زنان و زایمان

کیست سینه و روش های تشخیص و درمان آن

کیست سینه و روش های تشخیص و درمان آن

کیست سینه چیست

یکی از رایج‌ترین عارضه‌هایی که معمولا زنان درگیر آن می‌شوند، کیست سینه یا همان فیبروستیک سینه است. عارضه‌ای که می‌تواند برای زنان مشکلات متعددی ایجاد کند و نگران کننده باشد. فیبروستیک سینه ترس و نگرانی را برای فرد بهمراه دارد و گاهی حس سرطان پستان را در بیمار القا می‌کند. اما کیست سینه با وجود درد و ناراحتی که دارد آن چنان خطرناک نیست. و ریسک ابتلا به سرطان سینه را افزایش نمی‌دهد. سوال اینجاست که کیست سینه چیست؟ چه علائم و نشانه‌هایی دارد و اینکه چگونه درمان می‌شود؟ ما در این مطلب از مجله پزشکان “ازپزشک” به هر چیزی که مربوط به این بیماری باشد پرداخته‌ایم. کافیست برای درمان سریع کیست سینه با علائم آن آشنا شوید. از این طریق می‌توانید بدون نگرانی مراحل درمان را سپری کنید.
برای داشتن مشاوره آنلاین پزشکی هم می‌توانید “اپلیکیشن ازپزشک” را نصب کنید و توسط بهترین متخصصان ویزیت شوید.
همراه ما باشید.

کیست سینه چیست ؟

با ایجاد کیست سینه دو تغییر کلی در بافت پستان ایجاد می‌شود. یکی ضخیم شدن بافت و دیگری ایجاد کیسه‌های حاوی مایع داخل پستان است. معمولا نیمی از زنان در طول زندگی و در بازه سنی 20 تا 50 سال دچار این اختلال می‌شوند. به همین دلیل داشتن اطلاعات درباره کیست پستان، کلید مهمی برای آسان شدن روند تحمل و درمان این عارضه دارد.
فیبروستیک سینه زمانی اتفاق می‌افتد که در بافت سینه‌ی فرد، کیست‌هایی ایجاد ‌شود . کیست‌هایی که حاوی مایع هستند و ممکن است در یکی از سینه‌ها، یا هر دو سینه‌ی فرد دیده شوند. معمولاً فیبروزها از تکه‌های ضخیم شده از بافت سینه تشکیل شده‌اند و به راحتی توسط خود مبتلایان حس می­شوند. شانس ایجاد شدن فیبروستیک سینه در دوران یائسگی افزایش پیدا می‌کند. چراکه تغییرات هورمونی شدید در این دوره می‌تواند روی بافت‌های بدن تاثیر بگذارد.

بیماری زنان : سوالاتی که باید از متخصص زنان بپرسید و مشاوره آنلاین پزشکی

همانگونه که عنوان کردیم فیبروستیک سینه یا همان کیست پستان از شایع‌ترین بیماری‌های زنان است. کیست سینه که شایع‌ترین بیماری پستان در زنان محسوب می‌شود، خوش‌خیم و غیرسرطانی است. این بیماری با پیدایش غیر طبیعی توده‌های منفرد و یا متعدد در داخل نسج یک و یا هردو پستان مشخص می‌شود. این توده‌ها اغلب دو طرفه و دردناک هستند.
افزایش سایز و تشدید درد در بیماران مبتلا معمولا بطور دوره‌ای در مرحله قبل از شروع خونریزی قاعدگی اتفاق می‌افتد. ما در ادامه درباره انواع کیست سینه، تشخیص و درمان آن صحبت می‌کنیم. در صورت نیاز از متخصص زنان مشاوره آنلاین پزشکی بگیرید. برای مشاوره به صورت حضوری به یکی از بهترین متخصص زنان می‌توانید کلیک کنید.

انواع کیست سینه

انواع
کیست سینه

 انواع کیست سینه

معمولاً تشخیص نوع کیست سینه برای بیماران ممکن نیست. برای تشخیص پزشکان با بررسی بافت‌های استخراج شده از کیست به نتیجه‌ی کلی در مورد نوع آن دسترسی پیدا می‌کنند. انواع مختلفی از کیست­‌های غیرسرطانی در سینه قابل مشاهده هستند. که در این میان کیست سینه یا فیبروستیک سینه معمولا متداول­ترین و کم­ خطرترین آن­هاست.
انواع توده‌­های غیرسرطانی موجود در بافت سینه:

 • کیست فیبروستیک
 • فیبرودنوماس
 • پاپیلوماس

 

چه کسانی در معرض مبتلا به کیست سینه قرار دارند  ؟

درصد بیشتری از مبتلایان به فیبروستیک سینه را زنان تشکیل می‌دهند. به همین دلیل می‌توان این بیماری را یک عارضه تک جنسیتی در نظر گرفت. همانگونه که پیش‌تر عنوان کردیم این اختلال از بازه سنی 20 تا 50 سال را درگیر می‌کند. به همین دلیل می‌توان نتیجه گرفت که کیست پستان در زنانی رایج است که عادت ماهیانه و پریودی راتجربه می‌کنند. البته در زنانی که یائسه شدند یا در روند هورمون درمانی قرار دارند، امکان ابتلا به کیست وجود دارد.
متخصصان بیان کردند که بین مصرف قرص‌های هورمونی جلوگیری از بارداری و خطر ابتلا به فیبروستیک سینه ارتباط وجود دارد.

علت و دلایل ایجاد کیست در سینه

اینکه به چه علت بافت سینه ملتهب و درناک می‌شود هنوز به طور کامل مشخص نگردیده است. با اینحال برخی متخصصان بر این باورند . که هورمون‌های مرتبط با غدد جنسی (استروژن و پروژسترون) یکی از دلایل ایجاد این تغییرات در پستان هستند. آنگونه که به نظر می‌رسد استروژن نقشی کلیدی در ایجاد عارضه‌ی فیبروستیک سینه دارد. این احتمال هم وجود دارد که  بیماران مبتلا به این عارضه دارای بافتی حساس نسبت به هورمون استروژن هستند.
سیستم لنفاوی مایعات را از بافت پستان جمع آوری کرده و به خارج از سینه‌ها حمل می‌کند. هنگامی که افزایشی در محتوای سیال رخ می‌دهد، آن‌ها تمایل به تجمع در بعضی از نقاط پستان پیدا می‌کنند. بافت فیبری خاصی آن‌ها را احاطه می‌کند و در نتیجه تشکیل کیست سینه، می دهند.
در ادامه در رابطه با راه‌های تشخیص کیست سینه صحبت خواهیم کرد. همچنان به خواندن مطلب ادامه دهید.

کیست سینه

کیست سینه

تشخیص کیست سینه

برای تشخیص کیست سینه چندین راه وجود دارد. معمولا پزشکان پس از مطالعه سوابق پزشکی بیمار و معاینه پستان ممکن است ماموگرافی یا سونوگرافی توصیه کنند. همچنین امکان دارد بر اساس تست‌های تصویر برداری ممکن است بیوپسی پستان برای شما توصیه شود.
به صورت کلی تشخیص کیست سینه معمولاً در مرحله‌ی ابتدایی توسط خود فرد انجام می‌شود. ممکن است فرد توده یا تغییراتی در بافت سینه‌ی خود احساس کند. اما تشخیص اصلی بر عهده‌ی پزشک متخصص و متخصص زنان می‌تواند نظر نهایی را اعلام کند.

روند تشخیص کیست پستان

آزمایش بالینی سینه: در طی این آزمایش پزشک ناحیه‌ی سینه را مشاهده می‌کند تا بتواند تغییرات غیرعادی در بافت را تشخیص دهد. اگر احتمال ابتلا به کیست سینه وجود داشته باشد معمولا پزشک از بیمار می‌خواهد چندهفته صبر کند.  سپس در مرحله‌ای دیگر از چرخه‌ی قاعدگی، برای آزمایش تغییرات کیست به مطب مراجعه کند.

ماموگرافی: اگر پزشک بافتی غیرعادی در سینه مشاهده کند، برای تشخیص دقیق‌تر از ماموگرافی (عکس‌برداری با اشعه‌ی ایکس) استفاده می‌کند.

سونوگرافی: در سونوگرافی از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از بافت درونی سینه استفاده می‌شود. سونوگرافی و ماموگرافی برای تشخیص عارضه‌ی کیست سینه تجویز می‌شوند. ولی سونوگرافی برای تشخیص اینکه کیست حاوی مایع است یا خیر استفاده می‌شود.

بیوپسی سینه: اگر عکس‌برداری‌های ماموگرافی و سونوگرافی عادی باشد اما پزشک هنوز به بی‌خطر بودن کیست شک داشته باشد، برای اطمینان از روش بایوپسی استفاده می‌شود. روشی که طی یک فرایند جراحی، قسمتی از بافت توده برداشته می‌شود.

تشخیص کیست سینه

تشخیص کیست سینه

علائم کیست سینه (فیبروستیک سینه)

بیشتر زنان هستند که عارضه‌ی کیست سینه را تجربه می‌کنند. معمولا بسیاری از مبتلایان به این عارضه هیچ علامتی ندارند اما در برخی از مبتلایان نشانه‌های مختلفی دیده می‌شود. علائم وجود کیست پستان معمولاً پیش از پریود ماهانه در بافت سینه احساس شده و در پایان دوره کاهش می‌یابد.

 • ورم
 • درد و حساس شدن پستان
 • ضخیم شدن بافت و بروز تغییرات بافت در هر دو سینه
 • وجود توده در هنگام لمس پستان‌ها
 • بزرگ شدن سینه
 • التهاب سینه
 • تغییر رنگ پستان
 • وجود ترشحات پستانی
 • احساس درد در زیر بغل
 • تغییرات ماهیانه پستان‌ها

در صورت داشتن علائم زیر سریعا به متخصص زنان مراجعه کنید:

 • تغییرات خاصی در سینه‌ها مانند حس شدن توده‌هایی درون بافت که به مرور زمان رفع نشود
 • درد سینه‌ها که بعد از تمام شدن عادت ماهیانه از بین نمی‌رود
 • وجود توده‌ای در سینه که با گذشت زمان در حال بزرگ‌تر شدن باشد

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و ویزیت پزشک آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

درمان کیست سینه | کیست پستان چگونه درمان می‌شود؟

اگر نشانه‌های بیماری در فرد خفیف باشد معمولا به درمان خاصی نیازی ندارد. اگر کیست‌ پستان بزرگ باشد و دردهای شدیدداشته باشد، نیازمند درمان است و باید سریع معالجه شود.
پزشکان متخصص برای درمان کیست سینه معمولا از دو راه استفاده می‌کنند:

بیوپسی سوزنی: در این روش پزشک با استفاده از سوزنی بسیار باریک، مایع درون کیست را تخلیه می‌کند. این روش تخلیه، باعث کاهش درد و ناراحتی ناشی از وجود کیست سینه می‌شود.

جراحی: در مواقعی نادر، برای از بین بردن کیست فیبروستیک پستان ممکن است به جراحی نیاز باشد.

بخوانید : ترشحات واژن | نکات مهم از علائم تا درمان ترشحات طبیعی و غیر طبیعی واژن

رژیم غذایی، اضطراب و هیجان بی‌مورد در تشدید دردهای کیست سینه موثر هستند. همچنین عواملی چون مصرف کافئین مانند کاکائو، نوشابه‌های گازدار، قهوه و مواجه با استرس و اضطراب می‌تواند دردرا افزایش دهند.
پس ضروری  است که در درمان زنان مبتلا به کیست پستان به آنها اطمینان داده شود مشکلی وجود ندارد. و کیست پستان یک عارضه عادی و قابل درمان است. همین اطمینان دادن به بیمار تا حدودی از استرس فرد مبتلا را کاهش می‌دهد.
در صورتیکه بیمار برای کاهش درد نیازمند دارو باشد، با تجویز ترکیبات “ویتامین ای” می‌توان آن را تسکین داد.
معمولا برای درمان نیاز به جراحی نیست. مگر در مواردی  شدید که پزشک مجبور شود قسمتی که کیست سینه دردناک در آن قرار دارد خارج کند. البته جراحی بسیار نادر اتفاق می‌افتد و درصد انگشت شماری نیازمند جراحی هستند. اکثر مبتلایان به روش درمان‌های ابتدایی و دارویی پاسخ می‌دهند.

درمان کیست سینه با دارو

درمان کیست سینه با دارو

چند راه ساده برای کاهش عوارض کیست پستان

با تغییر سبک زندگی و  رعایت نکاتی ساده، عوارض علائم کیست فیبروستیک و درد ناشی از آن را کاهش دهید.
در ابتدا مصرف کافئین را تا حد ممکن کاهش دهید. زنان زیادی گزارش داده‌اند که این تغییر در رژیم غذایی‌شان باعث کاهش درد سینه‌ها در دوران قاعدگی شده است.کم کردن میزان چربی مصرفی نیز می‌تواند نقشی مثبت در کاهش علائم این عارضه داشته باشد.
اگر از قرص‌های هورمونی استفاده می‌کنید و علائم فیبروستیک را مشاهده کردید، حتماً با پزشک متخصص صحبت کنید. پژوهش‌های پزشکی مشخص کرده‌اند که مصرف ویتامین E نیز می‌تواند باعث کاهش علائم این اختلال شود.

تفاوت کیست پستان و سرطان سینه

کیست سینه معمولاً علائمی مشابه با کیست‌های سرطانی دارد و به همین دلیل مبتلایان  را نگران می‌کند. در صورت مشاهده‌ی علائمی مانند درد و وجود توده‌ای در بافت سینه، حتماً با پزشک متخصص مشورت نمایید. کیست‌های سرطانی معمولاً سفت و از جنس بافت سینه هستند. اما کیست‌های فیبروستیک از مایع برخوردارند.
ابتلا به کیست سینه احتمال مبتلا شدن به سرطان سینه را افزایش نداده و بین این‌دو هیچ ارتباطی وجود ندارد.
خوشحالیم که تا انتهای مطلب همراه ما بودید. اگر سوالی بدون پاسخ ماند در دیدگاه ثبت کنید تا در اسرع وقت از متخصصان “ازپزشک” پاسخ  بگیرید.
ما در این مطلب ازپزشک سعی کردیم هر موردی که مربوط به این بیماری است را بررسی کنیم. از اینکه نظرتان در رابطه با مطالب مجله را درد دیدگاه درج می‌کنید از شما صمیمانه سپاسگزاریم.

منابع علمی این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.