نحوه صحیح برخورد با بد دھنی کودکان

بد دھنی کودکان

فهرست مطالب

بد دھنی کودکان یکی از رفتارهای ناخوشایندی است که ممکن است در کودکان در سنین مختلف مشاهده شود. این رفتار می‌تواند برای والدین و اطرافیان بسیار ناراحت‌کننده و آزاردهنده باشد. حرف زشت زدن کودکان طبیعی است و بچه ها در یک زمان سنی فحش میدهند. بچه های خردسال اغلب چیزی را که شنیده اند تکرار می کنند. بچه های بزرگتر اغلب می خواهند واکنش والدین خود را آزمایش کنند. اگر کودک شما شروع به استفاده از چند کلمه انتخابی کرده است، چندین تکنیک انضباطی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از استفاده او از زبان نامناسب استفاده کنید.

در این مقاله، به بررسی علل بد دھنی کودکان، نحوه صحیح برخورد با بد دهنی کودک و راه‌های درمان آن می‌پردازیم.

 

علت بد دھنی کودکان

دلایل مختلفی می‌توانند برای بد دھنی کودکان وجود داشته باشند، از جمله:

 • جلب توجه: گاهی اوقات، کودکان برای جلب توجه والدین یا اطرافیان خود بد دھنی می‌کنند. ممکن است آنها متوجه شده باشند که بد دھنی واکنش شدیدی را از سوی بزرگسالان به دنبال دارد، و از این طریق به دنبال جلب توجه بیشتر هستند.
 • تقلید: کودکان از رفتار بزرگسالان و اطرافیان خود تقلید می‌کنند. اگر آنها در خانه یا در محیط اطراف خود شاهد بد دھنی باشند، ممکن است این رفتار را یاد بگیرند و تکرار کنند.
 • ابراز خشم و ناامیدی: گاهی اوقات، کودکان از بد دھنی به عنوان راهی برای ابراز خشم و ناامیدی خود استفاده می‌کنند. ممکن است آنها نتوانند احساسات خود را به طور صحیح بیان کنند و به بد دھنی به عنوان تنها راه حل متوسل شوند.
 • جستجوی قدرت و کنترل: برخی از کودکان برای نشان دادن قدرت و کنترل خود بد دھنی می‌کنند. آنها ممکن است متوجه شده باشند که بد دھنی می‌تواند باعث واکنش منفی از سوی بزرگسالان شود و از این طریق سعی می‌کنند قدرت خود را به رخ بکشند.
 • مشکلات عاطفی و رفتاری: در برخی موارد، بد دھنی می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات عاطفی و رفتاری در کودک باشد. اختلالاتی مانند اضطراب، افسردگی، لجبازی و بیش فعالی-کمبود توجه (ADHD) می‌توانند باعث بد دھنی در کودکان شوند.

 

درخواست نوشتن آزمایش آنلاین دهید!
آزمایش میخوای بدی و نیاز به نسخه اینترنتی آزمایش داری؟ درخواست نوشتن نسخه آزمایش آنلاین ازپزشک داری؟
قبل از درخواست ویزیت، از طریق اپلیکیشن ازپزشک با قیمت خیلی مناسب درخواست نوشتن آزمایش آنلاین بده و بعد از انجام آزمایش با جواب آزمایشت ازپزشک ویزیت بگیر!

 

دشنام دادن راهی برای برقراری ارتباط است

اما دشنام بخشی از زبان ماست. درست مانند سایر کلمات، آنها بیانگر احساسات، افکار و نیات ما هستند. به این معنا، وقتی به فحش دادن کودکان فکر می کنیم، این یک فرآیند یادگیری رشدی است که شامل آزمایش روش های مختلف برای ابراز خود و برقراری ارتباط است. وقتی بچه‌های کوچک‌تر فحش می‌دهند، احتمالاً از شنیدن دنیا و تجربه یادگیری زبان خودشان ناشی می‌شود. وقتی بچه های بزرگتر فحش می دهند، به احتمال زیاد به رشد اجتماعی و عاطفی آنها مربوط می شود زیرا آنها یاد می گیرند که احساسات خود را مدیریت کنند و هویت خود را توسعه دهند .

کودکان تمایل دارند از بزرگسالان الگو بگیرند. بنابراین اگر در خانه در معرض فحش دادن قرار گیرند، احتمال زیادی وجود دارد که از زبانی که می شنوند تقلید کنند. اما اگر آنها آن را از والدین خود (یا خواهر و برادر بزرگتر) نگرفته باشند، تا زمانی که به مدرسه می روند، این کلمات را از بچه های دیگر در زمین بازی خواهند شنید. کودکان همچنین به طور فزاینده ای توسط صفحه نمایش و انواع مختلف رسانه احاطه می شوند. بنابراین نظارت و کنترل والدین در معرض فحش دادن کودکان تقریبا غیرممکن است.

 

حرف زشت زدن کودکان
حرف زشت زدن کودکان

 

با کودک بد دھن چگونه رفتار کنیم؟

اگر فرزند شما بد دھنی می‌کند، مهم است که با صبر و حوصله با او رفتار کنید و واکنش‌های تند و نامناسب نشان ندهید.

برخی از راهکارهای موثر برای برخورد با کودک بد دھن عبارتند از:

 • نادیده گرفتن: اگر بد دھنی کودک برای جلب توجه شما انجام می‌شود، سعی کنید او را نادیده بگیرید. به او نشان ندهید که بد دھنی او شما را تحت تاثیر قرار داده است.
 • تعیین حد و مرز: برای فرزند خود حد و مرزهای مشخصی تعیین کنید و به او بگویید که بد دھنی قابل قبول نیست.
 • تثبیت رفتار خوب: زمانی که فرزندتان رفتار مودبانه‌ای دارد، او را تشویق و تحسین کنید. این کار به او نشان می‌دهد که شما چه رفتاری را از او انتظار دارید.
 • صحبت کردن با کودک: با فرزندتان در مورد بد دھنی صحبت کنید و به او بگویید که چرا این رفتار اشتباه است.
 • آموزش مهارت‌های حل مسئله: به فرزندتان کمک کنید تا راه‌های سالمی برای ابراز خشم و ناامیدی خود یاد بگیرد.
 • جستجوی کمک تخصصی: اگر بد دھنی فرزندتان شدید و مداوم است، از یک متخصص کودک یا روانشناس کمک بگیرید.

 

شما همچنین می توانید در زمینه پیشگیری کار کنید

پاسخ دادن همچنین به معنای قرار دادن برخی استراتژی های پیشگیرانه است. به عنوان مثال، والدین ممکن است با فرزندان خود درباره زبان مورد استفاده در فیلم ها، برنامه های تلویزیونی و موسیقی صحبت کنند. این می تواند شامل یادآوری به کودکان باشد که چگونه اینها اغلب دنیاهای تخیلی ایجاد می کنند و برخی موارد در زندگی واقعی متفاوت هستند.

 

پیشنهاد مقاله: راه های تقویت مهارت های ارتباطی در کودکان

 

راه درمان بد دھنی کودکان

درمان بد دھنی کودکان به علت آن بستگی دارد. در برخی موارد، با صبر و حوصله و استفاده از روش‌های صحیح تربیتی، می‌توان بد دھنی کودک را برطرف کرد. اما اگر بد دھنی نشانه‌ای از مشکلات عاطفی و رفتاری باشد، لازم است که از کمک یک متخصص کودک یا روانشناس استفاده شود. متخصصان با بررسی وضعیت کودک و انجام مصاحبه با او و والدینش، می‌توانند علت بد دھنی را مشخص کنند و یک برنامه درمانی مناسب برای کودک ارائه دهند.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره با متخصص روانشناسی و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره آنلاین دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

آیا باید معنی فحش را به کودک گفت؟

به طور کلی، توصیه نمی‌شود که معنی فحش را به کودک بگویید. این کار می‌تواند باعث شود که کودک کنجکاو شود و این کلمات را بیشتر به کار ببرد. به جای این کار، به کودک بگویید که این کلمات زشت و نامناسب هستند و نباید آنها را به کار ببرد.

 

حرف زشت زدن کودکان

حرف زشت زدن کودکان، رفتاری ناخوشایند است که می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در برخی موارد، کودکان از حرف زشت زدن برای جلب توجه بزرگسالان، تقلید از دیگران، ابراز خشم و ناامیدی یا نشان دادن قدرت و کنترل خود استفاده می‌کنند. همچنین، در برخی موارد، حرف زشت زدن می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات عاطفی و رفتاری در کودک باشد. مهم است که با صبر و حوصله با این رفتار برخورد کنید و به دنبال راه حل‌های مناسب برای رفع آن باشید. به جای تنبیه کودک، با او صحبت کنید و به او بگویید که چرا این رفتار اشتباه است. همچنین به او راه‌های جایگزینی برای ابراز احساسات و نیازهایش آموزش دهید.

در صورت نیاز، از کمک یک متخصص کودک یا روانشناس استفاده کنید.

 

بد دھنی کودکان
بد دھنی کودکان

 

توصیه‌های کاربردی

 • الگوی رفتاری مناسبی برای فرزندتان باشید. کودکان از رفتار بزرگسالان و اطرافیان خود تقلید می‌کنند: اگر شما در خانه بد دھنی می‌کنید، انتظار نداشته باشید که فرزندتان رفتار مودبانه‌ای داشته باشد.
 • با فرزندتان در مورد احساساتش صحبت کنید. به فرزندتان کمک کنید تا احساسات خود را به طور صحیح بیان کند: این کار به او کمک می‌کند تا از بد دھنی به عنوان راهی برای ابراز خشم و ناامیدی خود استفاده نکند.
 • برای فرزندتان وقت بگذارید. با فرزندتان بازی کنید، با او صحبت کنید و به او محبت کنید: این کار به تقویت رابطه شما با فرزندتان و افزایش اعتماد به نفس او کمک می‌کند.
 • صبور باشید. ترک عادت بد دھنی زمان می‌برد: صبور باشید و از تلاش خود دست نکشید.

نکته مهم:

به هیچ وجه نباید کودک را به خاطر بد دھنی تنبیه بدنی کنید. تنبیه بدنی نه تنها موثر نیست، بلکه می‌تواند باعث آسیب‌های روحی و روانی در کودک شود.

 

تشویق زبان محترمانه

 • تحسین فوری : زمانی که کودک خود با احساساتی مانند عصبانیت یا ناامیدی بدون توسل به فحش و ناسزا برخورد می کند، او را بشناسید و تحسین کنید. این رفتار مثبت را تقویت می کند و آنها را تشویق می کند که به ابراز احترام خود ادامه دهند.
 • تمرینات نقش آفرینی : کودک خود را در سناریوهای نقش آفرینی درگیر کنید تا با استفاده از زبان محترمانه در محیط های اجتماعی مختلف تمرین کند. این روش به آنها کمک می کند تا کاربردهای عملی ارتباط مودبانه را درک کنند.

 

پیشنهاد ویژه: ترس های رایج کودکان را بشناسید!

 

چه زمانی به دنبال کمک حرفه ای باشید؟

فحش دادن به خودی خود نشانه اختلال عاطفی نیست. با این حال، اگر کودکتان مشکلات دیگری دارد مثل دروغگویی مزمن، دزدی مزمن، یا مشکل با همسالان غیر از فحش دادن ممکن است فقط یکی دیگر از علائم یک اختلال روانی یا اجتماعی باشد. در این شرایط، با روانشناس خود در مورد این مورد صحبت کنید.

 

نتیجه‌گیری

بد دھنی کودکان یکی از رفتارهای ناخوشایندی است که ممکن است در کودکان در سنین مختلف مشاهده شود. با صبر و حوصله، استفاده از روش‌های صحیح تربیتی و در صورت نیاز، کمک از متخصصان، می‌توان این رفتار را در کودکان برطرف کرد. وقتی نوبت به فحش دادن می‌رسد، بسیاری از بچه‌ها به‌ویژه کودکان فقط کلمات را برای اندازه‌گیری امتحان می‌کنند. آنها در مورد نحوه استفاده از این کلمات و واکنشی که از اطرافیانشان برمی انگیزند کنجکاو هستند. بهترین راه برای نزدیک شدن به فحش دادن یا استفاده از زبان نامناسب، استفاده از این موقعیت ها به عنوان لحظات مربیگری است.

با فرزندان خود در مورد اینکه چگونه انتخاب کلمه آنها می تواند بر افراد اطراف آنها تأثیر بگذارد صحبت کنید. همدلی را تشویق کنید و کلماتی را ترویج کنید که به افراد قدرت می‌بخشد. همچنین می توانید به دنبال کلمات یا عبارات خلاقانه ای بگردید تا به جای کلمات فحش استفاده کنید. مهمتر از همه، نوع انتخاب کلمه ای را که می خواهید فرزندتان انجام دهد را به عنوان یک الگو برایش باشید و توضیح دهید.

 

تصویر دکتر فرح جعفری

فرح جعفری

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر حمیده قاضی مزرعه

حمیده قاضی مزرعه

روانشناسی بالینی

تصویر دکتر فهیمه نیک بخش

فهیمه نیک بخش

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر سیمین رضاوند زایری

سیمین رضاوند زایری

روانشناسی

تصویر دکتر سیده کبری میر بهرسی

سیده کبری میر بهرسی

روانشناسی

تصویر دکتر مهدی صفائیان فر

مهدی صفائیان فر

روانشناسی بالینی

تصویر دکتر میترا سجادیان

میترا سجادیان

روانشناسی بالینی

تصویر دکتر علی صادقی

علی صادقی

روانشناسی

تصویر دکتر مریم شجاعیان

مریم شجاعیان

روانشناسی بالینی

تصویر دکتر سعید علیزاده

سعید علیزاده

روانشناسی

تصویر دکتر رضا کاکرودی

رضا کاکرودی

روانشناسی بالینی

تصویر دکتر زینب قاسمیان

زینب قاسمیان

روانشناسی بالینی

تصویر دکتر آرمین پویافر

آرمین پویافر

روانشناسی بالینی

تصویر دکتر شمسی مبشری نیا

شمسی مبشری نیا

روانشناسی بالینی

تصویر دکتر مهرداد ساسانی

مهرداد ساسانی

روانشناسی

تصویر دکتر آدینه مهدیان ریزی

آدینه مهدیان ریزی

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر داوود لکی

داوود لکی

روانشناسی بالینی

تصویر دکتر سارا سهرابی

سارا سهرابی

روانشناسی بالینی

تصویر دکتر سمانه سیف یان

سمانه سیف یان

روانشناسی عمومی

تصویر دکتر دکتر عظیم دارایی فاضلی

دکتر عظیم دارایی فاضلی

روانشناسی عمومی

سوالات متداول

چه زمانی حرف زشت زدن کودکان نگران‌کننده می‌شود؟

اگر حرف زشت زدن کودک مداوم و شدید باشد، یا اگر همراه با سایر مشکلات رفتاری مانند پرخاشگری، لجبازی یا بی‌قراری باشد، می‌تواند نگران‌کننده باشد.

چگونه می‌توان به کودکی که حرف زشت می‌زند کمک کرد؟

با صبر و حوصله با کودک صحبت کنید، به او بگویید که چرا این رفتار اشتباه است، به او راه‌های جایگزینی برای ابراز احساسات و نیازهایش آموزش دهید و در صورت نیاز از کمک یک متخصص کودک یا روانشناس استفاده کنید.

چه چیزی را نباید به کودکی که حرف زشت می‌زند گفت؟

نباید به کودک توهین کنید، او را سرزنش کنید یا او را تنبیه بدنی کنید. این کارها می‌تواند مشکل را بدتر کند.

منابع علمی این مطلب

 1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/bad-breath-in-kids
 2. https://wearebitesize.com/causes-of-bad-breath-in-kids-how-to-fix-it/
 3. https://foxkidsdentistry.com/blog/kids-halitosis-bad-breath-causes/
 4. https://medium.com/wise-woman-within/why-dont-we-let-our-kids-swear-bc70707ab91b
 5. https://www.bbc.com/news/education-57419263.amp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس Turnstile CloudFlare مورد نیاز است که مشمول سیاست حفظ حریم خصوصی CloudFlare و شرایط استفاده است.

برای دیدن نوشته هایی که به دنبال آن هستید تایپ کنید