علت درد دنبالچه و مشاوره با پزشک ارتوپد آنلاین

پزشک ارتوپد آنلاین

فهرست مطالب

درد دنبالچه که با اصطلاح پزشکی کوکسیگودینیا به آن اشاره می‌شود؛ یک علامت دردناک است که انتهای ستون فقرات (که درست بالای شکاف باسن قرار دارد) و نواحی اطراف آن را تحت‌ تأثیر قرار می‌دهد. دنبالچه یک ساختار استخوانی بوده که از مجموعه‌ای از ۳-۵ واحد مهر ه‌ای تشکیل شده است که به ‌استثنای بخش اول، با هم ترکیب شده ‌اند. دنبالچه نشان ‌دهنده آخرین کشش رو به پایین ستون فقرات است. ما در این مطلب از مجله سلامتی ازپزشک ، به موضوع علت درد دنبالچه و مشاوره با پزشک ارتوپد آنلاین اشاره خواهیم کرد.

چنانچه به پزشک ارتوپد آنلاین نیاز داشتید می توانید اپلیکیشن ازپزشک را بر روی گوشی همراه خود نصب کنید و در هر زمان و مکان از بهترین متخصصان ، ویزیت پزشک ارتوپد آنلاین دریافت کنید. ازپزشک با داشتن بهترین و حاذق ترین دکترها ، آماده است تا از بیماران میزبانی کرده و به آنها مشاوره آنلاین و ویزیت پزشک ارتوپد آنلاین ارائه کند. شما در هر زمان و هر مکان می توانید با استفاده از اپلیکیشن ازپزشک و یا وب سایت ازپزشک ، از پزشک متخصص در سایت مشاوره بگیرید و با استفاده از بخش جستجو و فیلترهای موجود در اپلیکیشن و یا سایت ویزیت آنلاین ، بهترین پزشک ارتوپد آنلاین را جستجو کنید و با کلیک بر روی ویزیت شو مراحل مشاوره آنلاین و یا ویزیت پزشک را انجام دهید.

همچنین با استفاده از برنامه کاری پزشکان آنلاین می توانید در زمان های تعیین شده وقت بگیرید و از دسترسی سریع به متخصص ازپزشک بهره ببرید. ازپزشک با ایجاد صفحاتی چون مشاهده نظرات دیگر بیماران با پزشک منتخب، این امکان را به شما می دهد که ویزیت پزشک ارتوپد آنلاین را با شناسایی بهترین دکتر انجام دهید و نوبت دریافت کنید.

پیشنهاد ویژه مطالعه مقاله مشاوره با پزشک ارتوپد برای درمان کمردرد

 

درد دنبالچه کمر و پزشک ارتوپد آنلاین
درد دنبالچه کمر و پزشک ارتوپد آنلاین

 

دنبالچه چیست ؟

دنبالچه پایین ‌ترین قسمت ستون فقرات بوده و این قسمت باقیمانده یک دم وستیجیال  یا بازمانده ژنتیکی و متشکل از سه تا پنج استخوان مهره بسیار کوچک است که می‌ توانند به هم جوش خورده یا از هم جدا باشند. به همین دلیل و به همین علت به آن «دنبالچه» گفته می‌ شود.
پیشتر گمان می ‌شد که استخوان ‌های دنبالچه در تمام موارد به هم جوش خورده‌ باشند و هیچ حرکتی میان آن‌ها وجود نداشته باشد، اما تمامی دنبالچه از یک استخوان یک تکه تشکیل نشده بلکه اغلب دارای چند مهره مجزا هستند که با استفاده از رباط ‌ها و مفاصل فیبری موجود، به صورت محدود حرکت می‌کنند.
دنبالچه از طریق یک مفصل دارای یک دیسک وستیجیال و همچنین چند رباط به ساکروم متصل بوده و حرکت مفصل بین دنبالچه و ساکروم بسیار محدود است.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

علت درد دنبالچه و پزشک ارتوپد آنلاین

گاهی آزردگی دنبالچه منشا اصلی درد سیاتیک و درد کمر است و بدلیل عدم توجه به آن ممکن است مدتها بیمار بعنوان کمر درد درمان شود ولی عامل اصلی دنبالچه باشد.
علائم درد دنبالچه می‌ تواند شامل یک یا همه موارد زیر باشد:

  • دردی که هنگامی تغییر وضعیت از حالت نشسته به ایستاده بدتر ‌شود.
  • دردی که با یبوست بدتر شده و پس از دفع مدفوع بهتر می ‌شود.
  • دردی که در هنگام نشستن تا حد زیادی بدتر شود.
  • درد دنبالچه که در موقع لمس شدن یا هنگامی که فشاری روی آن قرار می‌گیرد بدتر ‌شود.

 

علت درد دنبالچه کمر
علت درد دنبالچه کمر

 

از علت درد دنبالچه هنوز به درستی مشخص نشده است که کدام بخش‌های آناتومی بدن باعث بروز درد دنبالچه می‌شوند. در بسیاری از موارد علت درد دنبالچه مشخص نیست و به همین دلیل در این موارد علائم عارضه کنترل می‌شوند.
در کل، اگر دنبالچه آسیب ببیند و یا وارد آمدن فشار اضافی بر آن باعث شود که استخوان ‌هایش بیش از دامنه حرکتی طبیعی ‌شان، که بسیار محدود است حرکت کنند، در این ناحیه درد موضعی و التهاب بروز می‌کند. آسیب دیدن رباط‌ ها یا دیسک وستیجیال هم م ی‌تواند دلیل درد باشد. همچنین در موارد بسیار نادر، شکستگی استخوان ‌های دنبالچه و یا وجود یک عفونت یا یک تومور در دنبالچه می ‌تواند باعث درد دنبالچه شود.

با این حال به طور کلی، تشخیص علت درد دنبالچه یکی از علل زمینه‌ای زیر را به عنوان عامل درد نشان خواهد داد:

  • زایمان: در طول وضع حمل سر نوزاد از بالای دنبالچه عبور می‌کند، و گاهی اوقات فشار وارد شده روی دنبالچه می‌تواند منجر به آسیب‌ دیدگی اجزاء دنبالچه شود.
  • فشار: برخی از فعالیت ‌ها که باعث وارد آمدن فشار طولانی مدت به دنبالچه می‌ شوند، مانند اسب ‌سواری و نشستن طولانی مدت روی یک سطح سفت. معمولاً این عوامل باعث درد دائمی دنبالچه نمی ‌شوند، اما اگر التهاب و علائم کنترل نشوند، امکان دارد که درد مزمن شود.
  • ترومای موضعی: زمین خوردن بر روی استخوان دنبالچه می‌ تواند باعث التهاب رباط‌ها یا آسیب دیدن دنبالچه یا اتصال دنبالچه با ساکروم شود.
  • تومور یا عفونت: در موارد نادر، درد دنبالچه ناشی از وجود یک تومور یا عفونت در ناحیه دنبالچه است که باعث فشار آمدن روی دنبالچه می‌ شود.

 

پیشنهاد مقاله: بیماری های ستون فقرات، مشاوره با پزشک ارتوپد

 

منابع علمی این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس Turnstile CloudFlare مورد نیاز است که مشمول سیاست حفظ حریم خصوصی CloudFlare و شرایط استفاده است.

برای دیدن نوشته هایی که به دنبال آن هستید تایپ کنید