ارولوژی

درمان واریکوسل و تشخیص آن با ویزیت پزشک در منزل

درمان واریکوسل و تشخیص آن با ویزیت پزشک در منزل

درمان واريكوسل با ويزيت پزشک در منزل

واریکوسل به یچ خوردگی سیاهرگ ‌های بالای بیضه گفته می شود و  این بیماری یکی از شایع ترین دلایل کاهش تولید اسپرم، همچنین معیوب شدن و تقلیل کیفیت اسپرم بوده و منجر به ناباروری در مردان می‌شود. جای نگرانی نیست چرا که همه مبتلایان به بیماری واریکوسل با چنین مشکلاتی مواجه نمی شوند و این بیماری در باروری آنها اثر گذار نخواهد شد. در واقع واریکوسل یکی از دلایل رایج ولی قابل اصلاح ناباروری مردان بوده و خوشبختانه به سادگی توسط پزشک قابل تشخیص است و با اقدامات درمانی به موقع که معمولاً جراحی می‌باشد، رفع می‌ گردد. ما در این مطلب به موضوع درمان واریکوسل و تشخیص آن با ویزیت پزشک در منزل اشاره خواهیم کرد. با این حال پیشنهاد می کنیم قبل از خواندن این مطلب برای داشتن مشاوره آنلاین هم اپلیکیشن ازپزشک را بر روی گوشی همراه خود نصب کنید و در هر زمان و مکان از بهترین متخصصان مشاوره دریافت کنید.قطعا در زمان مراجعه به پزشک برای ویزیت ، مشکلات زیادی چون ترافیک و شلوغی مطب را تجربه کرده ایم و به همین دلیل می دانیم که چقدر خسته کننده است.

برای حل تمامی مشکلات، ویزیت پزشک در منزل می تواند بهترین راه باشد. شما در هر زمان و هر مکان می توانید با استفاده از اپلیکیشن ازپزشک و یا وب سایت ازپزشک ، از پزشک متخصص در سایت مشاوره بگیرید و با استفاده از بخش جستجو و فیلترهای موجود در اپلیکیشن و یا سایت ویزیت آنلاین ، بهترین پزشک متخصص را جستجو کنید و با کلیک بر روی ویزیت شو مراحل مشاوره آنلاین و یا ویزیت پزشک متخصص را انجام دهید. همچنین با استفاده از برنامه کاری پزشکان آنلاین می توانید در زمان های تعیین شده وقت بگیرید و از خدمات ویزیت پزشک در منزل ازپزشک بهره ببرید. ازپزشک با ایجاد صفحاتی چون مشاهده نظرات دیگر بیماران با پزشک منتخب، این امکان را به شما می دهد که  مشاوره آنلاین را با شناسایی بهترین دکتر انجام دهید و نوبت دریافت کنید.

پیشنهاد مقاله : حل مشکلات جنسی و زناشویی با مشاوره آنلاین خانواده

تشخیص واریکوسل با ویزیت پزشک در منزل

تشخیص واریکوسل با ویزیت پزشک در منزل

 

واریکوسل چیست ؟

همانگونه که عنوان کردیم، واریکوسل یا همان واریس بیضه، بزرگ شدن وریدهای داخل بیضه بوده و اکثرا در سمت چپ کیسه بیضه و بسیار بندرت در سمت راست کیسه بیضه ایجاد می شود.

واریکوسل فقط در کیسه بیضه رخ داده و بسیار شبیه به رگ های واریسی است.  این بیماری می تواند منجر به کاهش تولید و کیفیت اسپرم شود و حتی ناباروری در مردان را افزایش دهد. همچنین این بیماری می تواند به تورم ، کوچک شدن بیضه و گاهی درد منجر شود و کیفیت زندگی را تا حد زیادی کاهش دهد. واریس بیضه یا واریکوسل نسبتاً متداول است و در ۱۵٪ از مردان رخ می دهد. در حقیقت واریکوسل عامل اصلی ناباروری در مردان است و در ۴۰٪ از مردان با تعداد اسپرم کم مشاهده می شود. همچنین این بیماری در مردان ۱۵ تا ۲۵ ساله شایع تر است. البته لازم به ذکر است که همه نوع از واریکوسل بر تولید اسپرم تأثیر نمی گذارند و برطرف می شوند.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

 

تشخیص واریکوسل با ویزیت پزشک در منزل

پزشک متخصص می تواند واریکوسل را در طی معاینات بدنی تشخیص دهد. به همین دلیل در زمان مراجعه ممکن است پزشک از شما بخواهد تا لخت بشوید و سرپا بایستید. هنگامی که ایستاده اید، ممکن است پزشک از شما بخواهد که یک نفس عمیق بکشید، آن را نگه دارید و پایین بیاورید، مانند فشاری که در حین اجابت مزاج در شما وجود دارد. در این زمان پزشک بدن شما را معاینه می کند و چنانچه واریکوسیل وجود داشته باشد ، تحمل کردن وزن شما معمولاً باعث بزرگ شدن واریکوسل و آشکار شدن آن می شود.
گاهی اوقات تشخیص واریکوسل ممکن است در طی معاینه فیزیکی قابل توجه نباشد و فقط با استفاده از سونوگرافی کشف شود. با این حال واریکوسل با این اندازه غیر قابل مشاهده، معمولاً درمان نمی شود، چرا که تحقیقات در این موارد ارتباطی با ناباروری پیدا نکرده است. اگر معاینه بدنی فراگیر باشد یا اگر توده بیضه وجود دارد که به نظر نمی رسد واریکوسل باشد، پزشک شما ممکن است سونوگرافی از کیسه بیضه را تجویز نماید.

در حالی که واریکوسل معمولاً در مواقعی که درد و مشکلات باروری وجود نداشته باشد بی ضرر محسوب می شود، اما نبایستی تصور کنید که هر توده ای که در کیسه بیضه خود پیدا می کنید واریکوسل است. ممکن است این توده چیزی جدی تر باشد که نیاز به درمان فوری دارد. در رابطه با علائم واریکوسل با اینکه بسیاری از مبتلایان گزارش هیچ علامتی را نمی‌دهند، اما در واقع این بیماران علائم مشترک بسیاری دارند که این علائم عبارتند از:

  1. بزرگی و پیچ خوردگی رگ ‌های درون کیسه بیضه که شبیه به یک کیسه پر از کِرم باشد
  2. یکی از بیضه ها بزرگتر یا سنگین تر از دیگری باشد
  3. سنگینی، گرفتگی و درد در پوست بیضه احساس شود
  4. توده یا گره ‌ای درون بیضه که درد ندارد
  5. دردی که پس از فعالیت شدید یا گرما بدتر شود
  6. کاهش اسپرم

 

عوارض بیماری واریکوسل

واریکوسل می تواند تنظیم دمای بیضه ها را برای بدن دشوار سازد؛ همچنین این بیماری می تواند به استرس اکسیداتیو و تجمع سموم منجر شود و عوارضی که در ادامه عنوان می کنیم را به همراه داشته باشد:

سلامت بیضه : خصوصا برای پسرانی که در دوران بلوغ هستند ممکن است رشد بیضه، تولید هورمون و سایر عوامل مرتبط با سلامت و عملکرد بیضه را محدود کند. برای مردان، واریکوسل ممکن است منجر به کوچک شدن تدریجی به دلیل از دست دادن بافت شود.

ناباروری : همانگونه که عنوان کردیم لزوما این بیماری باعث ناباروری نمی شود اما آنگونه که تخمین زده شده است، ۱۰ تا ۲۰ درصد از مردانی که مبتلا به واریکوسل هستند، برای داشتن فرزند مشکل دارند. در این میان، مردانی که مشکلات باروری دارند، حدود ۴۰ درصد مبتلا به واریکوسل هستند.

 

درمان واریکوسل

 

درمان واریکوسل

روش های درمان واریکوسل عبارتند از:

  1. واریکوسلکتومی میکروسکوپی
  2. واریکوسلکتومی لاپاروسکوپی
  3. آمبولیزاسیون زیرپوستی

 

در روش واریکوسلکتومی میکروسکوپی که بسیار ماهرانه است، جراح یک برش کوچک در پایین کشاله ران ایجاد می کند. سپس با استفاده از یک میکروسکوپ قدرتمند، چندین ورید کوچک را شناسایی کرده و می‌بندد و معمولاً ۲ تا ۳ ساعت طول می کشد.

در روش واریکوسلکتومی لاپاروسکوپی، حالت ترمیم از طریق شکم انجام می شود. جراح این عمل را با استفاده از دوربین فیلمبرداری و ابزارهای جراحی متصل به لوله هایی که از چند برش بسیار کوچک در قسمت تحتانی شکم عبور می کند، انجام می دهد. این روش معمولا ۳۰ تا ۴۰ دقیقه طول می کشد و به دلیل افزایش خطر و زمان بهبودی طولانی تر، بندرت این روش انتخاب می شود.

روش آمبولیزاسیون زیرپوستی، درمان غیر جراحی واریکوسل بوده و در آن یک ورید اساساً با ایجاد یک سد کوچک مسدود می شود. یک پزشک متخصص در تصویربرداری (رادیولوژیست) یک لوله کوچک را در رگ کشاله ران یا گردن شما وارد می کند؛ سپس یک بی‌حس کننده موضعی در محل تزریق استفاده می‌شود، و ممکن است برای کاهش ناراحتی و کمک به آرامش به شما یک آرام‌بخش داده شود. این روش حدود یک ساعت زمان برده و مدت بهبودی آن کوتاه است و فقط درد خفیف حس می شود. بعد از درمان از طریق این روش می‌توانید ظرف ۱ تا ۲ روز به سر کار خود بازگردید و فعالیت روزانه داشته باشید.

پیشنهاد مقاله: راه های درمان اختلال نعوظ در مردان با ویزیت دکتر آنلاین اورولوژی 

 

منابع علمی این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.