روانشناسی

روش‌های مقابله با ترس از ارتفاع

روش‌های مقابله با ترس از ارتفاع

ترس از ارتفاع

افراد مبتلا به آکروفوبیا ترس از ارتفاع دارند. فوبیای ارتفاع زمانی است که فرد در موقعیت هایی که شامل ارتفاعاتی مانند قرار گرفتن در یک ساختمان بلند یا استفاده از نردبان دچار هراس شدید میشود. مانند سایر فوبیاهای خاص، آکروفوبیا با درمان روانشناختی به نام مواجهه درمانی و دارو درمانی قابل درمان است. شما میتوانید روش های مقابله با ترس از ارتفاع را از یک متخصص سلامت روان فرا بگیرید و با این ترس در زندگی خود مقابله کنید.

 

علائم آکروفوبیا

برخی از افراد هنگام توصیف این ترس از کلمه “سرگیجه” استفاده می کنند، اما سرگیجه یا احساس ناخوشایند چرخیدن در واقع فقط یکی از علائم آکروفوبیا است. علائم دیگر می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • احساس نیاز به خزیدن روی چهار دست و پا، زانو زدن یا پایین آمدن بلافاصله هنگامی که از سطح زمین بلند می شوید.
 • لرزش
 • تعریق
 • احساس ترس یا فلج شدن
 • تپش قلب را تجربه می کنید.
 • گریه کردن یا فریاد زدن
 • یک حمله پانیک تمام عیار همراه با تنگی نفس
 • سردرد و سرگیجه زمانی که از سطح زمین بلند می شوید.
 • درد قفسه سینه
 • ترس از دست دادن کنترل
 • غیرواقعی شدن یا مسخ شخصیت
 • ترس از مردن

 

فوبیای ارتفاع

فوبیای ارتفاع

 

ترس از ارتفاع چه کسانی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

مانند سایر فوبیاها آکروفوبیا می تواند هر فردی را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد. فوبیای خاص مانند آکروفوبیا بیشتر در کودکان ایجاد می شود و در نوجوانان و بزرگسالان جوان آشکار می شود. زنان بیشتر احتمال دارد به فوبیای خاص مبتلا شوند.

 

پیشنهاد مقاله: دلایل ترس از ازدواج و روش مقابله با آن

افراد مبتلا به آکروفوبیا از چه ارتفاعاتی می ترسند؟

انواع ارتفاع یا موقعیت هایی که افراد مبتلا به آکروفوبیا ممکن است از آنها ترس داشته باشند عبارتند از:

 1. بالا رفتن از یک پله
 2. روی نردبان بودن
 3. استفاده از پارکینگ چند سطحی
 4. روی پل بودن یا عبور از روی آن
 5. سوار شدن بر ترن هوایی
 6. ایستادن در نزدیکی بالکن یا بالای یک ساختمان
 7. نگاه کردن به بیرون از پنجره یک ساختمان بلند

 

درمان ترس از ارتفاع با طب سنتی

تحقیقات نشان داده است که گیاهانی مانند: سنبل الطیب، گل گاوزبان، اسطوخودوس، بادرنجبویه به صورت ترکیب و دمنوش می‌تواند در بهبود فوبیاها کمک کننده باشد.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

درمان دارویی ترس از ارتفاع

برخی از افرادی که با ترس از ارتفاع دست و پنجه نرم می کنند ممکن است بخواهند برای کمک به رفع علائم اضطراب خود از داروهای اضطراب استفاده کنند. در حالی که دارو می تواند به کاهش علائم اضطراب کمک کند اما به عنوان یک درمان مستقل موثر برای فوبیا در نظر گرفته نمی شود و تنها همراه با درمان یا سایر درمان های رسمی توصیه می شود.

 

دیگر درمان ها

آکروفوبیا معمولاً با درمان روانشناختی (روان درمانی) مانند مواجهه درمانی ، درمان مواجهه با واقعیت مجازی ویا درمان شناختی رفتاری قابل درمان است.

 1. مواجهه درمانی: مواجهه درمانی شکل رایجی از درمان روانشناختی است که برای درمان فوبیای خاص استفاده می شود. افراد مبتلا به فوبیا معمولا از موقعیت هایی که شامل چیزی است که از آن می ترسند اجتناب می کنند. به همین دلیل، آنها نمی توانند یاد بگیرند که وقتی با فوبیای خاص خود مواجه می شوند.
 2. درمان مواجهه با واقعیت مجازی (VRET): درمان مواجهه با واقعیت مجازی نوعی درمان روان‌شناختی است که از فناوری برای نشان دادن موقعیت‌های واقعی – اما جعلی – برای کمک به او برای مقابله با موقعیت‌های استرس‌زا و اضطراب‌زا استفاده می‌کند.
 3. درمان شناختی: CBT نوعی درمان روانشناختی است. از طریق صحبت کردن و پرسیدن سوالات، درمانگر یا روانشناس شما کمک می کند دیدگاه متفاوتی به دست آورید. در نتیجه یاد می گیرید که بهتر به استرس و اضطرابی که در مواجهه با چیزهایی که باعث ترس شما می شود پاسخ دهید و با آن کنار بیایید.

 

ترس از ارتفاع شدید

ترس از ارتفاع شدید

 

ترس از ارتفاع چیست؟

آکروفوبیا یک وضعیت سلامت روان است که در آن فرد ترس شدیدی از ارتفاع را تجربه می کند. این یک نوع اختلال اضطرابی است . فرد مبتلا به آکروفوبیا وقتی به ارتفاع بلند فکر می کند یا در ارتفاع قابل توجهی قرار می گیرد ترس و اضطراب شدیدی را تجربه می کند. آن‌ها اغلب از موقعیت‌ها یا مکان‌هایی که شامل ارتفاع هستند اجتناب می‌کنند. مقدار مشخصی از نگرانی در مورد ارتفاع برای همه افراد عادی است و بیشتر افراد زمانی که در ارتفاع قابل توجهی قرار می گیرند بیش از حد معمول محتاط هستند. بسیاری از ما ممکن است احساس ناراحتی یا کمی لرزش داشته باشیم اگر از ارتفاعی بلند، مثلا از روی پل، به پایین نگاه کنیم.

اما افراد مبتلا به ترس از ارتفاع هنگامی که با ارتفاعات مواجه می شوند ترس شدید و غیرمنطقی را تجربه می کنند.

 

پیشنهاد ویژه: فوبیای ترس از کثیفی و راه های مقابله با آن

علت ترس از ارتفاع

هراس از ارتفاع ممکن است ناشی از ترس طبیعی ما از سقوط و مجروح شدن باشد. سکون روی دردی که ممکن است در اثر سقوط از یک مکان بلند ایجاد شود نیز می تواند به ایجاد آکروفوبیا کمک کند. برای افراد عادی است که نسبت به قرار گرفتن در مکان‌های مرتفع بی‌میل باشند اما برای کسانی که آکروفوبیا دارند ترس غیرواقعی و بیش از حد است. آکروفوبیا مانند همه فوبیاها، به نظر می رسد واکنش بیش از حد از پاسخ طبیعی ترس است. برخی از کارشناسان بر این باورند که این ممکن است پاسخی آموخته شده به زمین خوردن قبلی یا واکنش عصبی والدین به ارتفاعات باشد.

مانند تمام اختلالات اضطرابی و فوبیاهای خاص مانند آکروفوبیا نیز در اثر تداخل پیچیده ای از عوامل ایجاد می شود. دانشمندان دقیقاً نمی دانند چه چیزی باعث آکروفوبیا در برخی افراد می شود و در برخی دیگر نه. پاسخ احتمالاً ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی است.

 

سخن پایانی

ترس از ارتفاع می تواند بسیار ناراحت کننده، منزوی کننده و محدود کننده زندگی باشد. اما ممکن است به شما کمک کند بدانید که تنها نیستید. اگر با آکروفوبیا زندگی می کنید کمک در دسترس است. با متخصص سلامت روان خود در مورد تشخیص، تغییرات شیوه زندگی، و گزینه های درمانی موثر مانند مواجهه درمانی، درمان واقعیت مجازی، دارو درمانی، درمان دهلیزی یا انواع دیگر روان درمانی صحبت کنید. با هم می توانید تشخیص و برنامه درمانی مناسبی را که متناسب با سبک زندگی و اهداف شما باشد پیدا کنید.

 

تصویر دکتر فاطمه فولادی

فاطمه فولادی

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر حانیه خوش لهجه ثابت

حانیه خوش لهجه ثابت

روانشناسی بالینی

تصویر دکتر میترا سجادیان

میترا سجادیان

روانشناسی بالینی

تصویر دکتر فرح جعفری

فرح جعفری

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر زینب قاسمیان

زینب قاسمیان

روانشناسی بالینی

تصویر دکتر محدثه قاسمی

محدثه قاسمی

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر هانیه بابایی

هانیه بابایی

روانشناسی بالینی

تصویر دکتر رویا قشقاییان

رویا قشقاییان

روانشناسی بالینی

تصویر دکتر فهیمه نیک بخش

فهیمه نیک بخش

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر سارا سهرابی

سارا سهرابی

روانشناسی بالینی

تصویر دکتر فاطمه غواص معانی

فاطمه غواص معانی

روانشناسی بالینی

تصویر دکتر سیمین رضاوند زایری

سیمین رضاوند زایری

روانشناسی

تصویر دکتر زهرا صابری

زهرا صابری

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر مهرداد ساسانی

مهرداد ساسانی

روانشناسی

تصویر دکتر مهدی رجبی

مهدی رجبی

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر رضا کاکرودی

رضا کاکرودی

روانشناسی بالینی

تصویر دکتر مهدی صفائیان فر

مهدی صفائیان فر

روانشناسی بالینی

تصویر دکتر سحر بهروزیان

سحر بهروزیان

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر داوود لکی

داوود لکی

روانشناسی بالینی

تصویر دکتر زینب شهبازی چناری

زینب شهبازی چناری

روانشناسی عمومی

منابع علمی این مطلب

 1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/acrophobia
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28359010/
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/4781961/
 4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16780401/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.