پزشکی, هماتولوژی (سرطان ها)

انواع سرطان ریه

انواع سرطان ریه

انواع سرطان ریه

آشنایی با انواع سرطان ریه و علائم آن ها

سرطان ریه، بیماری جوامع مدرن می باشد و شایع ترین علت مرگ ناشی از کانسر بین زنان و مردان می باشد. به طور کلی شانس سرطان ریه در مردان سه برابر سرطان پروستات و در زنان دو برابر سرطان پستان می باشد! اگرچه که استعمال تنباکو مهم ترین فاکتور خطر سرطان ریه می باشد، ولی اشعه های یونیزان، تماس مزمن با آرسنیک و آزبست، نیکل، گاز موستارد، بمب های اتمی و رادیاسیون آلفا از رادون در معدن های اورانیوم و تماس طولانی با مقادیر کم رادون در خانه ها نیز از عوامل خطر آفرین سرطان ریه هستند.

بیماری های ریوی مثل برونشیت مزمن، آمفیزم و سل نیز شانس ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهند. مصرف کم میوه و سبزیجات نیز با افزایش شانس ابتلا به سرطان ریه همراه هستند (اما مطالعات هنوز رابطه بین مصرف رتینوئیدها و کاروتنوئیدها را با کاهش شانس ابتلا به سرطان ریه تایید نکرده اند). آشنایی با انواع سرطان ریه و علائم آن ها جهت تشخیص به موقع و زودرس سرطان ریه کمک کننده می باشد.

انواع اصلی سرطان ریه چیست؟

به طور کلی، 4 نوع اصلی سرطان های ریه عبارتند از:

سرطان سلول کوچک ریه (SCLC)

حدود 15 درصد موارد سرطان ریه را شامل می شوند و با مصرف شدید تنباکو ارتباط دارند. شانس متاستاز در این نوع از سرطان ریه بسیار بالا می باشد و بیشتر از 95 درصد گزارش شده است.

لذا در صورت بررسی افراد مبتلا به سرطان سلول کوچک ریه، بررسی از نظر متاستاز، ضروری می باشد. همچنین بالاترین احتمال همراهی با تظاهرات پارانئوپلاستیک (میاستنی های نورولوژیک، آنسفالیت پارانئوپلاستیک، هیپوکالمی، گرانولوسیتوز و …) نیز با سرطان سلول کوچک ریه دیده می شوند.

پیشنهاد ویزه: مطالعه مقاله بیماری انسدادی مزمن ریه

سرطان سلول غیر کوچک ریه (NSCLC)

سرطان سلول غیر کوچک ریه (NSCLC)

حدود 85 درصد موارد سرطان های ریه را شامل می شوند. و به 3 زیر گروه تقسیم می شوند که عبارتند از:

 آدنوکارسینوم

شایع ترین نوع سرطان ریه در افرادی می باشد که هرگز سیگار نکشیده اند؛ یا کمتر از 10 پاکت سال سیگار کشیده اند. به طور کلی در افراد جوان و زنان غیر سیگاری که با سرطان ریه مراجعه می کنند، باید مدنظر قرار داده شود.

 سرطان سلول سنگفرشی (SCC)

همانند سرطان سلول کوچک ریه، با مصرف شدید تنباکو در ارتباط می باشد. بیشتر از 50 درصد موارد این نوع سرطان ریه با متاستاز همراهی دارند. احتمال بروز تظاهرات پارانئوپلاستیک مانند هیپرکلسیمی، هیپوناترمی و ظاهر شبیه کوشینگ نیز در این نوع از سرطان ریه بیشتر می باشد. اگرچه ترک سیگار شانس ابتلا به سرطان ریه را کاهش می دهد، اما به طور کامل از بین نمی برد.

{کارسینوم سلول بزرگ ریه

کمتر از 10 درصد موارد سرطان ریه را تشکیل می دهد

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و ویزیت پزشک آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید..

تظاهرات بالینی سرطان ریه

تظاهرات بالینی سرطان ریه

سرطان ریه می تواند طیف گسترده ای از علائم تیپیک و آتیپیک را از سرفه مزمن و هموپتیزی گرفته تا بروز تظاهرات نئوپلاستیک مانند اختلالات الکترولیتی، علائم نورولوژیک، دردهای استخوانی و علائم ناشی از متاستاز به ارگان های مختلف را شامل شود.

لذا تشخیص آن ممکن است به راحتی در اولین ویزیت مطرح گردد؛ و یا حتی در طی مراجعه های متعدد و مکرر به پزشک نیز مخفی باقی بماند. همچنین تشخیص سرطان ریه باید حتما در افرادی که مکررا با پنومونی در مکان های یکسان ریه مراجعه می کنند و یا پنومونی های مقاوم به درمان آنتی بیوتیکی دارند نیز مد نظر قرار گیرد.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که برای مشاوره پیشگیری از بیماری عفونت قلبی می‌توانید از خدمات ویزیت آنلاین پزشک اپلیکیشن از پزشک استفاده نمائید و تمام خدماتی که در معاینه حضوری به شما ارائه می‌شود را به راحتی بدون اطلاف وقت و با هزینه کم‌تر دریافت نمائید.

 غربالگری انواع سرطان ریه

 غربالگری انواع سرطان ریه

اگرچه به طور روتین غربالگری سرطان ریه توصیه نمی شود، اما برخی رفرانس های معتبر نیز استفاده از سی تی اسکن قفسه سینه در افراد بالای 60 سال را که بیشتر از 10 پاکت سال سیگار کشیده اند، مد نظر قرار داده اند.

اپلیکیشن از پزشک خدمات ویژه‌ای برای پزشکان نیز مانند امکان مشارکت با دیگر پزشکان , اطلاع از کنگره‌های علمی مرتبت با پزشکی و… ارائه داده است که یکی از این خدمات امکان عضویت پزشکان است که به واسطه این خدمات پزشکان با عضو شدن در این اپلیکیشن علاوه بر بیشتر شناخته شدن آن‌ها و خدماتشان می‌توانند بیماران خود نیز در محیط امن سامانه به راحتی و بدون اطلاف وقت ویزیت نمایند.

 افتراق سرطان ریه از ندول ریه

حدود 30 الی 50 درصد افراد ممکن است به دنبال انجام سی تی اسکن به دنبال علل دیگر، با گزارش ندول در ریه مراجعه کنند. اغلب این ندول های ریه خوش خیم هستند. اما جهت تشخیص صحیح و افتراق ندول های خوش خیم از سرطان ریه، توجه به موارد زیر ضروری می باشد:

  • ویژگی های ندول ریه بدخیم (سرطان ریه): ندول های ریه بدخیم اغلب اندازه بیشتر از 2 الی 3 سانتی متر دارند و در افراد سیگاری و بالای 60 سال دیده می شوند. طی تصویربرداری های متوالی به سرعت رشد می کنند، نمای Spiculated یا Corona Radiata داشته و اغلب در لوب فوقانی ریه واقع شده اند.
  • ویژگی های ندول خوش خیم ریه: ندول های خوش خیم در ریه اغلب سایز کمتر از 5/1 سانتی متر داشته و در افراد جوان تر از 45 سال و غیر سیگاری دیده می شوند. طی تصویربرداری متوالی اغلب ثابت بوده و افزایش اندازه در آن ها دیده نمی شود. در بسیاری از موارد هامارتوم (Bulls eye) و گرانولوم (popcorn Ball) و ندول های عفونی هستند و هسته مرکزی متراکم و نواحی سوراخ شده متعدد دارند.

همان طور که توضیح داده شد، سرطان ریه طیف علائم و انواع مختلف و متنوعی دارد. جهت تشخیص صحیح و زودرس آن، آشنایی با انواع سرطان ریه و ویژگی ها و علائم انواع مختلف آن ضروری می باشد. بررسی شرح حال دقیق و ویزیت پزشک آنلاین در صورت داشتن علائمی مانند سرفه مزمن، هموپتیزی، کاهش وزن بدون توجیه و … در تشخیص زودرس سرطان ریه کمک کننده می باشد.

اگر نیاز به اطلاعات بیشتری درباره بیماری‌های ریه مانند سزطان ریه و یا چگونگی ویزیت آنلاین توسط متخصص ریه را دارید پیشنهاد ما به شما مطالعه مقاله متخصص ریه در تهران به شما عزیزان است.

 

منابع علمی این مطلب

https://accessmedicine.mhmedical.com/content.aspx?bookid=2738&sectionid=227557214

https://www.uptodate.com/contents/overview-of-the-initial-treatment-and-prognosis-of-lung-cancer

https://www.uptodate.com/contents/clinical-manifestations-of-lung-cancer

https://www.uptodate.com/contents/overview-of-the-initial-evaluation-diagnosis-and-staging-of-patients-with-suspected-lung-cancer

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.