پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان

فهرست مطالب

پوسیدگی دندان مناطق آسیب دیده هستند که اغلب به سوراخ هایی در مینای دندان یا سطح خارجی دندان شما تبدیل می شوند
علائم پوسیدگی دندان به نوع حفره و شدت پوسیدگی دندان بستگی دارد. هنگامی که یک پوسیدگی برای اولین بار ایجاد می شود، احتمالاً حتی نمی دانید که وجود دارد.

هنگامی که بزرگتر می شود، ممکن است این موارد را تجربه کنید:

دندان درد
درد هنگام گاز زدن
حساسیت به گرما، سرما و شیرینی جات
سوراخ های قابل مشاهده یا لکه های سیاه روی دندان های شما

پوسیدگی دندان چگونه ایجاد می شوند؟

پوسیدگی دندان چگونه ایجاد می شوند؟

سطح سخت یا مینای دندان شما ممکن است به مرور زمان آسیب ببیند. باکتری ها، ذرات غذا و اسیدهای طبیعی یک لایه چسبناک به نام پلاک تشکیل می دهند که دندان های شما را می پوشاند. اسید موجود در پلاک در نهایت شروع به از بین بردن مینای دندان می کند. هنگامی که اسید مینای دندان شما را می خورد، شروع به آسیب رساندن به عاج زیرین می کند. عاج دومین لایه نرم تر دندان شما است که راحت تر آسیب می بیند.

اگر پوسیدگی دندان شما بدون درمان ادامه یابد، ممکن است پالپ یا داخل دندان شما تحت تاثیر قرار گیرد. پالپ دندان شما رگ های خونی و اعصاب را در خود جای می دهد. هنگامی که پوسیدگی به پالپ گسترش می یابد، می تواند باعث آسیب عصبی شود. آسیب عصبی منجر به درد، تحریک و تورم می شود. هنگامی که پوسیدگی دندان پیشرفته می شود، ممکن است چرک در اطراف دندان ایجاد شود زیرا سیستم ایمنی بدن شما تلاش می کند با پوسیدگی مبارزه کند. این تجمع چرک باعث ایجاد تورم یا ابسه می شود.

یکی از خدمات فوق‌العاده سامانه از پزشک که باعث محبوبیت آن در بین بیماران و پزشکان عزیز شده است امکان دریافت ویزیت پزشک آنلاین و یا مشاوره پزشک تصویری می‌باشد در واقع سامانه ازپزشک با قرار دادن این خدمات ارزشمند در سامانه خود باعث شده تا در هر مکانی و هر زمانی بتوانید به راحتی از این خدمات استفاده نمائید. فقط کافی است همین الان اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات این مجموعه برخوردار شوید.

درمان بستگی به شدت پوسیدگی دندان شما دارد.

پرکننده ها

دندانپزشک شما ممکن است از یک پرکننده برای ترمیم سوراخ در دندان شما استفاده کند. پرکننده ها را می توان از مواد مختلفی از جمله آمالگام (فلز) یا کامپوزیت (رزین) تهیه کرد. در حین پر کردن، دندانپزشک بخش پوسیده دندان شما را با استفاده از مته برمی دارد و سوراخ را با مواد پر می کند. در صورتی که نیاز به برداشتن مقدار زیادی از دندان شما باشد از روکش استفاده می شود. تاج ها به صورت سفارشی از فلز یا چینی ساخته می شوند. آنها معمولا تمام سطح بالای دندان شما را می پوشانند.

کانال های ریشه و استخراج

اگر پوسیدگی به داخل دندان شما برسد، ممکن است کانال ریشه (اندو) لازم باشد. کانال های ریشه شامل برداشتن عصب آسیب دیده دندان شما و جایگزینی آن با پر کردن است. برخلاف تصور رایج، کانال‌های ریشه دردناک‌تر از پر کردن‌های معمولی نیستند.

اگر دندان شما قابل ترمیم نباشد، دندانپزشک شما کشیدن دندان را انجام می دهد.

فلوراید

فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است که می تواند مینای دندان شما را تقویت کند. دندان های شما را در برابر پوسیدگی ناشی از اسیدها و باکتری ها مقاوم تر می کند. درمان های فلوراید همچنین می توانند علائم اولیه پوسیدگی دندان را کم کنند.
[11:37, 04/10/2022] Vida: درمان پوسیدگی

پوسیدگی دندان‌ها بسته به شدت و گستردگی آن به روش‌های مختلفی قابل درمان است.

پیشنهاد ویزه: مطالعه مقاله جلوگیری از پوسیدگی دندان

پر کردن دندان

در صورتی که پوسیدگی گسترده نباشد، روش استاندارد برای درمان خرابی دندان، پر کردن دندان است. در این روش، بخش پوسیده‌ی دندان با مته برداشته شده و با یک ماده ترمیمی مانند آلیاژ نقره، طلا، سرامیک یا یک رزین کامپوزیتی جایگزین می‌شود. مواد ترمیمی بی‌خطر هستند. نگرانی‌هایی در مورد بی‌خطر بودن آمالگام نقره‌ای مبتنی بر جیوه مطرح شده، اما با هیچ گونه شواهد قابل اعتباری به اثبات نرسیده است. حساسیت به آمالگام نقره‌ای و سایر مواد ترمیمی نادر می‌باشد.
روکش:

اگر پوسیدگی گسترده و ساختار باقیمانده‌ی دندان محدود باشد، از روکش استفاده می‌شود. در صورت نیاز به روکش، ناحیه‌ی پوسیده یا ضعیف شده‌ی دندان برداشته و ترمیم می‌شود و روکش بر روی باقیمانده دندان قرار می‌گیرد. روکش‌ها از طلا، سرامیک یا سرامیک متصل به فلز ساخته شده‌اند.
عصب کشی

اگر پوسیدگی باعث از بین رفتن عصب یا مغز دندان شود، عصب کشی انجام خواهد شد. در طول این روش، مرکز دندان (شامل اعصاب، رگ‌های خونی و بافت‌ها) همراه با قسمت‌های پوسیده‌ی دندان برداشته می‌شوند. سپس ریشه‌ها با یک ماده مسدودکننده پر می‌شوند. در صورت لزوم می‌توان بر روی دندان پر شده روکش قرار داد. هزینه و قیمت عصب کشی دندان با توجه به شدت مشکل ایجاد شده و وضعیت دندان آسیب دیده متفاوت می باشد.

کشیدن دندان:

کشیدن دندان:

اگر دندان‌ها به شدت پوسیده شده باشند بطوری که نیاز به کشیدن دندان باشد، ممکن است با روش‌های دیگر جایگزین گردند. این کار می‌تواند به معنی استفاده از بریج ،ایمپلنت یا دندان مصنوعی باشد. بریج‌ها بطور معمول متشکل از سه یا تعداد بیشتری دندان مصنوعی متصل شده به هم هستند. بریج به محل خود چسبیده شده و بیرون نمی‌آید. در ایمپلنت، یک میخ تیتانیومی وارد استخوان نگهدارنده دندان می‌شود و با استخوان جوش می‌خورد و محکم در جای خود ثابت می‌شود. پس از آن، یک دندان مصنوعی را می‌توان به این میخ متصل کرد. می‌توان چندین دندان را با استفاده از ایمپلنت تعویض کرد. دندان‌های مصنوعی نوعی ست دندانی کامل یا جزئی هستند. این دندان‌ها معمولاً در کنار دندان‌های مجاور با استفاده از گیره یا تثبیت کننده‌های شیمیایی مختلف ثابت می‌شوند. می‌توان از ایمپلنت نیز به منظور ثابت نگه داشتن دندان‌های مصنوعی استفاده کرد که ممکن است بصورت پیچی یا ضربه‌ای باشند.

چندین درمان جدید در حال پیشرفت هستند. در یک تکنیک آزمایشگاهی، از نور فلورسنت برای تشخیص دندان خراب پیش از اینکه با روش‌های معمول مانند رادیوگرافی دندان یا معاینه دندانپزشکی قابل تشخیص باشد، استفاده می‌شود. در بسیاری از موارد، در صورتی که پوسیدگی زودهنگام تشخیص داده شود، می‌توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد.
محققین همچنین در حال کار بر روی پرکننده‌های هوشمند هستند تا با آزادسازی تدریجی فلوراید در طول زمان در اطراف مواد پرکننده و دندان‌های مجاور از پوسیدگی بیشتر جلوگیری کنند.

برای جلوگیری از تشکیل حفره ها و پوسیدگی دندان چه کاری می توانم انجام دهم؟

برای جلوگیری از تشکیل حفره ها و پوسیدگی دندان چه کاری می توانم انجام دهم؟

مراقبت از دندان ها بهترین راه برای جلوگیری از پوسیدگی است. پیشگیری در خانه شروع می شود، اما معاینات منظم دندانپزشکی نیز ضروری است. برای جلوگیری از پوسیدگی، نکات زیر را برای بهداشت دهان و دندان رعایت کنید:

از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید. فلوراید می تواند پوسیدگی دندان را متوقف کرده و حتی آن را معکوس کند و آن را به سلاحی قدرتمند در مبارزه با پوسیدگی دندان تبدیل کند.
دندان های خود را حداقل دو بار در روز مسواک بزنید، یک بار صبح و یک بار قبل از خواب. اگر می توانید بعد از غذا نیز دندان های خود را مسواک بزنید.
برای از بین بردن ذرات غذا و جلوگیری از تجمع پلاک، روزانه بین دندان های خود نخ دندان بکشید.
به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید.

از خوردن تنقلات مکرر خودداری کنید و مقدار غذاهای شیرین و چسبناکی که می خورید را محدود کنید. خوردن میان وعده می تواند منبع تقریباً ثابتی از پوسیدگی دندان ایجاد کند. غذاها و نوشیدنی های قندی، گازدار نیز می توانند به مینای دندان آسیب برسانند.
اگر از میان وعده استفاده می کنید، پس از آن دهان خود را با یک نوشیدنی بدون شیرینی بشویید تا ذرات غذا و باکتری ها را از دهانتان پاک کنید.

مراقبت خوب از دندان ها و لثه ها بخش مهمی از سالم ماندن است. تجمع باکتری در دهان می تواند خطرناک باشد. این باکتری می تواند از دهان شما وارد جریان خون شما به قلب شما شود، جایی که می تواند باعث اندوکاردیت شود. برخی تحقیقات همچنین باکتری های دهان را با خطر بیماری قلبی، گرفتگی عروق و سکته مرتبط می دانند.

از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت ویزیت و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

علت ایجاد حفره در دندان های شیری چیست؟

حفره ها و‌ پوسیدگی نقاط ضعف در مینای دندان کودک هستند. در طول روز، یک پوشش چسبنده از پلاک روی دندان ها تشکیل می شود و قندهای موجود در غذاهایی که کودک شما می خورد را به دام می اندازد.

اگر این ماده به درستی از روی دندان‌ها پاک نشود، باکتری‌های موجود در پلاک اسیدهایی را آزاد می‌کنند که مینای دندان را می‌شکند و سوراخ‌هایی (حفره) در دندان ایجاد می‌کند.

علل دیگر عبارتند از:

عادات مسواک زدن
مسواک نکردن به اندازه کافی باعث می شود که قندها روی دندان بنشینند و به اسید تبدیل شوند. اسیدها می توانند تا 20 دقیقه بعد از هر میان وعده یا وعده غذایی، بدون توجه به اندازه، به دندان ها حمله کنند.
انتخاب های غذایی
خوردن مقدار زیادی غذاهای شیرین یا خوردن مکرر در طول روز ممکن است باعث تجمع اسید روی دندان و ضعیف شدن مینای دندان شود.
استفاده از بطری
کودکان نوپا که با بطری به خواب می روند، آب میوه را از بطری می نوشند یا از بطری ها به عنوان پستانک استفاده می کنند، ممکن است دچار حفره شوند. پوسیدگی ناشی از بطری ها اغلب روی دو دندان جلویی وسط تأثیر می گذارد.
ژنتیک
برخی از بچه ها ممکن است بیشتر مستعد پوسیدگی باشند زیرا مینای دندان ضعیف تری دارند یا برخی از عوامل ژنتیکی دیگر مانند تولید بزاق کم یا شکل دندان دارند.

اگر نیاز به دریافت مشاوره آنلاین در زمینه پوسیدگی دندان را دارید کافی است اپلیکیشن از پزشک را نصب واز خدمات فوق‌العاده آن استفاده نمائید.

منابع علمی این مطلب

https://www.healthline.com/health/dental-cavities

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس Turnstile CloudFlare مورد نیاز است که مشمول سیاست حفظ حریم خصوصی CloudFlare و شرایط استفاده است.

برای دیدن نوشته هایی که به دنبال آن هستید تایپ کنید