ریه

علت سرفه کودکان چیست؟

علت سرفه کودکان چیست؟

سرفه کودکان

سرفه بخش مهمی از سیستم دفاعی بدن شماست و به خلاص شدن بدن از شر میکروب ها و محرک های مضر کمک می کند و انواع مختلفی دارند، از جمله مرطوب و خشک. سرفه های مرطوب خلط یا مخاط تولید می کنند یا به نظر می رسد که در حال تولید هستند. از طرف دیگر، سرفه های خشک بدون خلط هستند. ما در این مطلب به بررسی علل سرفه کودکان و درمان سرفه کودکان می پردازیم.

 

 

عواملی که ایجاد سرفه می کنند

برخی از علل سرفه کودکان عبارتند از:

 

عفونت ها

یکی از علل سرفه کودکان می تواند عفونت ها باشد. عفونت‌های تنفسی مختلف ویروسی یا باکتریایی می‌توانند به دلیل تحریک و التهاب در مجاری هوایی منجر به سرفه شوند.

شناخته شده ترین علت سرماخوردگی است، عفونت در دستگاه تنفسی فوقانی با علائمی مانند عطسه، آبریزش بینی و سرفه. راینوویروس شایع ترین عامل سرماخوردگی است.

از دیگر دلایل، برونشیت است که می تواند در نتیجه سرماخوردگی یا آنفولانزا ایجاد شود. برونشیت می تواند حاد یا مزمن باشد. برونشیت حاد معمولاً نتیجه یک عفونت است. برونشیت مزمن ممکن است به دلیل سیگار کشیدن یا قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا رخ دهد.

 

سایر عفونت هایی که می توانند منجر به سرفه خشک در کودکان شوند عبارتند از:

 • کروپ: یک بیماری ویروسی که باعث تورم در اطراف تارهای صوتی می شود. این معمولا ویروسی است، اما ممکن است باکتریایی کمتر رایج باشد.
 • پنومونی: عفونتی که باعث التهاب در ریه ها می شود. می تواند ویروسی یا باکتریایی باشد.
 • برونشیولیت: یک عفونت ویروسی که باعث التهاب منبع مطمئن در برونشیول ها یا کوچکترین مسیرهای ریه می شود.
 • سیاه سرفه: که به سیاه سرفه معروف است، یک عفونت تنفسی باکتریایی است که باعث سرفه های شدید و غیرقابل کنترل می شود که می تواند تنفس را سخت کند. با واکسیناسیون می توان از سیاه سرفه پیشگیری کرد.
 • کووید-19: ویروس کرونا می‌تواند علل سرفه کودکان باشد.

بسته به عفونت، سرفه ممکن است خشن به نظر برسد یا بیشتر صدای خس خس سینه داشته باشد. همچنین ممکن است در شب بدلیل ترشح مخاط از بینی در گلو و تحریک بدتر شود.

 

علائم دیگری که نشان می دهد کودک شما ممکن است عفونت ویروسی داشته باشد عبارتند از:

 • تب
 • آبریزش یا گرفتگی بینی
 • عطسه کردن
 • سردرد
 • بدن درد و درد

برخلاف عفونت های باکتریایی، عفونت های ویروسی به درمان آنتی بیوتیکی پاسخ نمی دهند. در عوض، درمان متکی بر استراحت و مایعات فراوان است.

در صورتیکه کودک شما بیش از 6 ماه سن دارد، می توان به او ایبوپروفن داد تا تب و بدن درد را تسکین دهد. نوزادان کمتر از 6 ماه می توانند استامینوفن (تیلنول) دریافت کنند. از دادن آسپرین به آنها خودداری کنید، که می تواند باعث سندرم ری در کودکان شود.

گاهی اوقات سرفه کودکان ممکن است تا چند هفته پس از یک عفونت تنفسی ویروسی باقی بماند. به این سرفه پس از ویروس می گویند. احتمالاً به دلیل التهاب طولانی مدت یا حساسیت در راه های هوایی به دنبال عفونت رخ می دهد.

درمان خاصی برای سرفه پس از ویروسی وجود ندارد، اما علائم معمولاً پس از چند هفته خود به خود از بین می روند.

 

علل سرفه کودکان

علل سرفه کودکان

 

آلرژی

زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی چیزی بی‌ضرر را با یک مهاجم خارجی اشتباه بگیرد و بیش از حد واکنش نشان دهد. آلرژی هم می تواند یکی از علل سرفه کودکان باشد.

چیزی که باعث ایجاد واکنش آلرژیک می شود آلرژن نامیده می شود. آلرژن های زیادی وجود دارد، از جمله گرده، شوره حیوانات و غذاها یا داروهای خاص.

ماده ای به نام هیستامین در طی یک واکنش آلرژیک آزاد می شود و می تواند علائم تنفسی ایجاد کند.

سرفه خشن و خشک می تواند نشانه آلرژی باشد، به خصوص اگر در زمان خاصی از سال شروع شود یا پس از قرار گرفتن در معرض چیزی خاص مانند گرد و غبار رخ دهد. به عنوان مثال، آلرژی فصلی یا رینیت آلرژیک ممکن است در بهار زمانی که گرده در هوا است ایجاد شود.

 

سایر علائم آلرژی عبارتند از:

 • عطسه کردن
 • خارش چشم و آبریزش
 • آبریزش بینی
 • کهیر

بهترین راه برای مدیریت آلرژی، اجتناب از چیزهایی است که باعث ایجاد علائم کودک شما می شود. همچنین می‌توانید داروهای آلرژی بدون نسخه (OTC) را امتحان کنید، اما دستورالعمل‌های محصول را دنبال کنید و مطمئن شوید که برای سن و اندازه کودک شما مناسب است.

اگر به نظر می رسد کودک شما اغلب آلرژی دارد، ممکن است بخواهید به یک متخصص آلرژی مراجعه کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند آلرژن های بالقوه را محدود کنید و یک برنامه مدیریت طولانی مدت را توصیه کنند.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

آسم

آلرژی همچنین می تواند آسم را بدتر کند. این بیماری مزمن باعث التهاب و تنگ شدن راه های هوایی می شود و تنفس را سخت می کند. علائم آسم همچنین می تواند در اثر بیماری تنفسی یا ورزش ایجاد شود.

سرفه های مکرر، که می تواند خشک یا مولد باشد، یکی از علائم آسم در کودکان است. سرفه ممکن است در شب یا هنگام بازی بیشتر باشد. همچنین ممکن است هنگامی که کودکتان نفس می‌کشد یا بیرون می‌دهد صدای سوت را بشنوید.

در برخی موارد، سرفه مزمن ممکن است تنها علامت آسم باشد. به این بیماری آسم سرفه-واریانته می گویند.

 

سایر علائم آسم که ممکن است مشاهده کنید عبارتند از:

 • مشکل در تنفس یا تنگی نفس
 • تنفس سریع و پی در پی
 • سطوح انرژی پایین
 • سفتی یا درد قفسه سینه

داروهای آسم به کاهش التهاب در مجاری هوایی کودک شما کمک می کند. فرزند شما احتمالاً دو نوع دارو خواهد داشت – یکی برای کنترل طولانی مدت آسم و دیگری برای تسکین سریع علائم آسم.

 

محرک های محیطی

قرار گرفتن در معرض این محرک ها می تواند باعث التهاب گلو شود و منجر به سرفه کودکان شود.

محرک های رایجی که می توانند باعث سرفه شوند عبارتند از:

 • دود سیگار
 • اگزوز خودرو
 • آلودگی هوا
 • هوای خیلی سرد یا خشک

 

سرفه خشک ممکن است مزمن شود اگر کودک شما به طور مکرر در معرض یک عامل تحریک کننده قرار گیرد. اگر کودک شما نیز آلرژی یا آسم داشته باشد، ممکن است بیشتر مستعد تحریک شود. سرفه های ناشی از قرار گرفتن در معرض محرک ها معمولاً پس از حذف محرک برطرف می شوند.

جسم خارجی استنشاق یا بلعیده شده است

برای کودکان خردسال این غیرعادی نیست که چیزهایی از جمله دکمه ها، مهره ها و سایر اشیاء کوچک را در دهان یا بینی خود قرار دهند. اگر آنها بیش از حد عمیق استنشاق کنند، ممکن است جسم در راه هوایی آنها گیر کند. یا ممکن است شیء مورد اعتماد را قورت دهند و در مری آنها گیر کند.

اگر کودک شما چیزی را بلعیده یا استنشاق کرده است، سرفه‌های او می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که بدن او تلاش می‌کند آن شی را از جای خود خارج کند. همچنین ممکن است صداهای خس خس یا خفگی را بشنوید. در صورتیکه فکر می کنید کودک شما یک جسم خارجی را استنشاق کرده یا بلعیده است، فورا به دنبال درمان باشید.

 

GERD

بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) یک ریفلاکس مزمن اسید است که می‌تواند باعث برگشت معده شود، یعنی زمانی که محتوای معده به مری برمی‌گردد.

احساس سوزشی که ممکن است کودک شما احساس کند همان چیزی است که ما آن را سوزش سر دل می نامیم. با این حال، در برخی موارد، برخی از کودکان مبتلا به GERD نیز می توانند سرفه مداوم، گرفتگی صدا یا خس خس سینه را تجربه کنند.

محرک های مختلف ریفلاکس در کودکان ممکن است شامل قرار گرفتن در معرض سیگار کشیدن، چاقی و شرایطی که روی ریه ها یا سیستم عصبی تأثیر می گذارد، باشد.

 

سرفه جسمی

اصطلاحی است که به سرفه روان تنی یا جسمی می گویند و پزشکان برای اشاره به سرفه هایی که علت مشخصی ندارند و به درمان پاسخ نمی دهند، استفاده می کنند. یک مشکل یا ناراحتی روانی زمینه ای معمولا باعث این سرفه ها می شود.

اما این سرفه‌ها به ندرت تشخیص داده می‌شوند، زیرا اغلب یک علت فیزیکی برای سرفه وجود دارد. در صورت بروز، این سرفه ها اغلب بیش از 6 ماه طول می کشد و مانع از انجام فعالیت های روزانه می شود.

اگر متخصص مراقبت های بهداشتی کودک شما تمام علل بالقوه سرفه خشک او را رد کرده باشد، ممکن است آن را سرفه جسمی تشخیص دهد. احتمالاً به یک روانشناس کودک یا روانپزشک ارجاع خواهید شد.

بیشتر بخوانید : درمان سرفه خشک با ویزیت آنلاین اپلیکیشن پزشکی فارسی

 

درمان سرفه کودکان

درمان سرفه کودکان

 

درمان سرفه کودکان

کشف علل سرفه کودکان ممکن است کمی طول بکشد. درمان اصلی به علت زمینه ای بستگی دارد.

در توضیحات بالا به نحوه درمان هر کدام از دلایل سرفه کودکان اشاره شد.

 

این نکات می تواند در این میان به شما کمک کند:

هوای گرم و مرطوب را استنشاق کنید. دوش حمام خود را باز کنید و در را ببندید و اجازه دهید اتاق پر از بخار شود. در حالی که کودک هوای گرم را استنشاق می کند، حدود 20 دقیقه با او بنشینید.

از یک مرطوب کننده  یا بخورخنک استفاده کنید. اگر هوای خانه شما خشک است، می تواند مجاری تنفسی کودک شما را نیز خشک کند. سعی کنید از یک بخور سرد برای افزودن رطوبت به هوا استفاده کنید.

مایعات گرم بنوشید. اگر گلوی کودک شما در اثر سرفه درد می کند، مایعات گرم می توانند احساس آرامش بدهند. درصورتیکه کودک شما حداقل یک ساله است، می توانید برای تسکین بیشتر مقداری عسل اضافه کنید.

پیشنهاد ویژه: مطالعه مقاله علل و درمان سرفه خلط دار و نکاتی که از آن پیشگیری می کند

 

منابع علمی این مطلب

Why Does My Kid Have a Dry Cough?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.