خواهیم پرداخت اما در همین ابتدای متن باید بگوییم که نکته قابل توجه در پارگی رباط صلیبی این است که همه موارد پارگی نیازمند جراحی نبوده و با انجام فیزیوتراپی تخصصی قابل درمان و بهبود هستند.

آگاهی از علائم و درمان پارگی رباط صلیبی با دریافت مشاوره آنلاین

آگاهی از علائم و درمان پارگی رباط صلیبی با دریافت مشاوره آنلاین

چنانچه تمایل دارید در خانه بمانید و مشاوره پزشکی آنلاین داشته باشید ، همین الان با نصب اپلیکیشن بیمار ازپزشک ، بهترین متخصص آنلاین را جستجو کنید و در هر زمان و مکان ، مشاوره پزشکی آنلاین داشته باشید.

شما با نصب اپلیکیشن ازپزشک بر روی تلفن هوشمند خود می توانید بدون نیاز به مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک و مراکز درمانی ، در هر زمان و مکان درمان شوید. شاید   با جستجو در اینترنت بتوانید پزشک متخصص زیادی پیدا کنید و با هر کدام از آنها به هر طریقی ارتباط بگیرید ، اما باید بدانید که لازمه اطمینان به پزشک متخصص و مشاوره پزشکی آنلاین، داشتن تجربه کافی، اعتماد به موسسات معتبر، توجه به گستردگی ارتباط پزشک با سایر اعضای سیستم درمانی  چون آزمایشگاه ها، تجهیزات تشخیصی و سایر متخصصان است .

به همین دلیل سامانه آنلاین ازپزشک با داشتن بهترین پزشکان و متخصصان برای مشاوره تلفنی با بهترین دکترها ، کار را برای تمامی کاربران راحت کرده است.

یکی از خدمات فوق‌العاده سامانه از پزشک که باعث محبوبیت آن در بین بیماران و پزشکان عزیز شده است امکان دریافت ویزیت پزشک آنلاین و یا مشاوره پزشک تصویری می‌باشد در واقع سامانه ازپزشک با قرار دادن این خدمات ارزشمند در سامانه خود باعث شده تا در هر مکانی و هر زمانی بتوانید به راحتی از این خدمات استفاده نمائید. فقط کافی است همین الان اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات این مجموعه برخوردار شوید.

علائم و درمان پارگی رباط صلیبی چیست؟

شما با استفاده از خدمات آنلاین ازپزشک می توانید در کمترین زمان و بدون داشتن کوچکترین دغدغه ای جز بیماری، اولین نوبت خالی پزشک متخصص را ثبت کنید و در زمان درست و در آرامش خانه  مشاوره پزشکی آنلاین داشته باشید. همچنین می‌توانید میانگین زمان انتظار را در صفحه پزشک مورد نظر خود مشاهده کنید که این مقدار، قطعا کمتر از زمان انتظار در مطب، ترافیک شهری و آلودگی است و بدون کوچکترین اتلاف وقتی در خانه ویزیت می شوید.

بی شک ممکن است شما و یا اطرافیانتان، دریافت نوبت از بیمارستان ‌ها و مراکز درمانی را که بسیار دشوار و خسته کننده است را تجربه کرده باشید. در برخی زمان ها هم برای دریافت نوبت از مراکز درمانی لازم است تا به صورت حضوری به آن ها مراجعه کنید و ساعت ها در انتظار بمانید، اما با استفاده از اپلیکیشن ازپزشک دیگر به مراجعه حضوری نخواهید داشت.

می توانید در آرامش خانه بدون مراجعه حضوری به مراکز درمانی،  ویزیت پزشک  و مشاوره تلفنی با بهترین دکترها را  ثبت کنید و از پزشک متخصص مشاوره درمانی دریافت کنید. در ادامه به علائم و درمان پارگی رباط صلیبی می پردازیم، همراه ما باشید و در انتها هر سوالی داشتید، در قسمت دیدگاه ثبت کنید و در اولین زمان ازپزشک پاسخ بگیرید.

علائم و درمان پارگی رباط صلیبی به زبان ساده

همانگونه که در ابتدای متن به آن اشاره کردیم نکته مهم در رابطه با پارگی رباط صلیبی این است که همه موارد پارگی نیازمند جراحی نیستند و با انجام فیزیوتراپی تخصصی قابل درمان و بهبود هستند. طی تحقیقاتی مشخص شده است افرادی که جراحی ترمیم رباط صلیبی انجام داده اند نسبت به افرادی که دچار پارگی رباط صلیبی هستند و با انجام فیزیوتراپی تخصصی به بهبودی رسیده اند، در بلند مدت نتایج یکسانی از نظر عملکرد و توانایی مفصل زانو داشتند.
در پارگی رباط صلیبی، امکان دارد آسیب زانو، ناشی از یک حرکت پیچشی درحالیکه کف پا ثابت روی زمین قرار گرفته است، باشد. این گونه آسیب ها اغلب با تغییر ناگهانی جهت حرکت رخ می دهند و در ورزش هایی مانند فوتبال بسیار رایج و متداول هستند. از علائم پارگی رباط صلیبی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تورم سریع زانو طی دو ساعت اول بعد از وقوع آسیب
  • شنیدن یا احساس کردن صدای پاپ در زانو در زمان آسیب
  • احساس حساسیت به لمس در قسمت خارجی زانو
  • احتمال وجود احساس لقی یا خالی کردن در زانو

معمولا برای تشخیص ، دقیق ترین روشی که پزشک برای بررسی پارگی رباط صلیبی به کار می گیرد انجام ام آر آی است. البته در مواردی که انجام ام آر آی مقدور نباشد، پزشک یا فیزیوتراپیست با استفاده از روش های دیگر می توانند پارگی رباط صلیبی را بررسی کنند. در این زمان فیزیوتراپیست یا پزشک با استفاده از تاریخچه آسیب و انجام برخی تست ها چون تست لاچمن ، می توانند پارگی رباط صلیبی زانو را تشخیص دهند .
در رابطه با علت پارگی رباط صلیبی هم باید بگوییم که این سانحه اغلب در یک حرکت پیچشی ، زمانی که کف پا ثابت روی زمین قرار گرفته و تنه می چرخد، رخ می دهد. همچنین هر آسیب یا حرکتی که سبب شود ساق پا بچرخد یا نسبت به استخوان ران به سمت جلو سر بخورد قادر به پاره کردن رباط صلیبی است. البته باید بدانید که تمام پارگی های رباط صلیبی به علت تروما و آسیب دیدن رخ نمی دهند. برای مثال در افرادی که زانوی آنها در راستای نامناسب قرار دارد نیز احتمال بروز آسیب و پارگی در رباط صلیبی وجود دارد. این اتفاق به دلیل عدم توازن و تعادل در فشارهای وارد شده روی زانو است.

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

درباره علائم و درمان پارگی رباط صلیبی بیشتر بدانید

درباره علائم و درمان پارگی رباط صلیبی بیشتر بدانید

متاسفانه رباط صلیبی پس از پارگی به خودی خود جوش نمی خورد. اما بودند بسیاری از افراد که با انجام فیزیوتراپی تخصصی از پارگی رباط صلیبی بهبود یافته اند. ولی برخی افراد نیازمند جراحی ترمیم رباط صلیبی هستند تا بتوانند ثبات زانو را مجدد کسب کنند. برای درمان پارگی رباط صلیبی بدون انجام جراحی، یک بیمار نیازمند است ۴ تا ۶ ماه زمان برای انجام فیزیوتراپی در نظر بگیرد.

لازم به ذکر است که اگر بیمار نیاز به جراحی ترمیم رباط صلیبی داشته باشد، ممکن است ترمیم ۹ ماه تا ۱ سال به  طول بیانجامد. اگر زانوی بیمار با انجام فیزیوتراپی ثبات کافی برای انجام اغلب فعالیت های روزمره را نیافت، در این زمان جراحی ضرورت پیدا می کند و از آنجا که وضعیت زانوی هر بیمار با دیگری متفاوت است، برای تصمیم گیری درمورد ضرورت انجام جراحی نیاز به بررسی مجدد از سوی پزشک متخصص وجود دارد.

زانوی بسیاری از بیمارها پس از انجام فیزیوتراپی، به قدر کافی برای انجام فعالیت های روزمره ثبات پیدا می کند این در حالی است که برخی بیماران به رغم انجام فیزیوتراپی همچنان خالی شدن و بی ثباتی در زانو را تجربه می کنند. به همین دلیل این دسته از بیماران به منظور پیشگیری از آسیب های بیشتر زانو، نیازمند جراحی ترمیم رباط صلیبی هستند.
چنانچه تمایل دارید در خانه بمانید و مشاوره پزشکی آنلاین داشته باشید ، همین الان با نصب اپلیکیشن بیمار ازپزشک ، بهترین متخصص آنلاین را جستجو کنید و در هر زمان و مکان ، مشاوره پزشکی آنلاین داشته باشید. شما با نصب اپلیکیشن ازپزشک بر روی تلفن هوشمند خود می توانید بدون نیاز به مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک و مراکز درمانی ، در هر زمان و مکان درمان شوید.

 

منابع علمی این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.