پزشکی, روانپزشکی

درک ADHD در کودکان

درک ADHD در کودکان

ADHD در کودکان

ADHD در کودکان : حدود 6.1 میلیون کودک  با اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) در ایالات متحده زندگی می کنند.  کودکان مبتلا به ADHD با مهارت های روزمره مانند سازماندهی، پیروی از دستورالعمل ها و کنترل تکانه دست و پنجه نرم می کنند.

در حالی که این رفتارها ممکن است به نظر برسد که کودک نافرمانی یا بدرفتاری می کند، اینطور نیست.  انجام این کارها برای کودکان مبتلا به ADHD بسیار دشوارتر از کودکان بدون ADHD است.  برای کودکان مبتلا به ADHD مهم است که درمان مورد نیاز برای

مدیریت شرایط خود را دریافت کنند.

ADHD یک وضعیت رشدی است.  این وضعیت باعث می شود کودکان مبتلا به ADHD در مهارت های عملکرد اجرایی با مشکل مواجه شوند. این شامل بسیاری از مهارت های مورد نیاز در زندگی روزمره مانند سازماندهی، مدیریت زمان، صبر، کنترل نفس، ماندن در

کار و مدیریت احساسات می شود.  کودکان مبتلا به ADHD که با عملکرد اجرایی دست و پنجه نرم می کنند، اغلب به حمایت بیشتری در مدرسه و خانه نیاز دارند.

 

علائم ADHD در کودکان چیست؟

علائم ADHD بسته به کودک می تواند متفاوت باشد.  برخی از کودکان بیشتر از سایرین با مسائل خاصی دست و پنجه نرم می کنند.  به طور کلی، کودکان مبتلا به ADHD علائمی دارند که به سه دسته مختلف تقسیم می شوند:

 • بی توجهی
 • بیش فعالی
 • تکانشگری

کودکان مبتلا به ADHD ممکن است فقط در یکی از این دسته ها مشکل داشته باشند یا ممکن است علائم را در دو یا سه دسته نشان دهند.

پیشنهاد ویژه: مطالعه مقاله تشخیص اختلال کم توجهی بیش فعالی (ADHD)

 

بیش فعالی (ADHD)

بیش فعالی (ADHD)

علائم بی توجهی عبارتند از:

 • به راحتی حواسش پرت می شود
 • مشکل در تمرکز
 • مشکل در تکمیل وظایف
 • مشکل در پیروی از دستورالعمل ها
 • از دست دادن چیزها
 • از دست دادن جزئیات دستورالعمل ها
 • فراموش کردن مسیرها یا وظایف
 • صرف زمان زیادی برای انجام کارهای ساده
 • خیال پردازی یا به نظر می رسد که اغلب در فکر فرو رفته است

 

علائم بیش فعالی عبارتند از:

 • بی قرار بودن
 • به راحتی خسته شدن
 • داشتن مشکل در ساکت ماندن
 • در بی حرکت ماندن مشکل دارند
 • انجام اشتباهات بی دقت
 • ایجاد اختلال در اوقات فراغت کلاس یا خانواده
 • تمرکز بیش از حد روی برخی کارها در حالی که برخی دیگر را نادیده می گیرند

 

علائم تکانشگری عبارتند از:

 • قطع حرف دیگران
 • فکر کردن بدون عمل کردن
 • در انتظار نوبت خود مشکل دارند
 • داشتن واکنش‌های احساسی شدید که با موقعیت مناسب نیست
 • درگیر شدن در رفتار پرخطر یا خطرناک

 

همه بچه ها گهگاه برخی از این کارها را انجام می دهند.  انتظار می رود که کودکان گاهی اوقات در طول کلاس خسته شوند یا در انتظار نوبت خود مشکل داشته باشند.  در کودکان مبتلا به ADHD، این رفتارها گاه به گاه نیستند.

آنها اغلب اتفاق می‌افتند و موفقیت در مدرسه یا خانه را برای کودک سخت می‌کنند.  کودک مبتلا به ADHD ممکن است در انجام تکالیف، تمیز نگه داشتن اتاق خود، دوستیابی و گوش دادن به صحبت های بزرگسالان مشکل داشته باشد.  این می تواند منجر به ناامیدی زیادی برای کودک مبتلا به ADHD شود و علائم را بدتر کند.

علائم ممکن است در کودکان بزرگتر متفاوت به نظر برسد.  کودکان بیش از حد ADHD رشد نمی کنند، اما علائم آنها ممکن است با افزایش سن و بلوغ تغییر کند.

به عنوان مثال، یک کودک 6 ساله مبتلا به ADHD ممکن است اغلب بدون اجازه در وسط کلاس بیرون برود و در پیروی از دستورالعمل ها دچار مشکل شود.  یک نوجوان 14 ساله مبتلا به ADHD ممکن است در انجام تکالیف به موقع یا منظم ماندن مشکل داشته باشد.

 

یکی از جذابیت‌های اپلیکیشن از پزشک این است که بیمار امکان دریافت مشاوره و مشاوره پزشکی آنلاین را داشته، و با استفاده از این خدمات می‌توانند بدون اتلاف وقت، با صرف هزینه کم‌تر، و بدون نیاز به تحمل شلوغی مطب به صورت کاملا آنلاین ازپزشک مورد نظر خود به راحتی مشاوره دریافت نمائید و یا ویزیت شوید. برای استفاده از این خدمات ارزشمند کافی است اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات مخصوص بیماران بهره‌مند شوید.

ADHD چگونه در کودکان تشخیص داده می شود؟

ADHD اغلب توسط والدین یا معلمان مورد توجه قرار می گیرد.  گاهی اوقات، یک مدرسه ممکن است به متخصصی ارجاع دهد که بتواند کودک را ارزیابی کند و تشخیص دهد.  والدین همچنین می توانند نگرانی های خود را به متخصص اطفال یا سایر ارائه دهندگان مراقبت های اولیه بیاورند.

 

فقط یک متخصص می تواند ADHD را تشخیص دهد.  برای تشخیص، آنها به نظرات بزرگسالان در زندگی کودک نیاز دارند.  اغلب، پزشک یا درمانگر ممکن است از شما یا معلم فرزندتان بخواهد که چند فرم در مورد رفتارهایی که مشاهده کرده اید پر کنید.  آنها همچنین با شما و فرزندتان در مورد رفتارها و تأثیراتی که بر زندگی روزمره فرزندتان دارند صحبت خواهند کرد.

 

برای تشخیص ADHD، رفتارها باید چند معیار را داشته باشند.  این به طور کلی شامل رفتارهایی می شود که:

از زمانی که کودک خیلی کوچک بود حضور داشتند

برای سن خود مناسب یا مورد انتظار نیستند

در مدرسه و خانه بر کودک تأثیر منفی می گذارند

ناشی از هیچ نگرانی دیگر در مورد سلامتی یا یادگیری نیست

در برخی موارد، کودک شما ممکن است چند آزمایش برای رد سایر علل احتمالی رفتار او انجام دهد.  این می تواند شامل تست های شناختی برای جستجوی سایر شرایط رشدی یا عقلانی و غربالگری بینایی و شنوایی آنها برای بررسی هر گونه نقص جسمی باشد.

 

برخی از کودکان در کنار ADHD شرایط دیگری مانند اختلالات یادگیری یا اختلالات خلقی دارند.  پزشک می تواند آن شرایط را در کنار ADHD کودک درمان کند.

پیشنهاد ویژه: مطالعه مقاله ویزیت دکتر در منزل برای کودکان 

درمان adhd

درمان ADHD

علت ADHD در کودکان چیست؟

پزشکان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث ADHD در کودکان می شود.  هیچ دلیل اثبات شده ای وجود ندارد.  ADHD با سبک‌های فرزندپروری، رژیم‌های غذایی، عادات یا عوامل محیطی دیگر مرتبط نیست.

با این حال، این وضعیت به احتمال زیاد ارثی است.  اکثر کودکان مبتلا به ADHD یک خویشاوند نزدیک دارند که آن را نیز دارد.

 

آیا می توانید از ADHD در کودکان جلوگیری کنید؟

ADHD قابل پیشگیری نیست.  از آنجایی که تصور می شود ADHD ژنتیکی است، کودکان مبتلا به آن احتمالاً با این بیماری متولد شده اند.  به علاوه، از آنجایی که هیچ علت شناخته شده ای وجود ندارد، هیچ راه شناخته شده ای نیز برای پیشگیری از این بیماری وجود ندارد.

 

عوامل خطر رایج برای ایجاد ADHD در کودکان چیست؟

محققان چندین عامل خطر احتمالی برای ADHD را بررسی کرده اند، اما پیوندهای بسیار کمی پیدا شده است.  مطالعات انجام شده برای بررسی اینکه آیا عواملی مانند قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی یا نوشیدن الکل در دوران بارداری خطر ابتلا به ADHD را افزایش می دهد یا خیر، انجام شده است، اما مشخص شد که به نظر نمی رسد این موارد باعث افزایش خطر شوند.

در حالی که اغلب گفته می شود که ADHD در پسران بیشتر از دختران رخ می دهد، این به طور کامل ثابت یا درک نشده است.

 

علائم ADHD در پسرها نسبت به دختران متفاوت است.  برخی از محققان و طرفداران فکر می کنند که این امر منجر به تشخیص ADHD در دختران می شود.  در حال حاضر، تنها دو عامل خطر شناخته شده برای ADHD در کودکان وجود دارد:

 • داشتن والدین یا سایر بستگان نزدیک مبتلا به ADHD
 • نارس به دنیا آمدن

 

یکی از خدمات فوق‌العاده سامانه از پزشک که باعث محبوبیت آن در بین بیماران و پزشکان عزیز شده است امکان دریافت ویزیت پزشک آنلاین و یا مشاوره پزشک تصویری می‌باشد در واقع سامانه ازپزشک با قرار دادن این خدمات ارزشمند در سامانه خود باعث شده تا در هر مکانی و هر زمانی بتوانید به راحتی از این خدمات استفاده نمائید. فقط کافی است همین الان اپ ازپزشک را نصب کرده تا از تمامی خدمات این مجموعه برخوردار شوید.

 

ADHD در کودکان چگونه درمان می شود؟

هنگامی که کودک مبتلا به ADHD تشخیص داده می شود، پزشک یا درمانگر با والدین آنها برای ارائه یک برنامه درمانی همکاری می کند.  این طرح به کودک بستگی دارد، اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

رفتار درمانی.  مشاوره با استفاده از تکنیک‌های رفتاردرمانی می‌تواند به کودکان مبتلا به ADHD کمک کند تا وضعیت خود را مدیریت کنند و مهارت‌هایی را که برای موفقیت در مدرسه و خانه نیاز دارند، توسعه دهند.  این نوع درمان ممکن است کل خانواده را نیز درگیر کند.

دارو.  داروهای ADHD می توانند به کودکان کمک کنند تمرکز کنند، توجه کنند و تکانه ها را کنترل کنند.

مربیگری والدین / مراقبین.  والدین یا مراقبان راه‌های مؤثری برای کمک به کودک و پاسخ به رفتارها خواهند آموخت.

پشتیبانی مدرسه.  کودکان مبتلا به ADHD اغلب به حمایت بیشتری در مدرسه نیاز دارند.  این می تواند شامل یادآوری های اضافی برای ادامه کار، کمک به حذف عوامل حواس پرتی و موارد دیگر باشد.  همچنین می‌تواند شامل حمایت‌های رسمی‌تر در دسترس از طریق مدرسه کودک برای اطمینان از دریافت تسهیلات و حمایت‌های مناسب برای دسترسی به برنامه درسی باشد.

با بزرگتر شدن فرزندتان، درمان ها می توانند برخی از آنها را تغییر دهند.  این ممکن است شامل آزمایش انواع جدیدی از درمان، تغییر داروها یا افزودن پشتیبانی های مختلف در مدرسه باشد.  تنظیم هر نوع درمان برای هر کودک خاص و چیزهایی که بیشتر با آنها درگیر است بسیار مهم است.

درمان ADHD یک تلاش گروهی است که از والدین، معلمان، پزشکان، درمانگران و کودک مبتلا به ADHD کار می‌گیرد.  برای کودکان مبتلا به ADHD داشتن حمایتی که در مدرسه و خانه نیاز دارند بسیار مهم است.  بدون درمان و حمایت، کودکان مبتلا به ADHD می توانند با مشکل مواجه شوند.  این می تواند منجر به عزت نفس پایین، افسردگی، درگیری در خانه، ریسک پذیری، شکست در مدرسه و موارد دیگر شود.

 

 بیش فعالی

بیش فعالی

 

چشم انداز کودکان مبتلا به ADHD چیست؟

ADHD در کودکان قابل درمان نیست.  یک کودک مبتلا به ADHD تا پایان عمر دارای ADHD خواهد بود.  با این حال، با درمان، کودکان مبتلا به ADHD می توانند زندگی بسیار موفقی داشته باشند.  بسیاری از افراد مبتلا به ADHD می توانند در مدرسه عملکرد بسیار خوبی داشته باشند، مدارک پیشرفته را کسب کنند و به دنبال مشاغل کامل باشند.

 

در حالی که اغلب بچه‌ها گاهی اوقات ممکن است در گوش دادن به دستورالعمل‌ها یا ثابت نشستن مشکل داشته باشند، کودکان مبتلا به ADHD برای انجام این کارها و سایر مهارت‌های عملکرد اجرایی به طور روزانه دچار مشکل می‌شوند.

مبارزات آنها می تواند موفقیت آنها را در خانه و مدرسه دشوار کند.  با این حال، با درمان و حمایت، کودکان مبتلا به ADHD می توانند وضعیت خود را مدیریت کنند و زندگی روزمره خود را بهبود بخشند.

پیشنهاد ویژه: مطالعه مقاله مشاور کودک خوب در تهران

 

تصویر دکتر سپیده قدری

سپیده قدری

کودکان

تصویر دکتر محمد شیرازی

محمد شیرازی

کودکان

تصویر دکتر سیده صابره موسوی خورشیدی

سیده صابره موسوی خورشیدی

کودکان

تصویر دکتر نگین نهان مقدم

نگین نهان مقدم

کودکان

تصویر دکتر محمد طاهری

محمد طاهری

کودکان

تصویر دکتر نادیا محبی

نادیا محبی

کودکان

تصویر دکتر علیرضا پوستی

علیرضا پوستی

کودکان

تصویر دکتر احمدرضا رسولی نژاد

احمدرضا رسولی نژاد

کودکان

تصویر دکتر بهروز مقدادی

بهروز مقدادی

کودکان

تصویر دکتر آرزو صفاآبادی

آرزو صفاآبادی

کودکان

تصویر دکتر داود قنبری

داود قنبری

کودکان

تصویر دکتر علی هنرپیشه

علی هنرپیشه

کودکان

تصویر دکتر محمدرضا درخشان

محمدرضا درخشان

کودکان

تصویر دکتر سودابه حقیقی

سودابه حقیقی

کودکان

تصویر دکتر سید حسین میر لوحی

سید حسین میر لوحی

کودکان

تصویر دکتر هما ایران پور

هما ایران پور

کودکان

تصویر دکتر مژگان بیگلری

مژگان بیگلری

کودکان

تصویر دکتر فریبا نادری

فریبا نادری

کودکان

تصویر دکتر محمدرضا نقیبی سیستانی

محمدرضا نقیبی سیستانی

کودکان

تصویر دکتر غلامرضا خادمی

غلامرضا خادمی

کودکان

منابع علمی این مطلب

Understanding ADHD in Children

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.