روانشناسی

تجاوز جنسی در دوران کودکی

تجاوز جنسی در دوران کودکی

تجاوز

تجاوز جنسی در دوران کودکی

این موضوع از دیرباز به کودکان به دید مخلوقات معصومین گرند نیاز به مراقبت ویژه ای دارند یکی از شیوه هایی که جوامع مختلف از آن طریق سعی در مراقبت  از کودکان دختر نموده است. وضع قوانینی است که بر اساس آن سن رضایت قانونی برای برقراری رابطه جنسی تعیین می گردد چنین قوانینی مردان را از برقراری تماس جنسی با زنانی که سن آنان کمتر از میزان خاص باشند منع میکند که این امر مبتنی بر این نظریه حقوقی میباشد که این افراد هنوز برای اخذ تصمیمات تو ام با آگاهی کوچک و نابالغ هستند. از قدیم تصور بر آن بوده است که پسر بچه ها نسبت به دختر بچه ها به مراتب نیاز به مراقبت بسیار کمتری دارند اما این تصور اشتباه است. تجاوز جنسی در دوران کودکی می تواند عواقب بسیار بدی را در دوران بزرگسالی به دنبال داشته باشد. در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم. تجاوز به رابطه جنسی بر خلاف میل بی اطلاق می گردد. مسئله اعمال زور امری مشکل برانگیز است زیرا تهدید و ترساندن کودک به وارد آوردن صدمه به وی آنقدر قوی عمل می کند که کودک قربانی را به پذیرفتن رابطه جنسی بدون مقاومت جسمانی وادار می نماید.

 

آزار جنسی

آزار جنسی و مزاحمت جنسی اصطلاحاتی مترادف به شمار می آیند زیرا هر دو به پیشروی و فعالیت جنسی ناخواسته اشاره دارند. این موارد در برگیرنده فعالیت های گوناگونی هستند.

 

تجاوز جنسی

تجاوز جنسی

 

فعالیت های رایج در آزار جنسی:

 • عورت نمایی
 • استفاده از کلمات و نگاه‌های دعوت کننده
 • دستمالی
 • نوازش فعال و غیرفعال

آزار جنسی معمولاً بسیار کوتاه و شامل نوازش کردن نواحی تناسلی و غیر تناسلی است. هرچه کودک بزرگتر باشد احتمال وقوع مقاربت بیشتر خواهد بود. این اتفاق به احتمال زیاد در خانه خود کودک یا خانه مزاحم صورت می گیرد. معمولاً مزاحم جنسی یا یکی از اعضای خانواده است یا از دوستان خانوادگی. فرد غریبه مجبور است ساعتها یا روزها وقت صرف کند تا اعتماد کودک را جذب نماید. مزاحم ممکن است کودک را باور کرده شیرینی، اسباب بازی، رفتن به پارک یا سینما وسوسه کند. کودکان تحت آزار جنسی ممکن است به کرات به فعالیت های جنسی از قبیل مقاربت دهانی وادار شوند هرچه بیشتر در این فعالیت ها درگیر شوند بیشتر احساس به دام افتادگی می کند. آنها به گرفتن حق سکوت یا قتل والدینشان در صورت لو رفتن ماجرا تهدید می شوند.

پیامدها:

قربانیان معمولاً این احساسات را تجربه می کنند:

 1. احساس ناتوانی
 2. خشم
 3. افسردگی
 4. اضطراب
 5. کاهش عزت نفس در قالب مقصر قلمداد کردن خود
 6. احساس شرمساری و گناه
 7. اختلال در خواب و اشتها

آزار جنسی می‌تواند عامل سبب ساز برخی از شدیدترین اختلالات روانی باشد.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

بیشتر بخوانید: انواع تجاوز و اقدامات بعد از آن

 

پیامد های بلند مدت آزار جنسی کودکان

 • ازدواج نکردن
 • انتخاب نامناسب در ازدواج
 • داشتن خودپنداره ضعیف
 • بی بند و باری جنسی
 • اقدام به سوء مصرف مواد

 

سوء استفاده جنسی

سوء استفاده جنسی

 

تجاوز جنسی

تجاوز جنسی یک دخول جنسی (دهانی، واژینال، مقعدی) تعریف میشود. این موضوع زمانی اتفاق می‌افتد که رضایت قربانی به خاطر ترس از مرگ یا صدمه دیدن باشد، این موضوع یک مسئله شایع و مهم در کشور ها است، همچنین تجاوز جنسی عواقب جدی از لحاظ جسمی و روانی دارد. تجاوز یک مشکل پیچیده است که مشکلات پس از آن دارای جنبه های مختلفی مثل: پزشکی، روانشناختی و قانونی است. اثرات جانبی پس از تجاوز بسیار زیاد است که این اثرات می تواند به دو دسته جسمی و روانی تقسیم شوند. از عوارض تجاوز شامل موارد زیر است:

 • اختلال استرس پس از ضربه
 • گرایش به مواد مخدر و الکل
 • آسیب زدن شخص به خود
 • افسردگی
 • عفونت های مقاربتی
 • اختلالات حافظه
 • خودکشی
 • حاملگی
 • و…..

پس از تجاوز افراد باید تحت نظر روانشناس و پزشک متخصص قرار گیرند.

پیشنهاد ویژه: اقدامات بعد از تجاوز

سوء استفاده جنسی

تا همین اواخر تصور می شد که سوء استفاده جنسی از کودکان نادر است است و بزرگسالان به ادعای کودکان درباره سوء استفاده جنسی توجهی نمی کردند. اما امروزه سوء استفاده جنسی از کودکان به عنوان یک مشکل جدی و فراگیر تشخیص داده میشود. سوء استفاده جنسی قلعه کودکان هر دو جنس ولی عمدتاً علیه دختران صورت می گیرد. این اتفاق در اواسط کودکی بیشتر است ولی در برخی قربانیان سوء استفاده در اوایل زندگی شروع می‌شود و سالها ادامه می یابد. سوء استفاده کنندگان به شیوه‌های زننده‌ای کودک را وادار به اطاعت می کنند که فریب، رشوه دهی،تهدید کلامی و فشارت جسمانی از آن جمله هستند. معمولاً آنها کودکانی را انتخاب می کنم که بعید است از خود دفاع کنند یا کسی حرف آنها را باور کند کودکانی که از نظر جسمانی ضعیف از لحاظ هیجانی محروم از نظر اجتماعی منزوی یا دچار ناتوانی هستند. سوء استفاده جنسی از کودک با فقر، بی‌ثباتی زندگی زناشویی و ضعف ناشی از پیوندهای خانوادگی ارتباط دارد.

تجاوز ، سوء استفاده جنسی، آزار جنسی کودکان معمولاً با مشکلات جدی دیگری در خانواده همراه است و درمان آنان مشکل می باشد و معمولا درمان بلند مدت با کودکان و والدین ضرورت دارد.

 

3 دیدگاه در “تجاوز جنسی در دوران کودکی

 1. قربانی گفت:

  ما سال هاست فریاد میزنیم باید اموزش و پرورش به کودکان آموزش داده شود

 2. رامین گفت:

  درود از مطالب بسیار مفید وزین شما نهایت استفاده را بردم و از شما و سایت خوب از پزشک کمال تشکر رو دارم

  1. ازپزشک گفت:

   خداروشکر که مفید بوده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.