غیر پزشکی, اخبار سلامت

پارگی دیسک کمر

پارگی دیسک کمر

پارگی دیسک کمر

پارگی دیسک کمر چیست؟

ستون فقرات از مجموعه‌ ای استخوان ‌های  به هم متصل به نام مهره ‌ها تشکیل شده و دیسک هم ترکیبی از بافت ‌های همبند قوی است که یک مهره را روی مهره دیگر نگه می ‌دارد. به نوعی دیگر می توانیم بگوییم که دیسک کمر همانند یک بلبرینگ  عمل می کند به این صورت که هسته در داخل حلقه دیسک می چرخد. حلقه دیسک هم به مهره ها وصل است به همین دلیل این بلبرینگ زنده می تواند باعث حرکات ستون مهره ها بشود.

پارگی دیسک کمر چیست؟ و چگونه اتفاق می‌افتد؟

پارگی دیسک کمر چیست؟ و چگونه اتفاق می‌افتد؟

اما پارگی دیسک کمر چگونه اتفاق می افتد ؟ باید بگوییم که پارگی دیسک کمر زمانی رخ می دهد  که در یکی از حرکات ستون مهره ها، حلقه دیسک ترک بخورد که در این زمان اصطلاحا گفته می شود که دیسک دژنره ساییده شده است. ممکن است در این حرکات شکافی که در حلقه دیسک ایجاد شده است بزرگ تر شود و محتویات دیسک به بیرون از حلقه دیسک برود و روی اعصاب فشار وارد کند. متاسفانه علت اصلی پارگی دیسک کمر هم مشخص نیست و اصلی ترین عامل آن به استعداد ژنتیکی ارتباط دارد.

هر چه سن بالاتر می رود مرکز دیسک ممکن است مقداری از آب خود را از دست بدهد و خشک ‌تر شود. دیسک کمر می ‌تواند روی اعصاب ستون فقرات فشار وارد کند و باعث ایجاد بی حسی، سوزن شدن، درد و یا ضعف پا شود. متاسفانه امروزه هم با توجه به وجود بی ‌تحرکی، پارگی دیسک کمر به بیماری شایعی تبدیل شده و افراد زیادی را درگیر خود کرده است. معمولا بین ۸۰ تا ۹۰ درصد از افراد مبتلا به دیسک کمر، بدون نیاز به جراحی بهبود پیدا می کنند ولی اگر درد بعد از درمان بدون جراحی همچنان ادامه داشته باشد ، ازپزشک ممکن است جراحی را پیشنهاد می کند.

یکی از خدمات فوق‌العاده سامانه از پزشک که باعث محبوبیت آن در بین بیماران و پزشکان عزیز شده است امکان دریافت ویزیت پزشک آنلاین و یا مشاوره پزشک تصویری می‌باشد در واقع سامانه ازپزشک با قرار دادن این خدمات ارزشمند در سامانه خود باعث شده تا در هر مکانی و هر زمانی بتوانید به راحتی از این خدمات استفاده نمائید. فقط کافی است همین الان اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات این مجموعه برخوردار شوید.

دربافت مشاوره آنلاین در رابطه با پارگی دیسک کمر

ما در این مطلب از مجله سلامتی ازپزشک ، در رابطه با پارگی دیسک کمر صحبت خواهیم کرد. چنانچه به ویزیت پزشک آنلاین نیاز دارید می توانید با نصب اپلیکیشن ازپزشک بر روی گوشی همراه خود ، از بهترین متخصصان مشاوره بگیرید و در خانه ، ویزیت پزشک آنلاین داشته باشید. شاید  با جستجو در اینترنت بتوانید پزشک متخصص زیادی پیدا کنید و با هر کدام از آنها به هر طریقی ارتباط بگیرید ، اما باید بدانید که لازمه اطمینان به پزشک متخصص و ویزیت پزشک آنلاین ، داشتن تجربه کافی، اعتماد به موسسات معتبر، توجه به گستردگی ارتباط پزشک با سایر اعضای سیستم درمانی  چون آزمایشگاه ها، تجهیزات تشخیصی و سایر متخصصان است .

به همین دلیل سامانه آنلاین ازپزشک با داشتن بهترین پزشکان و متخصصان برای مشاوره تلفنی با بهترین دکترها ، کار را برای تمامی کاربران راحت کرده است. شما با استفاده از خدمات آنلاین ازپزشک می توانید در کمترین زمان و بدون داشتن کوچکترین دغدغه ای جز بیماری، اولین نوبت خالی پزشک متخصص را ثبت کنید و در زمان درست و در آرامش خانه  ویزیت پزشک آنلاین داشته باشید.

همچنین می‌توانید میانگین زمان انتظار را در صفحه پزشک مورد نظر خود مشاهده کنید که این مقدار، قطعا کمتر از زمان انتظار در مطب، ترافیک شهری و آلودگی است و بدون کوچکترین اتلاف وقتی در خانه ویزیت می شوید.

بی شک ممکن است شما و یا اطرافیانتان، دریافت نوبت از بیمارستان ‌ها و مراکز درمانی را که بسیار دشوار و خسته کننده است را تجربه کرده باشید. در برخی زمان ها هم برای دریافت نوبت از مراکز درمانی لازم است تا به صورت حضوری به آن ها مراجعه کنید و ساعت ها در انتظار بمانید، اما با استفاده از اپلیکیشن ازپزشک دیگر به مراجعه حضوری نخواهید داشت. می توانید در آرامش خانه بدون مراجعه حضوری به مراکز درمانی،  ویزیت پزشک آنلاین و مشاوره تلفنی را  ثبت کنید و از پزشک متخصص مشاوره درمانی دریافت کنید.

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

علائم پارگی دیسک کمر

علائم پارگی دیسک کمر

پارگی دیسک کمر ممکن است در خط وسط در طرف راست یا چپ، همچنین در داخل سوراخ بین مهره ها ایجاد شود. این پارگی علامت هایی چون کمر درد و درد سیاتیک به همراه دارد.
درد کمر زمانی ایجاد می‌شود که دیسک پاره شده و دیسک دژنره رشته های حساس به درد که در کمر قرار دارد را تحریک ‌کند. در این حالت هنوز دیسک روی ریشه های عصبی فشار نیاورده است .

همانگونه که پیش تر به آن اشاره کردیم، استعداد ژنتیک از اصلی ترین عوامل ایجاد پارگی دیسک کمر محسوب می شود. تعدادی ژن در پدیده پارگی دیسک ، دخیل هستند و تخمین زده می شود که این شرایط تقریبا ۷۵ درصد منشأ وراثت داشته باشد.

پیشنهاد ویژه: مطالعه مقاله کمر درد

عامل‌هایی که باعث پارگی دیسک کمر می‌شود

با این حال چند عامل دیگر هم در این عارضه نقش دارند که در ادامه عنوان می کنیم :

  1. کم آبی. کم آبی و کمبود آب بدن و دیسک کمری باعث دژنراسیون و فرسایش دیسک کمر می شود. طی تحقیقاتی دیسک های برداشته شده ۱۸ بیمار که تحت عمل جراحی دیسک های L4-5 یا L5-S1 قرار گرفتند را بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که میزان آکوآپورینAquaporin-I   با کم آبی دیسک در ام آر آی ارتباط دارد.
  2. فشار بر روی ستون فقرات . فتق دیسک تنها در زمینه بیماری دژنراسیون رخ نمی دهد. عده ای از بیماران مبتلا به پارگی دیسک کمر فاقد شواهد دژنراسیون شدید دیسک شامل تغییر در پروتئوگلیکان و از دست رفتن آب در هسته دیسک است.
    در این موارد ، فتق دیسک در نتیجه اضافه بار وارد شده به ستون فقرات اتفاق می افتد. اضافه بار استاتیک و دینامیک یعنی اضافه بار در حالت بدون حرکت ستون فقرات و هنگامی که ستون فقرات به جلو وعقب خم می شود دیسک را در معرض خطر فتق یا پارگی قرار می دهد.
  3. سیگنال های التهابی به این معنا : وجود و اثرات عفونتPropionibacterium acnes ، پیدایش محیط اسیدی و تغییرات ریز ساختاری در ریشه عصب.

اگر به اطلاعات بیشتری دز زمینه دیسک کمر و روشهای درمان آن نیاز دارید پیشنهاد ما به شما عزیزان مطاله مقاله ویزیت پزشک متخصص دیسک کمر است تا اطلاعات کامل و جامعی در این باره به دست آورید

منابع علمی این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.